Urgentní
akce

© Private

Básník a bloger odsouzen na deset let kvůli článkům o lidských právech!

  Případ

Ahmed Mansúr je básník, bloger a obránce lidských práv. V květnu 2018 byl v nespravedlivém soudním procesu odsouzen k deseti letům ve vězení. Ahmed je držen na samotce, v cele nemá matraci, nejsou mu umožněny vycházky. Na protest proti špatným podmínkám ve vězení držel opakovaně hladovku. Jeho zdravotní stav je velmi vážný. Ahmend byl obviněn a odsouzen pouze za poklidné uplatňování svých práv na svobodu projevu a sdružování. Amnesty požaduje jeho okamžité propuštění.

Ahmed Mansúr byl zatčen 20. března 2017 doma v emirátu Adžmán ve Spojených arabských emirátech (SAE). Soudní řízení s ním začalo o rok později před Státní bezpečnostní komorou Federálního odvolacího soudu. Dne 29. května 2018 byl odsouzen k deseti letům odnětí svobody a byla mu udělena pokuta 1 000 000 dirhamů Spojených arabských emirátů (okolo 6 300 000 Kč). Soud dále nařídil, aby byl tři roky po propuštění pod dozorem. Byl odsouzen za „urážku statusu a prestiže SAE a jejich symbolů“, včetně jejich předních představitelů, za „zveřejňování nepravdivých informací za účelem poškodit reputaci SAE v zahraničí“ a za „zobrazování SAE jako země, kde neplatí zákony“. Byl také obviněn za „spolupráci s teroristickou organizací působící mimo zemi“, ale 31. prosince 2018 byl tohoto obvinění zproštěn. Od zatčení je Ahmed Mansúr držen v samovazbě.

Dne 17. března 2019 zahájil hladovku na protest proti podmínkám, které má ve věznici Sadr v Abú Zabí, a také proti nespravedlivému soudnímu řízení. Hladovku ukončil v půlce dubna poté, co mu úřady slíbily zabývat se jeho požadavky ohledně podmínek ve vazbě. Následně mu bylo povoleno pár návštěv rodiny a mohl si zatelefonovat s matkou.

  Aktuality

  Článek publikován 8.2.2022

Spojené arabské emiráty se mstí vězňovi, který zveřejnil špatné zacházení ve věznici

Ahmed Mansúr upozornil na špatné podmínky ve vězení, které musel trpět od zatčení v roce 2017. Úřady mu je za to ale ještě zpřísnily.

Pozadí

Dne 7. května 2019 sedm odborníků OSN odsoudilo podmínky, které Ahmed ve vězení měl, a požadovali, aby se mu dostalo potřebné zdravotnické péče, aby se podmínky ve vězení zlepšily a aby měl nové soudní řízení „v souladu se základními soudními zárukami stanovenými mezinárodním zákonem o lidských právech, nebo aby byl okamžitě propuštěn“.

Dne 7. září 2019 zahájil Ahmed Mansúr druhou hladovku poté, co ho vězeňská stráž zbila. První týden hladovky ho vězeňská stráž donutila jíst. Od 14. září ale Ahmed pokrčoval v hladovce. Přijímal pouze tekutiny.

Ahmedovi je nadále upírána matrace, přístup ke knihám i pravidelné vycházky na venkovní dvůr, kde by se mohl projít a vystavit slunci. Již od zadržení v březnu roku 2017 je Ahmed Mansúr kromě výjimečných rodinných návštěv držen v izolaci a jediné zlepšení podmínek, kterého se mu dostalo, je, že mu byla v samovazbě v říjnu 2019 zpřístupněna tekoucí voda.

Ahmed Mansúr je bloger, básník a obránce lidských práv, který v roce 2015 získal prestižní cenu Martina Ennalse pro obránce lidských práv. Je členem poradního výboru divize Blízkého východu a severní Afriky při nevládní organizaci Human Rights Watch, dále je i členem poradního výboru organizace Gulf Centre for Human Rights (GCHR). Od roku 2006 dokumentoval situaci v SAE a na svém blogu, sociálních sítích i v rozhovorech pro mezinárodní média veřejně vystupoval ve prospěch obrany lidských práv.

Amnesty International v průběhu let s Ahmedem Mansúrem velmi úzce spolupracovala.