Urgentní
akce

© Ivan Astashin

Zdravotní sestřička z Krymu si odpykává sedmiletý trest, hrozí jí další vězení za vlastizradu a nutně potřebuje lékařskou péči. Pomůžete?

  Případ

Irina Danilovič (Irina Danilovich) je zdravotní sestra z Ruskem okupovaného Krymu. Otevřeně kritizovala systém zdravotní péče na Krymu a odsuzovala politicky motivované stíhání obránců lidských práv. Za to byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k sedmi letům vězení. Ve vězení je jí odpírána zdravotní péče a její zdravotní stav je vážný. Pomozte jí podpisem petice.

Irina Danilovič je občanská aktivistka a obránkyně lidských práv. Jako zdravotní sestra dlouhodobě upozorňovala na problémy systému zdravotní péče na Krymu, včetně korupce. Kromě toho veřejně odsuzovala případy politicky motivovaných stíhání, násilných zmizení nebo svévolných zadržování obránců lidských práv a dalších aktivistů.

Dne 29. dubna 2022 byla Irina Danilovič unesena v Koktebelu na Krymu příslušníky ruských bezpečnostních složek. Její osud a místo pobytu nebyly její rodině a právníkovi až do 11. května známy. Podle Iriny Danilovič jí bylo opakovaně vyhrožováno tajnou popravou a většinu času strávila zavřená ve sklepě, v nelidských podmínkách a vystavená mučení a jinému špatnému zacházení.

Soudní proces s ní byl zahájen 22. srpna 2022 u městského soudu ve Feodosii a bylo při něm několikrát porušeno její právo na spravedlivý soudní proces. Dne 28. prosince 2022 byla odsouzena k sedmi letům odnětí svobody a pokutě ve výši 50 000 rublů (přibližně 15 000 Kč) podle článku 222.1 odst. 1 ruského trestního zákoníku (nezákonný nákup, předávání, skladování a přeprava výbušných látek nebo výbušných zařízení). Aktuálně je obviněna z velezrady a hrozí jí další trest.

Irina Danilovič si na začátku soudního řízení stěžovala na silné bolesti ucha a uvedla, že není schopna sledovat průběh jednání a požádala o jeho odročení, což jí bylo zamítnuto. Její zdravotní stav se od té doby postupně zhoršoval. Byla sice prohlédnuta vězeňskými zdravotníky, ti jí ale odmítli poskytnout potřebnou zdravotní péči. Dne 20. března zahájila protestní hladovku.

  Aktuality

  Článek publikován 27.7.2023

Zdravotní stav uvězněné sestřičky z Krymu se zhoršuje

Irina Danilovič v ruském vězení nemá přístup ke zdravotní péči. Téměř ztratila sluch.

  Článek publikován 9.5.2023

Odeslali jsme petici požadující propuštění Iriny Danilovič

Ruské Komisařce pro lidská práva jsme poslali petici za okamžité propuštění zdravotní sestřičky Iriny Danilovič

Pozadí

Lidé, kteří se postavili proti ruské okupaci a nezákonné anexi Krymského poloostrova a proti porušování lidských práv, od roku 2014 čelí pronásledování, včetně obtěžování, zastrašování, stíhání na základě vykonstruovaných obvinění a násilným zmizením. Mezinárodní pozorovatelé v oblasti lidských práv nemají na Krym přístup a nezávislá média jsou na Krymu buď zakázána, nebo byla nucena ukončit činnost. Přístup k jejich online platformám je blokován jak na poloostrově, tak v Rusku.