Urgentní
akce

© Anaís Taracena/Amnesty International

Sedm let vězení kvůli ochraně posvátné řeky

  Případ

  Guatemala publikován 23.8.2021

Přestože Caal Xol proti výstavbě vodních elektráren protestoval pouze verbálně a upozorňoval na to, že s jeho lidem úřady stavbu řádně nekonzultovaly, guatemalský soud ho na základě falešných obvinění odsoudil za násilné protesty. A to bez jakýchkoliv důkazů, což je vzhledem k délce trestu ještě nespravedlivější.

Bernardo Caal Xol je členem guatemalských domorodých Mayů Q’eqchi’, kteří čelí drancování své půdy už delší dobu. V minulosti přicházeli tito lidé o zalesněné plochy nařízeným kácením, nyní by měli přijít o velkou část pitné vody.

Caal Xol se při svém ohrazení vůči výstavbě odvolával na mezinárodní právo, jež požaduje, aby úřady dostatečně diskutovaly své stavební plány s místními obyvateli. Přihlédneme-li k závažným negativním důsledkům, které by vodní elektrárny na řece pro domorodé komunity měly, ať už jde o znesvěcení posvátné řeky nebo faktickou ztrátu vody pro stovky lidí, je zatčení Caal Xola a zejména jeho odsouzení o to znepokojivější.

V roce 2020 bylo v Guatemale zaznamenáno přes tisíc útoků na obránce lidských práv, patnáct z nich zemřelo násilnou smrtí.

„Proč jsem ve vězení?“ ptá se Bernardo. „Za to, že odsuzujeme to, co dělají našim řekám, a bráníme to málo, co z nich zbylo.“

Věnujte trochu svého času na to, aby mohl být Bernardo Caal Xol osvobozen.

  Aktuality

  Článek publikován 28.3.2022

Skvělá zpráva z Maratonu: Díky vašim dopisům je Bernardo Caal Xol na svobodě!

Maraton psaní dopisů vedl k propuštění dalšího vězně svědomí. Je jím Bernardo Caal Xol, guatemalský učitel, ochránce přírody a bojovník za lidská práva.