Urgentní
akce

© Private

Pět let vězení za demonstraci, které se nezúčastnil

  Případ

  Bělorusko publikován 23.8.2021

Absurdita a nespravedlnost odsouzení Mikity je i na poměry dnešního Běloruska do očí bijící. V cele musel po zadržení čelit fyzickému násilí, z kterého si může nést trauma do konce života. Byl vyslýchán a souzen bez nároku na právníka, což mu dramaticky snížilo šance na spravedlivý rozsudek. A na konci celého procesu byl odsouzen k pěti letům vězení.

De facto za to, že šel kolem náměstí, kde probíhala demonstrace a prchající dav ho pohltil do sebe.

Mikita není žádný divoký anarchista, který by házel zápalné láhve po policejních koních. Navzdory absenci jakýchkoliv důkazů mu byl právě takový prohřešek připsán. V budoucnu se bude stigmatu násilníka s Molotovem v ruce zbavovat opravdu těžko.

A přitom je Mikita normální kluk, který ve volném čase rád hrál Minecraft a poslouchal rap. Pak se bohužel octl ve špatnou chvíli na špatném místě a za to mu bez jakéhokoliv provinění hrozí celoživotní následky.

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Prosecutor General of the Republic of Belarus (Generální prokurátor) Andrei Shved

Požadujeme

  • Aby generální prokurátor Běloruské republiky okamžitě a bezpodmínečně zajistil propuštění Mikity Zalataroua, jenž čelí dlouholetému odnětí svobody za čin, jehož se měl dopustit na demonstraci, na které ani nebyl.

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...