Urgentní
akce

Photo: Lilia Chanysheva / Facebook

Až deset let vězení za podporu Navalného, nově bez vlastního právníka

  Případ

Lilia Čanyševová, bývalá regionální koordinátorka Navalného štábu ve městě Ufa, je již více než rok neprávem držena v moskevském vězení. Na základě absurdního obvinění na ni byla uvalena vyšetřovací vazba a hrozí jí až 10 let vězení. Nyní Ruský vyšetřovací výbor pošlapal právo Čanyševové na spravedlivý proces, jelikož z případu svévolně vyloučil její právníky.

Lilia Čanyševová byla zatčena 9. listopadu 2021 po domovní prohlídce. Ve stejný den policie v rámci trestního řízení proti Alexeji Navalnému a jeho spolupracovníkům prohledala domy dalších aktivistů v Ufě i jiných ruských městech.

Kirovský okresní soud v Ufě 10. listopadu uvalil na Čanyševovou vyšetřovací vazbu. Byla obviněna ze „založení nebo vedení extremistického sdružení“ (čl. 282.1 odst. 1 trestního zákoníku Ruské federace) v souvislosti s její dřívější spoluprací s Alexejem Navalným. V případě odsouzení jí hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Dne 10. prosince byla právníkovi Lilie Čanyševové Vladimiru Voroninovi znemožněna návštěva ve vyšetřovací vazbě. Později se dozvěděl, že ho Vyšetřovací výbor z případu vyloučil pod falešnou záminkou střetu zájmů. Během následujících dvou týdnů takto zasáhl vyšetřovací výbor i v případě dalších tří právníků, kteří se ji ve vazbě pokusili navštívit. Od ledna 2022 nemá Čanyševová v Moskvě právníka.

Moskevský městský soud v červnu 2021 svévolně zakázal tři organizace občanské společnosti spojené s uvězněným Alexejem Navalným, které označil jako „extremistické“. Konkrétně se jedná o Nadaci pro boj proti korupci, Nadaci na ochranu práv občanů a „Navalného štáb“. Soudní jednání bylo pro média a veřejnost neveřejné a důvody takového označení nebyly zveřejněny. Podle informací, které má Amnesty International k dispozici, nikdo z Navalného organizací nespáchal, nevyzýval ani neschvaloval žádné násilné činy a nedopustil se ani jiných mezinárodně uznatelných trestných činů.

Dne 28. září bylo zahájeno nové vyšetřování v kauze Alexeje Navalného a jeho spolupracovníků na základě nepodloženého obvinění ze „založení extremistického sdružení“. V říjnu vyšlo najevo, že toto vyšetřování bylo spojeno se čtyřmi dalšími trestními případy proti Alexeji Navalnému, jeho spolupracovníkům a příznivcům. Lilia Čanyševová je první z Navalného spolupracovníků, která byla v rámci tohoto trestního řízení zatčena.

Přední ruský opoziční aktivista a bojovník proti korupci Alexej Navalnyj byl 2. února 2021 odsouzen k trestu odnětí svobody v délce dvou let a osmi měsíců za údajné porušení podmínek podmíněného propuštění z předchozího, politicky motivovaného rozsudku. Ruské úřady ho odmítly propustit navzdory absurditě těchto obvinění (Navalnyj se v době, kdy se v zahraničí zotavoval z téměř smrtelné otravy, neohlásil svému kurátorovi), což bylo v rozporu s masovými protesty v Rusku i na mezinárodní úrovni. Postoj ruských úřadů se příčí i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který konstatoval politickou motivaci stíhání Navalného a požadoval jeho okamžité propuštění. Alexej Navalnyj je vězněm svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

  Aktuality

  Článek publikován 29.6.2023

Koordinátorka Navalného štábu odsouzena k šesti letům vězení

Lilia Čanyševová si odpykává šest let vězení za „vytvoření extremistické organizace“.