Urgentní
akce

© Private

Za snahu o demokratické reformy byl člen Amnesty odsouzen na 10 let vězení

  Případ

Mohammed al-Roken je profesor ústavního práva a advokát lidských práv, který si ve vězení odpykává desetiletý trest. Odsouzen byl v hromadném procesu s 94 vládními kritiky známém jako „UAE 94“. V řízení, které porušilo řadu zásad spravedlivého soudu, bylo nakonec 69 lidí včetně Mohammeda usvědčeno z pokusu o vládní převrat.

Dr. Mohammed al-Roken je profesor ústavního práva a advokát lidských práv, který si odpykává desetiletý trest ve vězení ve Spojených arabských emirátech (SAE) po tom, co byl 2. července 2013 odsouzen v masovém soudním jednání s 94 aktivisty. To je známé pod značkou „UAE 94“. Mohammed al-Roken je členem Amnesty International a je s organizací úzce spjatý už přes dvacet let. Před odsouzením byl po více než deset let hlavním kontaktem organizace pro práci v SAE.

Byl mezi 69 lidmi z 94, kteří byli odsouzeni na 7 až 15 let Federálním vrchním soudem v hlavním městě Abú Dhabí – spolu s ním byli potrestaní nejen další advokáti, ale i soudci, akademici, studenti a aktivisté. Všichni byli odsouzeni za pokus o svržení vlády. Proces byl politicky motivovaný, s cílem umlčet hlasy volající po demokratických reformách.

„UAE 94“ byl velmi nespravedlivý soud. Obžalovaným byl odepřen přístup k právníkům, zatímco byli drženi bez možnosti komunikace s okolím na samotce v utajených vazebních prostorách – někteří tam strávili až rok. Mnoho z nich soudci vypovědělo, že je mučili. I přesto byla ale „přiznání“ vynucená na vězních během mučení použita u soudu jako důkazy o jejich vině. V utajených prostorách vězně zadržovali po několik měsíců, jejich rodiny nedostaly žádné informace o tom, kde se nachází. Všem navíc bylo odepřeno právo odvolat se, což je v rozporu se závazky SAE v rámci mezinárodního práva.

Mohammed al-Roken je tváří tohoto případu, Amnesty International však vede kampaň i za sedm dalších vězňů odsouzených v „UAE 94“. Všechny z nich odsoudili pouze na základě pokojného využívání jejich práva na svobodu vyjadřování a shromažďování. Mohammeda al-Rokena navíc odsoudili kvůli jeho práci, ve které hájil lidská práva.

Pozadí

Nezávislá politická činnost je ve Spojených arabských emirátech striktně omezena. Nevelké množství lidí, kteří v zemi od propuknutí masových demonstrací po celém Blízkém východě na začátku roku 2011 volali po větší odpovědnosti, transparentnosti a demokratizaci, muselo čelit silné represi ze strany vládních představitelů. Aktivisté kritizující vládu byli zatčeni a obviněni z nejasně formulovaných trestních činů ohrožení národní bezpečnosti. V zemi byl přijat nový zákon o kybernetické trestné činnosti, podle kterého je mnoho běžných aktivit na sociálních sítích ilegálních a hrozí za ně vězení nebo pokuty.