Urgentní
akce

© Amnesty International

Nigérie: vraťte nám naše dívky!

  Případ

14. dubna 2014 unesli členové radikální islamistické skupiny Boko Haram více než 250 studentek gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Většině dívek ještě nebylo ani 18 let. Některým z unesených se podařilo utéct, většina z nich ale zůstává pohřešovaná. Boko Haram hrozí, že dívky prodají jako sexuální otrokyně nebo je nuceně provdají. Pravděpodobně je ale nakonec budou chtít vyměnit za vězněné členy svojí organizace.

Únos nigerisjkých studentek vyvolal vlnu solidarity po celém světě. Kampaň „Bring Back Our Girls“ za propuštění dívek podpořil Barack Obama i jeho žena Michelle nebo šestnáctiletá Malala Júsufzaiová, pákistánská bojovnice za práva žen na vzdělání.

Nečinnost nigerijské vlády kritizoval například bávalý generální tajemník OSN Kofi Annan. S pátráním po dívkách pomáhají kromě USA také Británie, Francie, Čína nebo Španělsko.

Nigerijská vláda musí vědět, že mezinárodní společenství podporuje rodiny unesených dívek a volá po okamžitém propuštění všech unesených studentek! Zároveň musí být v zemi respektováno právo na vzdělání a zajištěna ochrana před násilím.

  Aktuality

  Článek publikován 2.4.2018

Většina unesených školaček je zase na svobodě

Organizace Boko Haram podle informací světových tiskových agentur propustila většinu z unesených školaček.

Pozadí

Extremistická skupina Boko Haram odmítá západní vzdělávání a několik let bojuje proti nigerijské vládě. Útočí ale také na školy, státní instituce nebo armádu. Jen v letošním roce skupina pozabíjela nejméně 1500 lidí.