Urgentní
akce

Amnesty International

Řecko: Žena a její synovec brutálně napadeni v centru města

  Případ

Diskriminace   Řecko publikován 8.4.2014

V srpnu 2012 a lednu 2013 se ve městě Etoliko na západě Řecka odehrála série rasově motivovaných útoků namířených proti zdejší romské komunitě. Útoky organizovali místní obyvatelé údajně na popud členů řecké krajně pravicové politické strany Zlatý úsvit. Lidé Romy napadli v jejich domech, poničili majetek a některé z nich zranili. Další raději utekli a domů se kvůli obavám o svou bezpečnost vrátili až o několik měsíců později.

Paraskevi Kokoni šla 13. října 2012 nakoupit do obchodního centra v centru města Etoliko. Byl s ní jedenáctiletý syn a Kostas, třiadvacetiletý synovec s mentálním postižením. Když přecházeli přes náměstí, jeden z mužů sedící v blízké kavárně v ní poznal sestru jednoho z místních romských vůdců. Z kavárny okamžitě vyběhlo šest nebo sedm mužů a rodinu napadli dřevěnými tyčemi, které sebrali z náklaďáku stojícího před kavárnou.

"Dva z těch mužů napadli mě, ostatní začali bít Kostase. Volala jsem o pomoc, ale nikdo nepřišel... Pak se mi podařilo vysmeknout. Popadla jsem syna a utekla, pořád ale drželi Kostase.“

Paraskevi běžela na nejbližší policejní stanici nahlásit, co se stalo. Policista, který měl právě službu, ale nechtěl zasahovat sám a zavolal proto posily. Teprve když přišli další dva kolegové, vyrazili na místo činu. To už tam ale nikdo nebyl, a tak policisté jen odvedli ženu se synem domů. Mezitím našel Kostase Paraskevin manžel, ležel v bezvědomí na ulici. Ženu i jejího synovce museli kvůli zraněním ošetřit v nemocnici.

V listopadu 2013 policie obvinila z útoku a těžkého ublížení na zdraví 3 muže. Soud nicméně nevzal v úvahu předchozí podobné útoky ve městě Etoliko a možný rasový motiv.

"Policie nás neochrání. Odešli jsme z Etolika a přestěhovali se do Patry. Opustili jsme dům a teď žijeme v podnájmu. Moje děti se nechtějí vrátit domů, mají strach. Je to sice náš domov, ale taky tam nechci zpátky. Co kdybychom se vrátili a oni třeba naše děti zabili ?“

Paraskevi Kokoni je zároveň jednou z obětí rasově motivovaných útoků v Etoliku z roku 2012.

Demonstration material from the Czech Republic has been given to Amnesty International courtesy Tomas Rafa, RafaVideoArt (www.newnationalism.eu)

  Aktuality

  Článek publikován 18.11.2014

Rozsudky v případu rasistického útoku na Romy jsou prvním krokem ke spravedlnosti

Na osm měsíců poslal soud v řeckém městě Messolonghi do vězení 3 muže, kteří před dvěma lety napadli Romku Paraskevi Kokoniovou a jejího synovce Kostase Theodoropoulose. „Tyto rozsudky jsou jen prvním krokem ke spravedlnosti. Stejně důležité teď bude, aby soud uznal v tomto případě rasistický motiv,“ řekl Giorgos Kosmopoulos, pozorovatel Amnesty International v Řecku.

  Článek publikován 2.9.2014

Soud s Paraskevi odložen

Pozadí

Případy útoků z nenávisti jsou v Řecku poměrně časté a policie mnohdy selhává při ochraně napadených osob i ve stíhání útočníků. Případy se většinou vůbec nedostanou před soud a pokud ano, tribunál nebere v potaz možnost rasového motivu činů. Za poslední dva roky přitom v Řecku došlo k prudkému nárůstu právě rasově motivovaných útoků.

Řecká krajně pravicová strana Zlatý úsvit je dobře známá svou agresivní protiromskou rétorikou. Ve volbách v červnu 2012 získala 18 z celkem 300 křesel v řeckém parlamentu. Poslanci Zlatého úsvitu několikrát veřejně pronesli rasistické poznámky na adresu Romů. Stranu v současnosti vyšetřují řecké státní orgány mj. právě za rasově motivované násilí.