Urgentní
akce

© Getty/SOPA Images

Kritik režimu Vladimira Putina a ruské vojenské agrese na Ukrajině odsouzen k 25 letům vězení. Pomůžete?

  Případ

Vladimir Kara-Murza je významný ruský opoziční politik a novinář. V dubnu 2022 byl zatčen za kritiku ruské agrese na Ukrajině. Dne 17. dubna 2023 byl odsouzen k 25 letům vězení. V říjnu 223 byl přemístěn do sibiřské věznice s maximální ostrahou. Amnesty International považuje Vladimira Kara-Murzu za vězně svědomí a požaduje jeho okamžité propuštění.

Vladimir Kara-Murza je otec tří dětí, opoziční politik, historik a novinář. Dlouhodobě vystupoval proti prezidentu Putinovi a kritizoval ruskou vojenskou agresi na Ukrajině. Pracoval jako novinář v ruských i západních médiích (Echo Moskvy, BBC, Washington Post atd.). Obdržel několik mezinárodních ocenění (Geneva Summit Courage Award, the Sakharov Prize for Journalism as an Act of Conscience, Magnitsky Human Rights Award).

Byl koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil bývalý politický vězeň Michail Chodorkovskij, a blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního lídra Borise Němcova. Spolupracoval také s dalšími politickými opozičními skupinami, nevládními organizacemi zabývajícími se lidskými právy a nezávislými médii. Vladimir Kara-Murza hrál významnou roli při přijímání Magnitského zákona, uvalujícího sankce na ruské činitele zodpovědné za porušování lidských práv.

Vladimir Kara-Murza v minulosti přežil dva pokusy o otravu, a to v letech 2015 a 2017. Podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat byl před těmito otravami sledován ruskou tajnou služnou (FSB), která se později pokusila otrávit Alexeje Navalného. Ani jeden z těchto incidentů ruské orgány neprošetřily.

Obviněn byl z vlastizrady, šíření nepravdivých informací a spolupráce s tzv. nežádoucími organizacemi a dalších trestných činů. Soudní proces probíhal za zavřenými dveřmi.

Vladimir Kara-Murza má vážné zdravotní problémy – byla mu diagnostikována polyneuropatie obou nohou, což je diagnóza, která podle ruského práva zabraňuje výkonu trestu. Jeho věznění představuje riziko zhoršení jeho zdravotního stavu. Amnesty International považuje Vladimira Kara-Murzu za vězně svědomí. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn a jeho odsouzení zrušeno.

  Aktuality

  Článek publikován 31.10.2023

Opoziční aktivista Kara-Murza přesunut na Sibiř. Rodina se obává o jeho zdraví v izolaci

Ruský opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza byl přemístěn do sibiřské věznice s maximální ostrahou. Informoval o tom server BBC. Jeho advokát varuje, že izolace v trestanecké kolonii v Omsku zhoršuje jeho již tak oslabené zdraví.

  Článek publikován 2.7.2023

Pošlete vzkaz solidarity Vladimírovi Kara-Murzovi přímo do vězení!

Novinář a opoziční politik Vladimír Kara-Murza byl odsouzen k 25 letům vězení za kritiku ruského režimu a války proti Ukrajině. Ukažte, že za ním stojíte, a pošlete mu vzkaz solidarity přímo do vězení.

  Článek publikován 9.5.2023

Poslali jsme petici za osvobození Vladimira Kara-Murzy

Ruskému generálnímu prokurátorovi jsme poslali petici za okamžité a bezpodmínečné propuštění Vladimir Kara-Murzy.

Pozadí

Veřejně (zejména na mezinárodních fórech) vystupoval proti ruské válce na Ukrajině a odsuzoval perzekuci disidentů v Rusku. Za to byl Vladimir Kara-Murza obviněn z „vlastizrady“ (článek 275 trestního zákoníku), „vědomého šíření nepravdivých informací“ a „vědomého šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách“ (čl. 207.3 odst. 2) a „účasti na činnostech nežádoucí organizace“ (čl. 284.1 odst. 1).

V roce 2022 Vladimir Kara-Murza obdržel mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.