Urgentní
akce

© Amnesty International

VYHROŽOVÁNÍ NOVINÁŘŮM KVŮLI ZPRÁVÁM O ÚNOSECH

  Případ

Zaměstnanci ruských novin Novaja Gazeta a jejich spolupracovníci se stali cílem výhrůžek po tom, co noviny uveřejnily zprávy o únosech a mučení gayů v Čečensku.

1. dubna Novaja Gazeta informovala, že více než sto mužů, o nichž se únosci domnívali, že jsou gayové, bylo v nedávné době uneseno v rámci organizované akce. Reakce čečenských představitelů byly různé, od odmítnutí až po nepřímé výhrůžky.

3. dubna se v mešitě uprostřed Grozného, hlavního města Čečenska, sešlo 15 000 lidí, mezi nimiž byli i čečenští představitelé, veřejně vlivné osoby a muslimští teologové. Na shromáždění Adam Šakydov, poradce čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, veřejně obvinil zmíněné noviny z šíření lží a jejich zaměstnance označil za „nepřátele naší víry a vlasti“. V usnesení, které shromáždění přijalo, se mimo jiné píše: „Vzhledem k tomu, že byly napadeny odvěké základy čečenské společnosti stejně jako důstojnost Čečenců a naší víry, slibujeme, že skuteční podněcovatelé budou čelit odvetě bez ohledu na to, kde a kým jsou a jak dlouho to potrvá.“ Nahrávka proslovu Adama Šakydova, který ve shromáždění pronesl, koluje v místní státem kontrolované televizi a na sociálních sítích. Po vyhrůžkách novinářům z listu Novaja Gazeta přišly rovněž vyhrůžky ze strany čečenského muftího Salacha Mežjeva a to směrem k nezávislé radio stanici s názvem Echo Moskvy, která podpořila zaměstnance listu.

Po veřejných výzvách k pomstě ze strany vlivných lidí v minulosti v mnohých případech následovaly útoky na určené osoby. Vyhrožující nebyli potrestáni a vraždy a násilí nikdy nebyly zcela vyšetřeny. Mezi oběťmi takových útoků byla i novinářka listu Novaja Gazeta Anna Politkovská, proslavená svými reportážemi o Čečensku, která byla zavražděna v roce 2006, a také obránkyně lidských práv Natálie Estemirová, častá přispěvatelka listu, zavražděná v roce 2009.

Více o pronásledování novinářů v Rusku rozhovoru vedoucího kampaní AI ČR Martina Balcara v ČRo Plus (29. 4. - rozhovor je v čase pořadu 10:30)

Pozadí

1. dubna ruské nezávislé noviny Novaja Gazeta informovaly, že více než sto mužů, údajně gayů, bylo v nedávné době uneseno v rámci organizované akce. Podle důvěryhodných zdrojů byli unesení muži podrobeni mučení a jinému špatnému zacházení a byli nuceni k vyzrazení identity dalších jednotlivců LGBT komunity, které znají. Novaja Gazeta dokázala ověřit vraždy minimálně tří z unesených mužů, ale jejich zdroje uvádí, že vražd bylo mnohem více a to včetně vražd spáchaných členy rodiny, kterým byli tito muži vráceni.

4. dubna Novaja Gazeta zveřejnila několik svědectví očitých svědků, jež odhalily podrobnosti o tajných místech v Čečensku, kde jsou unesení muži drženi a mučeni. Pro více informací viz https://www.amnesty.org/en/get-involved/take-action/chechnya-stop-abducting-and-killing-gay-men/

Novináři a ochránci lidských práv, kteří informovali o porušování lidských práv v Čečensku, v mnoha případech čelili výhrůžkám a fyzickému násilí. Jen malá část takových případů bývá účinně vyšetřena.

9. března 2016 byli skupinou maskovaných ozbrojených mužů, zřejmě příslušníků místních bezpečnostních složek, napadeni dva členové lidskoprávní organizace JMG (Joint Mobile Group), když společně se svým řidičem a šesti novináři z ruských, norských a švédských médií cestovali ze Severní Osetie do Čečenska. O dvě hodiny později byla kancelář JMG v Ingušsku vydrancována davem a 16. března byl vedoucí organizace JMG Igor Kaljapin požádán správcem hotelu ve městě Grozném, aby hotel opustil s odůvodněním, že “neprokazuje lásku“ vůdci Čečenska Ramzanu Kadyrovovi. Následně byl udeřen pěstí a rozzuřený dav na něj pak házel vejce, mouku, koláče a desinfekční prostředky. Žádný z těchto incidentů nebyl pořádně vyšetřen. (Více informací na https://www.amnesty.org/en/documents/eur46/3643/2016/en/ a na https://www.amnesty.org/en/documents/eur46/1802/2015/en/ ).

5. září 2016 byl ke třem rokům odnětí svobody odsouzen Žalaudi Geriev, spolupracovník uznávaného regionálního zpravodaje Kavkazského uzlu, který je známý pro kritiku čečenských vůdců. Důvodem uvěznění je podle šalijského okresního soudu údajné držení 167 gramů marihuany. U soudu Geriev stáhl „přiznání“ k obvinění z držení drog. Uvedl, že 16. dubna jej unesli tři muži v civilu, odvezli ho do lesa za Grozným a tam ho nejprve mučili a poté ho předali strážníkům, kteří ho přinutili „přiznat se“.

6. ledna 2017 vyhrožoval Magomed Daudov, mluvčí čečenského parlamentu a jeden z nejmocnějších čečenských funkcionářů, prostřednictvím svého instagramového účtu Grigoriji Švedovovi, šéfredaktorovi Kavkazského uzlu. Záležitost nebyla pořádně vyšetřena. (Více informací na https://www.amnesty.org/en/documents/eur46/5442/2017/en/). Podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ) bylo od roku 1992 v Rusku zabito 56 novinářů.