Urgentní
akce

hossam sarhan

Ve vězení kvůli obhajobě obránců lidských práv

  Případ

Baker kromě právní ochrany poskytoval utlačovaným Egypťanům pomocnou ruku i prostřednictvím jím založeného Centra pro práva a svobody Adalah, kde se kromě spravedlnosti v trestním řízení věnoval i právům menšin. Nicméně Mohamedova iniciativa přilákala pozornost egyptské vlády.

Ta proti němu použila zbraň, před kterou se snažil chránit ostatní lidi. A Baker sedí ve vězení už dva roky, bez možnosti právního zástupce a čelí falešnému obvinění z terorismu. Stále přitom nebyl postaven před soud.

Ve své stísněné cele spí Baker na zemi, nemá postel, matraci nebo teplou vodu. Na vězeňském dvoře si nesmí ani zacvičit. Svou rodinu vidět nemůže, stejně jako rodinné fotografie, které mu byly zabaveny.

Před svým zatčením Baker obhajoval řadu prominentních obránců lidských práv, aktivistů a novinářů. Zaměřoval se například na zneužívání systému soudnictví úřady, akademickou svobodu, ochranu dětí ve vazbě a trest smrti.

Baker je velký fotbalový fanoušek, sám rád sportuje a jezdí na motorce. Zbožňuje kočky, kterých má doma pět.

  Aktuality

  Článek publikován 9.2.2022

Nepříznivé zprávy z Egypta: Mohamed Baker a Alla Abdel Fattah byli odsouzeni

Mohamed Baker a Alla Abdel Fattah jsou vinní a vykonají trest odnětí svobody – takto absurdně rozhodl egyptský soud pro mimořádné bezpečnostní situace.