Urgentní
akce

© Thuya Zaw

Myanmar: Filmaři hrozí za příspěvky na sociálních sítích čtyři roky vězení

  Případ

Min Tchin Ko Ko Ďi, prominentní myanmarský dokumentarista a režisér, je zadržován od 12. dubna 2019. Režisér čelí obvinění z „urážky a hanobení armády“.

Toho se měl dopustit, když v několika příspěvcích na sociálních sítích kritizoval myanmarskou Ústavu vypracovanou armádou v roce 2008. Přesto, že má Min Tchin Ko Ko Ďi vážné zdravotní problémy a potřebuje pravidelnou lékařskou péči, jeho žádost o propuštění na kauci byla zamítnuta. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až čtyři roky vězení. Min Tchin Ko Ko Ďi je vězněm svědomí a měl by být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Min Tchin Ko Ko Ďi je zakladatel prvního lidskoprávního festivalu v Myanmaru (Human Rights, Human Dignity International Film Festival in Myanmar). Zadržen byl 12. dubna 2019 poté, co byl vojenským činitelem obviněn z toho, že prostřednictvím facebookových příspěvků hanobil armádu a kritizoval úlohu myanmarské armády v politice. Nejdříve byl v důsledku stížnosti vojenského činitele obviněn z „online hanobení“ podle paragrafu 66(d) Zákona o telekomunikacích z roku 2013. O několik dní později podal stejný činitel druhou stížnost na základě paragrafu 505(a) Myanmarského trestního zákoníku. Toto ustanovení zakazuje šířit prohlášení nebo zprávy s úmyslem přimět důstojníky nebo vojáky v Myanmaru ke vzpourám nebo nedodržování jejich povinností a za jeho porušení hrozí až dva roky vězení. Porušení paragrafu 505(a) je posuzováno jako „přečin“ a rozhodnutí o propuštění na kauci je na soudci. Do dnešního dne byly všechny žádosti Min Tchin Ko Ko Ďiho o propuštění na kauci z humanitárních důvodů zamítnuty.

  Aktuality

  Článek publikován 25.2.2020

Myanmarský filmař je na svobodě!

Režisér a dokumentarista Min Tchin Ko Ko Ďi byl 21.2. 2020, dva měsíce před oficiálním vypršením trestu, propuštěn na svobodu. Ještě v listopadu mu přitom hrozily další dva roky vězení.

  Článek publikován 20.11.2019

Filmaři hrozí další dva roky vězení

Min Tchin Ko Ko Ďi se odovlal proti rozsudku. Odvolání bylo zamítnuto a filmař čelí dalšímu trestu

  Článek publikován 13.9.2019

Režisér odsouzen na jeden rok do vězení

Myanmarský režisér Min Tchin Ko Ko Ďi byl v nespravedlivém soudním procesu odsouzen na jeden rok do vězení.

  Článek publikován 30.4.2019

Filmaři z celého světa žádají propuštění myanmarského režiséra

Přes 450 filmařů z celého světa podepsalo otevřený dopis, v němž barmskou vládu vyzývá k okamžitému propuštění režiséra a dokumentaristy Min Tchin Ko Ko Ďiho z vězení.

Pozadí

Filmařův případ na základě obvinění podle paragrafu 505(a) projednává soud v Rangúnu, největším (a bývalém hlavním) městě Myanmaru. Stížnost podle paragrafu 66(d) je stále předmětem šetření a v případě odsouzení by za ni Min Tchin Ko Ko Ďimu hrozil maximálně dvouletý trest. Myanmarské orgány nadále zatýkají a vězní aktivisty a obránce lidských práv pouze za uplatňování jejich práva na svobodu projevu, které je vyjádřeno v článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv. Amnesty International je znepokojena řadou myanmarských zákonů, které omezují právo na svobodu projevu, a to včetně paragrafu 505 Trestního zákona a paragrafu 66(d) Zákona o telekomunikacích z roku 2013.

Standardní minimální pravidla OSN pro zacházení s vězni (Pravidla Nelsona Mandely) stanovují, že poskytování zdravotní péče vězňům je odpovědností státu a že všechna vězení musejí v urgentních případech zajistit rychlý přístup k dostatečné lékařské péči.

Zdravotnické služby pro zadržené osoby by měly být koncipovány tak, aby byla zajištěna návaznost léčby a zdravotní péče, a vězni, kteří potřebují speciální léčbu nebo operaci by měli být převezeni do specializovaných zařízení nebo běžných nemocnic.

Myanmarská armáda si v zemi i nadále udržuje výraznou ekonomickou a politickou moc. Funguje nezávisle na civilním dohledu a účinně chrání příslušníky armády před odpovědností. Podle myanmarské Ústavy z roku 2008 má armáda zaručených 25 procent z křesel v Parlamentu, díky čemuž má právo veta v klíčových ústavních změnách. Armádě navíc podléhají tři klíčová ministerstva – Ministerstvo obrany, Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo vnitra.