Urgentní
akce

2022 Getty Images

RUSKO: Zastavte útoky na civilisty na Ukrajině!

  Případ

Zbraně pod kontrolou   Rusko publikován 28.2.2022

Dne 21. února 2022 podepsal ruský prezident dekret o uznání samozvaných republik na Donbasu. O tři dny později Rusko na Ukrajinu zaútočilo. Podle Putina se jednalo o „speciální vojenskou operaci“ za účelem „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny. Ve skutečnosti došlo k ruské vojenské invazi na Ukrajinu a neomluvitelným útokům na civilisty, včetně dětí. Životy tisíců lidí jsou v ohrožení.

Dne 24. února v brzkých ranních hodinách zahájila ruská armáda rozsáhlý pozemní, letecký i námořní útok a Ukrajina se probudila do války. Do země vjely ruské tanky a armáda bez varování zaútočila z několika směrů. Ruský útok směřuje hlavně na velká města, na mnohých místech se již několik dnů odehrávají tvrdé boje. Dochází k náletům na civilní budovy, v Kyjevě byla například ostřelována školka i porodnice – hlášeny jsou ztráty na životech, mezi obětmi jsou i děti.

Z Ukrajiny podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uprchlo už více než 660 000 lidí, převážně žen a dětí.

Amnesty prostřednictvím „Amnesty’s Crisis Evidence Lab“ (Laboratoř pro shromažďování důkazů v době krize) analyzuje digitální informace, včetně fotografií, videozáznamů a satelitních snímků, které by mohly sloužit jako důkazní materiál při posuzování míry válečných zločinů páchaných na Ukrajině a přispět k potrestání viníků.

Během několika hodin po invazi pracovníci Amnesty ověřili zprávy a videozáznamy o bezprecedentních útocích na civilisty po celé zemi. Amnesty zdokumentovala vojenské útoky na nemocnice a školy, včetně útoků balistickými raketami a použití zakázaných zbraní, jako je kazetová munice.

Použitím síly proti jinému státu bez jakéhokoli právního opodstatnění Rusko hrubě porušilo Chartu OSN. Ruská federace navíc zneužívá svého postavení stálého člena Rady bezpečnosti OSN, aby se vyhnula zodpovědnosti. Rusko musí zastavit tento neobhajitelný akt agrese proti Ukrajině, přestat útočit na nevinné lidi a zajistit dostatečnou ochranu civilistů. Rusko musí respektovat mezinárodní právo.

Podepište petici adresovanou ministerstvu obrany Ruské federace a požadujte, aby Rusko okamžitě ukončilo agresi, chránilo civilisty a respektovalo mezinárodní právo.