Urgentní
akce

Credit: AP

Pákistánskému profesorovi hrozí nespravedlivý proces a až sedm let vězení

  Případ

  Pákistán publikován 20.11.2019

Pákistánský profesor Muhammad Ismail byl za otevřenou kritiku státních ozbrojených složek nespravedlivě obviněn z „nenávistných projevů“ a „kyberterorismu“. Dne 4. listopadu mu bylo zamítnuto propuštění na kauci. Pokud se jeho případ dostane před soud, hrozí mu až sedm let vězení.

Ismail se zastával své dcery a obránkyně práv žen Gulalai Ismailové. Ta kvůli svým lidskoprávním aktivitám čelí podobným obviněním, podařilo se jí ale uprchnout ze země.

Ismailova rodina je od května 2019 pod neustálým dohledem, čelí hrozbám a zastrašování a jejich domov se stal cílem opakovaných razií policie.

Gulalai Ismailová, dcera profesor Muhammada Ismaila, je známou obránkyní lidských práv respektovanou zejména za obhajování a prosazování práv žen. V roce 2017 získala cenu Anny Politkovské a stala se předsedkyní sdružení „Aware Girls“. Gulalai Ismailová je také otevřenou podporovatelkou „Pashtun Tahaffuz Movement“, pokojného pákistánského hnutí bojujícího proti mimosoudním postihům, násilným mizením osob a dalším praktikám potlačování lidských práv, kterým je vystavena paštunská populace.

Kvůli projevu, který pronesla 22. května 2019, byla Gulalai Ismailová obviněna z „pobuřování“, „terorismu“ a „hanobení“ a od 23. května 2019 byla nucena se skrývat. Důsledkem byly opakované razie v bydlišti její rodiny a muži v oblečení charakteristickém pro příslušníky státních bezpečnostních složek jim zabavili řadu předmětů a zařízení. Ismailova rodina je od té doby vystavena neustálému agresivnímu sledování a obtěžování.

Situace se ještě zhoršila poté, co Gulalai požádala o politický asyl v USA. Dne 12. července 2019 obdržel profesor Muhammad Ismail, a spolu s ním i jeho manželka a dcera, první vyrozumění o zahájení trestního stíhání (First Investigative Report – FIR) proti jeho osobě pro trestné činy přijímání úplaty od „cizích mocností“, napomáhání „teroristickým organizacím“ a spolupráci s nimi pod záminkou sociální práce.

  Aktuality

  Článek publikován 2.12.2019

Muhammad Ismail je na svobodě!

Profesor Muhammad Ismail, kterému za otevřenou kritiku státních ozbrojených složek hrozilo až sedm let vězení, byl propuštěn na kauci.

Pozadí

Zatímco byl před zatčením vyšetřován v této věci na svobodě zaslal profesor Ismail péšávarskému vrchnímu soudu žádost o zastavení trestního stíhání. Dne 24. října se dostavil k jednání ve věci jeho žádosti, byl ale neidentifikovanými muži odvlečen ze soudní budovy. Jeho rodina byla o této události informována v nočních hodinách místními aktivisty, kteří jí sdělili, že byl vzat do vazby a nachází se v oddělení internetové kriminality Federální vyšetřovací agentury v Péšávaru. Vzetí do vazby bylo oficiálně potvrzeno 25. října, kdy byl předveden před zvláštní soud v Péšávaru a na základě drakonického pákistánského zákona o internetové kriminalitě obžalován z projevů nenávisti a šíření „podvodných informací“ proti vládním institucím, které publikoval prostřednictvím sociálních sítí.

Profesor Ismail má řadu zdravotních problémů, které věznění nejspíš zhorší.

Obránci lidských práv a žurnalisté jsou v Pákistánu omezováni řadou opatření regulujících možnosti projevu v rámci tištěného i online prostoru. Zavedení drakonických zákonů, umožňujících porušování lidských práv, v roce 2019 prostor pro uplatňování občanských práv ještě zmenšilo.