×

Text on-line petice za zastavení nezákonných deportací syrských uprchlíků
Minister of Interior
Mr Süleyman Soylu
Ministry of the Interior
Devlet Mahallesi, T.C. İçişleri
Bakanlığı,
06580 Çankaya/Ankara, Turkey


Vážený pane ministře,

vyjadřuji své vážné znepokojení nad zacházením se syrskými uprchlíky, k němuž v poslední době v Turecku dochází. Uvědomuji si, že Vaše země přijala největší počet uprchlíků, a to okolo čtyř milionů. Toto obdivuhodná velkorysost však nezprošťuje Vaši vládu povinnosti respektovat mezinárodní právo.

Objevují se znepokojující zprávy, že turecké úřady v posledních měsících zadržely a deportovaly množství syrských uprchlíků. Lidé, kteří jsou v současné chvíli vězněni v syrském guvernorátu Idlib, vypověděli, že byli v červnu roku 2019 v Turecku zatčeni, několik dní zadržováni a poté deportováni přes turecko-syrský přechod Bab al-Hawa. Deportovaní nebyli v některých případech registrováni nebo se ocitli mimo guvernorát svého trvalého bydliště, jiní se však nacházeli v jim určené provincii. Jak mezinárodní, tak turecké právo zakazuje bez ohledu na právní status osob jejich navrácení do Sýrie, protože jim tam hrozí vážné nebezpečí.

Pro uprchlíky, jejichž tureckým dokladům skončila platnost či byly anulovány, je prakticky nemožné doklady obnovit. Vzhledem k tomu, že turecké zákony prodloužení či obnovení dokladů povolují, je důvod tohoto stavu neznámý. Lidé bez dokladů žijí ve strachu, že budou vyhoštěni či zadrženi, a proto se zdržují pouze doma, bojí se pracovat, navštívit lékaře nebo si jít nakoupit potraviny.

Zprávy o narůstajícím počtu deportací se objevily ve stejné době, kdy úřady nařídily všem neregistrovaným Syřanům opustit Istanbul, a to nejprve do 20. srpna, později s prodlouženou lhůtou do 30. října. Kromě paniky, která se tím mezi Syřany rozšířila, narůstá strach, že bude tento přicházející termín využit jako záminka k uspíšení deportací.

Naléhavě Vás žádám o zastavení nezákonných deportací syrských uprchlíků, o zajištění možnosti obnovy dokladů pro ty, kterým platnost dokladů vypršela nebo byly anulovány, a o prošetření všech tvrzení o násilných deportacích do Sýrie, kde jim hrozí vážná nebezpečí.

S pozdravem
Zavřít