Urgentní
akce

ICPC

Na 10 let do vězení za e-mail do zahraničí

  Případ

Š´ Tchao, novinář deníku Dangdai Shang Bao, si odpykává desetiletý trest vězení. V roce 2004 byl zatčen kvůli e-mailu, který poslal do zahraničí. Popsal v něm instrukce čínské vlády, jakým způsobem mají novináři psát o 15. výročí zásahu na náměstí Tchien-an-men. Čínské úřady ho za to obvinily z „vyzrazení státního tajemství do zahraničí“.

Š´ Tchao odeslal uvedenou zprávu do USA ze svého elektronického účtu u společnosti Yahoo! Tato společnost připustila, že čínským úřadům poskytla informace o držiteli účtu, ze kterého byla elektronická zpráva odeslána. Tyto informace umožnily úřadům novináře Š´ Tchaa zatknout a uvěznit. Š´ Tchao přiznal, že dokument e-mailem odeslal, zpochybňoval však jeho „tajný“ charakter. Soudní proces, který se konal za zavřenými dveřmi, trval jen dvě hodiny.

Š´ Tchao pracoval ve vězení při broušení drahokamů, což velmi negativně ovlivnilo jeho zdravotní stav; poté byl přidělen k výrobě náhrdelníků a řetízků a zdá se, že se díky tomu jeho zdraví zlepšilo. Údajně je držen pod přísným dohledem a každá návštěva rodiny vyžaduje zvláštní souhlas ředitele věznice. Panu Š´ Tchaovi není dovoleno přijímat tiskoviny, včetně knih a denního tisku. V listopadu 2006 mu World Association of Newspapers (Světová asociace vydavatelů denního tisku) udělila výroční cenu Golden Pen of Freedom (Zlaté pero svobody).

V říjnu 2010 byl Š´ Tchao přesunut do věznice v provincii Jin- Čchuan. Amnesty se domnívá, že došlo ke zlepšení podmínek jeho zadržení a že již není vystaven nuceným pracím. Amnesty International bude nadále situaci čínského novináře a obhájce svobody slova bedlivě monitorovat.

  Aktuality

  Článek publikován 11.9.2013

Dobrá zpráva z Číny

Pozadí

V březnu 2007 hongkongská komise na ochranu soukromí zbavila společnost Yahoo! Hong Kong Ltd. odpovědnosti za údajné poskytnutí informací o Š´ Tchaovi jako držiteli elektronického účtu čínským úřadům, neboť prý neexistovaly „dostatečné důkazy“, které by umožnily učinit tuto společnost za čin zodpovědnou. AI zůstává hluboce znepokojena tím, jakou úlohu sehrála společnost Yahoo! při poskytování informací, které napomohly usvědčení pana Š´ Tchaa.