Urgentní
akce

© Natasha Pizzey for Amnesty International

Pět let vězení pro kubánského umělce za obranu svobody

  Případ

  Kuba publikován 13.6.2022

Kubánský umělec Luis Manuel Otero Alcántara je dlouholetým bojovníkem za svobodu projevu a důležitou postavou protestního Hnutí San Isidro. Možnost vyjadřování vlastního názoru je na Kubě razantně omezována represivním dekretem č. 349, který dovoluje režimu cenzurovat umělce a jejich tvorbu. Také díla Luise Manuela byla úřady zabavena. Když začal na protest držet hladovku, zatkla ho policie. Poté, co byl propuštěn, ho začaly bezpečnostní orgány intenzivně sledovat.

Jen o několik týdnů později byl zadržen znovu, tentokrát po zveřejnění videa na sociálních sítích, ve kterém oznamoval svou účast na blížících se protivládních demonstracích. Ještě předtím, než protesty vůbec začaly, ho policie odvezla do věznice Guanajay, kde platí nejvyšší úroveň ostrahy. Následně proběhl soud, k němuž nebyla vpuštěna veřejnost. Louis Manuel byl odsouzen k pěti rokům v cele. Jeho zdravotní stav se ve vězení stále zhoršuje a správa věznice mu odpírá lékařskou péči.

Hnutí San Isidro je uskupením umělců, nezávislých novinářů a aktivistů, které je pojmenováno podle jedné z nejchudších čtvrtí Havany, kde zároveň sídlí. Jeho členové usilují o obranu svobody projevu na Kubě, a to nehledě na šikanu a vězení, které jim ze strany režimu hrozí.

Svoboda projevu je základní lidské právo. Postavíte se s námi proti umlčování umělců?