Urgentní
akce

Tisíc mrtvých, statisíce uprchlíků. Pomozme zastavit násilí ve Středoafrické republice.

  Případ

Středoafrickou republikou otřásají nepokoje. Stojí za nimi neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou. V zemi proti sobě aktuálně bojují příslušníci muslimského hnutí Séléka a křesťanské jednotky anti-Balaka. Boje mají jak náboženský, tak politický rozměr. Středoafrická republika totiž v březnu zažila 2013 převrat, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka. Jeho vůdce, Michel Djotodia, se tak stal prvním muslimským prezidentem jinak převážně křesťanské země. Před několika měsíci se jednotky muslimského hnutí Séléka začaly stahovat na sever země, přičemž začaly masakrovat nevinné civilisty. Křesťanské jednotky anti-Balaka začaly na oplátku útočit na muslimské komunity. Prezident pod nátlakem mezinárodního společenství v lednu 2014 odstoupil. To už bylo v zemi minimálně 1000 obětí. V místech největších konfliktů již operují francouzské jednotky Sangaris a síly Africké unie MISCA. Situace je však natolik vyhrocená, že musí neodkladně zasáhnout mezinárodní společenství, jinak podle OSN situace přeroste v genocidu.

Mírové síly, které v zemi momentálně operují, dosud nedokázaly potlačit násilí ani zastavit proud celých muslimských komunit prchajících do sousedních zemí. Z odhadu, který OSN uskutečnila na začátku března, plyne, že v metropoli Bangui zůstalo pouze 900 z původních 140 000 muslimů. Přitom ti, kteří zůstali, se teď bojí o své životy. Z desítek měst a vesnic v západní třetině země, které byly dříve domovem tisíců muslimů, bylo veškeré muslimské obyvatelstvo vyhnáno. Zničený je nespočet domů a mešit.

Země momentálně prochází naprostým zhroucením právního systému. Zločiny – včetně zločinů proti lidskosti jako je vražda, sexuální násilí, rabování a ničení celých vesnic – nejsou trestány. Navíc byl zaznamenán velký nárůst přílivu zbraní do Středoafrické republiky, zcela v rozporu se zbrojním embargem Rady bezpečnosti OSN.

Desítky tisíc lidí, které byly nuceny prchnout před násilím, čelí nyní nové humanitární katastrofě v sousedním Čadu a Kamerunu. Brzy nastane období dešťů a pokud uprchlíkům nebude poskytnuto útočiště, jídlo a lékařské vybavení, situace se velmi rychle zhorší. Je tedy nezbytné, aby mezinárodní společenství udělalo, co je v jeho silách a společně s vládními orgány země zabránilo nové humanitární krizi. Generální tajemník OSN navrhl do Středoafrické republiky vyslat 12 000 vojáků mírových sil OSN, ale k jejich nasazení nemůže dojít dříve než v září 2014. V únoru 2014 slíbila EU vyslání 1000 vojáků EUFOR a vybavení. Mise měla být na území Středoafrické republiky rozmístěna už v březnu, kvůli nedostatku zbraní a letadel se ale akce zpomalila. Misi vyslala Evropská rada v souladu s rezolucí OSN.

  Aktuality

  Článek publikován 6.5.2022

Násilí, rabování a obnovení mandátu mírové mise MINUSCA

Situace ve Středoafrické republice (SAR) je i nadále kritická. I proto byl Radou bezpečnosti OSN v roce 2021 obnoven mandát mírové misi MINUSCA.

Pozadí

Středoafrická republika byla od konce 19. století do roku 1960 francouzskou kolonií. V srpnu 1960 vyhlásila nezávislost.

Od roku 1960 zažila už 8 státních převratů, poslední z nich v březnu 2013, kdy jednotky hnutí Séléka dobyli hlavní město Bangui a svrhli prezidenta Bozizého.

Kvůli vzrůstajícímu násilí muslimských jednotek Séléky vesničané zorganizovali jednotky domobrany, kterým začali říkat anti-Balaka (balaka znamená v místním jazyce slovo mačeta)