Urgentní
akce

© AKIN CELIKTAS

TRESTNĚ STÍHANÍ ZA HÁJENÍ PRÁV LGBTI+

  Případ

  Turecko publikován 9.7.2020

Melike (24) a Özgür (25) se od začátku svých studií věnovali hájení práv gayů, leseb, bisexuálů, trans lidí a všech s odlišnou sexuální orientací a genderovou identitou. Jako přední členové Solidární skupiny METU LGBTI+ pořádali na škole Pride průvody, debaty a další akce. Do skupiny se na pozadí rostoucí turecké homofobie a ohrožování svobod přidávalo stále víc studentů.

Od roku 2011 se bez jakýchkoli omezení konaly v kampusu Pride pochody. V květnu 2019 ho ale univerzita nepovolila. Studenti tedy místo pochodu uspořádali pokojný „protest vsedě.“ Vedení univerzity na ně ale zavolalo policii. Ta pepřovým sprejem, slzným plynem a gumovými projektily shromáždění rozehnala a zadržela 23 studentů a jednoho akademika. On i 18 studentů, včetně Melike a Özgüra, čelí trestnímu stíhání. Jen proto, že uplatnili své právo na svobodu shromažďování a nenásilný protest.

Celý případ je velmi důležitý, protože je to vůbec poprvé, co turecké úřady obvinily někoho, kdo pořádal Pride. Soud ho začal projednávat v listopadu 2019, ale už dvakrát odložil vynesení rozsudku. To, co se stane s obránci práv LGBTI+ z METU, může být v budoucnu použito jako precedens. Celosvětová pozornost a naše podpora je proto právě teď velmi důležitá!

  Aktuality

  Článek publikován 6.10.2021

Skvělá zpráva: Turečtí studenti zproštěni viny!

Po dvou letech soudních řízení kvůli účasti na Pride pochodu byli turečtí studenti Melike a Özgür zproštěni viny. V rámci kampaně Maraton psaní dopisů podpořilo studenty Technické univerzity Blízkého východu přes 445 000 lidí.

  Článek publikován 26.7.2021

Melike a Özgür si na rozhodnutí soudu počkají do října

Dne 16.7. proběhlo další slyšení v případu tureckých studentů Melike a Özgüra. O výši trestu prozatím nebylo rozhodnuto, další slyšení, pravděpodobně finální, by mělo proběhnout 8. října 2021.

  Článek publikován 15.7.2021

Proběhne další slyšení v případu tureckých studentů Melike a Özgüra

V pátek 16.7. se uskuteční další slyšení v případu tureckých studentů Melike a Özgüra, kteří v kampusu Technické univerzity Blízkého východu (METU) v Ankaře od roku 2011 pravidelně pořádali Pride – akci na podporu LGBTI+ komunity.