Urgentní
akce

© Dmitry Borko

Rusko: Pomozte ruskému aktivistovi Dadinovi z vězení!

  Případ

Aktivista Ildar Dadin byl 7. prosince 2015 odsouzen k třem letům vězení za „opakované porušování zákona o veřejných shromážděních“ (Článek 212.1 Trestního zákoníku Ruské federace). Ildar Dadin se stal prvním člověkem odsouzeným na základě tohoto nově představeného článku v trestním zákoníku (červenec 2014).

Podle tohoto článku každý, kdo poruší zákon o veřejných shromážděních (který sám o sobě omezuje právo na poklidné shromažďování) a dostane za to správní trest více než dvakrát v rozmezí 180 dní, může být trestně stíhán a odsouzen k odnětí svobody. 31. března 2016 byl Ildarův rozsudek kvůli odvolání snížen na 2,5 roku.

Ildar byl shledán vinným za svůj „zločin“ ve spojení s účastí na čtyřech poklidných akcích v roce 2014, včetně shromáždění na podporu opozičního aktivisty Alekseje a demonstrace na podporu „vězňů z Blatného náměstí“, kteří si odpykávají tresty za poklidné protesty proti prezidentu Putinovi. 15. ledna 2015 aktivisté uspořádali demonstraci na podporu francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, v jehož redakci stříleli v lednu 2015 radikální islamisté. Tam Ildara zatkli a odsoudili k patnácti dnům detence. Poslední den ho odvedli před správní soud, který ho měl soudit za aktivismus z 5. prosince 2014. Jenže soudce se rozhodl správní případ zavřít a předat materiály k trestnímu vyšetřování. Ještě ten den byl trestní případ otevřen a 3. února 2015 uložili Ildarovi domácí vězení. Po odsouzení 7. prosince 2015 ho odvezli do vězení.

Ildar Dadin je vězeň svědomí, který byl zbaven svobody pouze proto, že poklidně uplatnil své právo na svobodu projevu. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

  Aktuality

  Článek publikován 26.2.2017

Ildar Dadin propuštěn!

Skvělá zpráva! Nejvyšší soud zrušil rozsudek pro Ildara Dadina a rozhodl, že musí být propuštěn. K propuštění došlo v neděli 26. února a podle svých slov Ildar do poslední chvíle nevěděl o propuštění, protože nebyl předtím o rozsudku nijak informován. Po propuštění se setkal se svou ženou Anastasií, její sestrou, přáteli a novináři.

  Článek publikován 26.2.2017

Ildar Dadin: Dlouho očekávaná svoboda a spravedlnost pro vězně svědomí

Nejvyšší soud zrušil rozsudek a uznal právo na rehabilitaci pro Ildara Dadina, vězně svědomí, odsouzeného za opakované porušení zákonů o veřejném shromažďování. Soud uznal žádost podanou kanceláří generálního prokurátora, podle které nepředstavovalo Dadinovo jednání trestný čin.

  Článek publikován 18.2.2017

Rusko: Soud přinesl novou naději do případu vězněného Ildara Dadina

V pátek 10. února 2017 zmírnil ruský Ústavní soud tvrdé zákony ohledně veřejných protestů. Přináší to malou jiskru naděje pro právo na pokojné shromažďování.

  Článek publikován 19.1.2017

Ildar převezen do nové věznice

Dne 6. ledna byla Ildarova rodina informována o převozu Ildara do věznice Kolonie 5 na Altaji v oblasti jižní Sibiře.

  Článek publikován 5.12.2016

Možné vzkazy Ildarovi - pište!

  Článek publikován 10.11.2016

Manželka Ildara v Praze

Manželka Ildara Dadina, Anastasia Zotova, navštívila Prahu a předala vzkaz aktivistům a aktivistám v České republice.

  Článek publikován 9.11.2016

Rusko: nová obvinění z mučení vězně svědomí Ildara Dadina jsou šokující, musí být prozkoumána

Amnesty International (AI) žádá okamžité prošetření vážných obvinění z mučení a týrání, která vznesl vězen svědomí Ildar Dadin v dopise uveřejněném v ruském online periodiku Meduza dne 8. listopadu 2016. Dadin, který je vězněný pro svoje nenásilné aktivity a protesty v rámci nepovolených demonstrací, by měl být podle AI okamžitě propuštěn.

  Článek publikován 3.11.2016

Dopis Ildara manželce z vězení

Pozadí

Za poslední rok v Rusku zůstaly poklidné protesty výrazně omezeny. Protesty rok od roku klesají díky uvedeným restrikcím ze strany ruské vlády. Organizátoři často nedostávají povolení k poklidným shromážděním a nebo jej dostávají mimo centra měst. Ti, kteří neuposlechnou jsou buďto penalizováni nebo zatčeni. Například minulý rok byla zrušena poprvé od roku 2005 každoroční pouliční akce v Novosibirsku, která zesměšňuje pompéznost prvomájového pochodu. Její organizátor Artem Loskutov, byl zatčen a odsouzen k deseti dennímu zadržení.

Poprvé v roce 2014 byl poklidný protestující obviněn podle nového zákona (zákon o veřejných shromáždění), který kriminalizuje opakující se účast na neschválených shromážděných. Zákon kriminalizuje kohokoliv kdo se proti němu proviní nejméně dvakrát během 180 dnů. Zatknutí a následné uvěznění Ildara Dadina, ukazuje, že ruské úřady používají tento nový zákon, k urychlení a zkrácení procesů v zatýkáni poklidných protestujících.

Při jednom porušení tohoto zákona, například při poklidném shromáždění bez výslovného povolení úřadů, je protestující potrestán pokutou a nebo patnácti denním pobytem ve vazbě. Tři takové to provinění vedou k trestnému činu, který se trestá až pěti lety vězení.

Ildar Dadin byl bývalí pracovník bezpečnostní agentury nedaleko Moskvy. V posledních letech na sebe upozorňuje jako pokojný aktivista. V roce 2011 byl pozorovatelem ruských parlamentních voleb. Velice často se zúčastňoval různých protivládních pouličních akcí. Také podporuje LGBTI komunitu a pomáhá ostatním aktivistům, kteří se dostávají do křížku s úřady.

Snoubenka Anastasia Zotovová nyní stojí v čele kampaně na podporu Ildara Dadina. Pořádá demonstrace a kampaně na sociálních sítích #FreeDadin.