Urgentní
akce

© Private

Práva žen v Saúdské Arábii? Za fotku bez oděvu zakrývajícího celé tělo vás klidně pošlou do vězení

  Případ

Manahel al-Otaibi je aktivistka ze Saúdské Arábie. Na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky na podporu práv žen, vyfotila se v obchodním centru bez tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla zadržena a nyní je vězněna na neznámém místě. Nikdo by neměl být uvězněn za své pokojné uplatňování svobody projevu. Podepište petici na její podporu.

Dne 16. listopadu 2022 saúdské úřady zatkly 29letou Manahel al-Otaibi. Od listopadu 2023 je obětí nuceného zmizení. Byla obviněna z porušení zákona proti kybernetické kriminalitě kvůli svým příspěvkům na sociálních sítích na podporu práv žen a také kvůli tomu, že na Snapchatu zveřejnila své fotografie z nákupního centra bez abáji (tradičního volného roucha s dlouhými rukávy). Trestním soudem v Rijádu byl její případ předán Specializovanému trestnímu soudu (SCC), který je zřízen pro soudní řízení trestných činů souvisejících s terorismem. Tento soud je známý tím, že vede hrubě nespravedlivé procesy a vynáší přísné tresty včetně trestu smrti za pokojné projevy na internetu. Saúdské úřady musí Manahel al-Otaibi okamžitě a bezpodmínečně propustit a stáhnout všechna obvinění, která proti ní byla vznesena.

V březnu 2018, tedy téměř pět let před zatčením Manahel al-Otaibi, korunní princ Mohamed bin Salman v televizním rozhovoru prohlásil, že „ženy nosí slušné a uctivé oblečení jako muži… To však nijak zvlášť nespecifikuje černou abáju nebo černou pokrývku hlavy. Rozhodnutí je zcela ponecháno na ženě, jaký typ slušného a uctivého oděvu se rozhodne nosit.“

Případem Manahel al-Otaibi se poprvé zabýval trestní soud v Rijádu. Dne 23. ledna 2023 tento soud rozhodl, že mu nepřísluší její případ projednávat, a postoupil věc Specializovanému trestnímu soudu (SCC) v hlavním městě Rijádu. SCC v rámci zákonů proti kybernetické kriminalitě a terorismu běžně používá vágní ustanovení, která ztotožňují pokojný projev s „terorismem“. Amnesty International zdokumentovala, jak jsou všechny fáze soudního procesu u SCC doprovázeny systematickým porušováním lidských práv.

Pozadí

Obviněním v souvislosti s kampaní za práva žen čelily také obě sestry Manahel al-Otaibi. V rámci případu Manahel, který státní zastupitelství předložilo trestnímu soudu v Rijádu, státní zástupce obvinil její sestru Fawzii z vedení „propagandistické kampaně, která podněcuje saúdské dívky k odsuzování náboženských zásad a vzpouře proti zvykům a tradicím saúdské kultury“, a podpoře hashtagu, „který propaguje osvobození a pád mužského poručnictví“. V soudním dokumentu, do kterého nahlédla Amnesty International, se uvádí, že na Fawzii bude vydán samostatný příkaz k zatčení. Jejich druhá sestra Mariam, významná bojovnice proti mužskému poručnictví v království, byla již dříve obviněna a zadržena za svůj aktivismus v oblasti ženských práv a v současné době se na ni vztahuje zákaz vycestování ze země. Podobně jako u Manahel al-Otaibi odsoudil Specializovaný trestní soud (SCC) 25. ledna 2023 Salmu aš-Šiháb, doktorandku Leedské univerzity a matku dvou dětí, k 27 letům vězení a po odvolání k zákazu cestování po dobu 27 let. SCC odsoudil Salmu aš-Šiháb za trestné činy související s terorismem po hrubě nespravedlivém procesu za její zveřejnění příspěvků na podporu práv žen.

Od poloviny roku 2021 byli téměř všichni obránci lidských práv, aktivisté za práva žen, nezávislí novináři, spisovatelé a aktivisté v zemi svévolně zadržováni, podrobováni dlouhým a nespravedlivým soudním procesům – nejčastěji ze strany Nejvyšší soudní rady – nebo propuštěni za podmínek, které zahrnují zákaz cestování a další svévolná omezení jejich základních práv, jako je právo na pokojný aktivismus.

K lednu 2024 Amnesty zdokumentovala případy 69 osob, které byly stíhány za uplatňování svých práv na svobodu projevu, sdružování a pokojné shromažďování, včetně obránců lidských práv, pokojných politických aktivistů, novinářů, básníků a duchovních. Z toho 32 osob bylo stíháno za pokojné vyjadřování svých názorů na sociálních sítích. Amnesty International si je vědoma, že skutečný počet těchto stíhání je pravděpodobně mnohem vyšší.