Urgentní
akce

© Carlos Herrera/Amnesty International

Nikaragua: Nepotlačujte demonstranty!

  Případ

Nikaragujské úřady v minulých dnech násilně potlačily demonstrace v celé zemi, čímž porušily právo demonstrujících na svobodu projevu a svobodu shromažďování. Od 18. dubna po zásazích zemřelo 28 lidí včetně studentů.

Od 18. dubna se odehrálo několik protestů v hlavním městě Managuy, ale i v jiných městech Nikaraguy (Bluefields, León, Estelí, Masaya). Organizátoři byli z různých částí společnosti a chtěli vyjádřit nesouhlas s reformami systému sociálního zabezpečení.

Minimálně 28 lidí bylo zabito, existují i zprávy o zraněných, uvězněných a zmizelých.

I když prezident Daniel Ortega oznámil 22. dubna odklon od změn systému sociálního zabezpečení, hlášení o uvězněných a zmizelých přetrvávají.

Tlak na novináře byl obzvláště silný. Na počátku demonstrací 18. dubna bezpečnostní jednotky a ozbrojení civilisté, kteří sympatizují s vládou, zbili několik novinářů a vyhrožovali jim ukradením jejich vybavení. 19. dubna začala vláda tvrdě cenzurovat média a vypnula 3 kanály.

21. dubna neznámý útočník smrtelně zranil novináře do hlavy, když právě živě vysílal na Facebooku o dění v Bluefields.

  Aktuality

  Článek publikován 22.4.2020

16 aktivistů propuštěno, další zůstávají ve vězení

Šestnáct nikaragujských aktivistů zadržených v listopadu 2019 za to, že dali vodu skupině lidí držících hladovku je na svobodě.