Urgentní
akce

© Kaveh Kazemi/Getty Images

Írán - lidskoprávní advokátka musí být propuštěna

  Případ

Nasrín Sotudíová byla zadržena 4. září poté, co její byt a kancelář byly 28. srpna prohledány a ona byla předvolána před soud. Nyní se nachází v samovazbě v teheránské věznici Evin. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí, které hrozí mučení či jiné špatné zacházení.

Nasrín Sotudíová obhajovala řadu význačných bojovníků za lidská práva a politických aktivistů, stejně jako mladistvé odsouzence k smrti. Veřejně hovořila o vadách právního státu i o nedostatcích při poskytování spravedlnosti v průběhu justičních postupů vedených proti jejím klientům. Mezi jejími klienty je i nositelka Nobelovy ceny míru Širín Ebadiová, proti níž jsou v několika věcech vedeny právní kroky. V průběhu posledních měsíců byla Nasrín Sotudíová varována, že v případě pokračování v obhajobě svých klientů může čelit represím, a její manžel Reza Khandan byl pod pohrůžkou vyzván, aby zabránil své manželce v obhajově Širín Ebadiové, nechce-li, aby byla manželka zatčena.

Není známo, že by Nasrín Sotudíová byla oficiálně obviněna, ale mezi důvody uvedenými v předvolání je i podezření z „propagandy proti státnímu zřízení“ a „shromažďování a spolčování s cílem poškodit bezpečnost státu“. Do této chvíle jí nebyl umožněn kontakt s právním zástupcem. Nemohla se setkat se svou rodinou, ale údajně s ní mohla 8. září krátce telefonicky hovořit. Nasrín Sotudíová má dvě děti ve věku 3 a 10 let.

  Aktuality

  Článek publikován 4.3.2014

Nasrín čeká další soudní slyšení

  Článek publikován 24.9.2013

Dobrá zpráva z Íránu