Urgentní
akce

© UNHCR/Achilleas Zavallis

Řecko: chraňte uprchlíky před nákazou COVID-19

  Případ

Migrace   Řecko publikován 31.3.2020

Zatímco svět se snaží vypořádat s krizí způsobenou pandemií COVID-19, riziko nákazy pro uprchlíky na řeckých ostrovech s každou hodinu narůstá.

Tisíce seniorů, lidí s chronickými nemocemi, dětí, těhotných žen, rodiček a osob se zdravotními potížemi jsou „uvězněny“ v nebezpečných podmínkách. Také oni nyní čelí hrozbě onemocněním COVID-19, což by pro ně za současných okolností mělo katastrofální důsledky.

Kromě ochrany svých občanů musí řecká vláda přijmout okamžitá opatření na ochranu uprchlíků před pandemií a přesunout je do bezpečí.

Životní podmínky na ostrovech jsou pro uprchlíky a žadatele o azyl nelidské. Počet osob v táborech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos, a Leros čítal k 22. březnu 2020 přibližně 37 000, zatímco tato zařízení mají celkovou kapacitu pouze pro 6 095 osob. Lidé v táborech mají velmi omezený přístup k vodě, toaletám nebo sprchám. Lidé jsou nuceni čekat na jídlo i několik hodin a musejí žít v nejistých podmínkách ve stanech nebo kontejnerech bez topení. Počet zdravotnických či ošetřovatelských pracovníků je přitom žalostně nedostatečný. Kromě toho nemá nikdo, kdo na ostrovy přijel od července 2019, přístup k veřejné zdravotní péči.

Namísto aby řecká vláda uprchlíky před COVID-19 chránila, nadále omezuje jejich pohyb a nezákonně odmítá přijímat jejich žádosti o azyl. Tyto postupy znemožňují zajištění dobrých životních podmínek lidí v táborech a vystavují je rostoucímu riziku nakažení koronavirem. V případě propuknutí nákazy v uprchlických táborech bude mít karanténa za důsledek četná úmrtí, kterým lze zatím zabránit.

Řecké orgány musejí za pomoci Evropské unie chránit lidská práva a důstojnost uprchlíků a okamžitě jednat, aby ochránily životy lidí žijících v uprchlických táborech na řeckých ostrovech.

Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤