Urgentní
akce

© Amnesty International

Represe v Saúdské Arábii na vzestupu. K trestu smrti vás můžou odsoudit i za příspěvky na sociálních sítích

  Případ

Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni k dlouhým rokům za mřížemi, bičování, zákazům cestování a někteří z nich i k trestu smrti.

Úřady v Saúdské Arábii za tiché podpory korunního prince Mohammeda bin Salmána zintenzivňují kampaň za umlčení kritických hlasů v zemi. Korunní princ, od roku 2017 faktický vládce země, sice započal slíbené reformy, čímž došlo například k částečnému narovnání práv žen, jinak se ale země stále potýká s řadou lidskoprávních problémů.

Navzdory slibům o udělování trestů smrti pouze za nejzávažnější zločiny, došlo za vlády korunního prince naopak k jejich prudkému nárůstu a Saúdská Arábie se tak řadí k zemím s největším počtem vykonaných poprav na světě. Jen v březnu 2022 bylo popraveno 81 lidí, celkem bylo ve stejném roce v království popraveno 196 osob. Šlo o nejvyšší počet trestů smrti vykonaných za jeden rok, který Amnesty v zemi za posledních třicet let zaznamenala.

Pozornost úřadů se v posledních letech zaměřuje zejména na kritické hlasy na sociálních sítích, k jejichž potírání používají vágní protiteroristický zákon či zákon o kybernetické bezpečnosti. Jediný příspěvek pro pár sledujících může vést k desítkám let vězení, zákazu cestování, nebo dokonce trestu smrti.

V červenci 2023 byl za kritiku saúdského krále a úřadů k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Na síti X, kam několik kritických příspěvků umístil, měl přitom pouhých deset sledujících.

Za podporu práv žen na sociálních sítích si tvrdý trest vysloužila Salma aš-Šiháb, doktorandka a matka dvou dětí. Soud ji v srpnu 2022 v nespravedlivém procesu poslal na 27 let za mříže. Po odpykání trestu nebude smět 27 let vycestovat ze země.

Abdulrahmán as-Sadhan, zaměstnanec humanitární organizace Červený půlměsíc, byl v roce 2021 za své kritické příspěvky na sociálních sítích odsouzen k dvacetiletému trestu vězení. Po propuštění nebude smět dalších dvacet let vycestovat ze země. Jeho přiznání byla vynucena mučením.

V listopadu 2022 policie zadržela 29letou instruktorku fitness Manahel al-Otaibi za to, že zveřejnila své fotografie, na nichž je v nákupním centru bez abáji, tradičního volného roucha zakrývajícího celé tělo. Mladá žena je aktuálně vězněna na neznámém místě a stále čeká na verdikt soudu.

Obránce lidských práv a jeden ze zakladatelů Saúdské asociace pro občanská a politická práva Mohammed al-Qahtani nadále zůstává ve vězení, přestože v loňském roce vypršel desetiletý trest, ke kterému byl odsouzen za své pokojné lidskoprávní aktivity.

Saúdskoarabské úřady zvolily přístup nulové tolerance ke všemu, co považují za kritiku. Lidé jsou za uplatňování práva na svobodu projevu odsuzováni k nejtvrdším trestům, jaké kdy Amnesty International v Saúdské Arábii zaznamenala.

Amnesty v zemi každoročně zdokumentuje případy desítek lidí stíhaných za uplatňování svých práv na svobodu projevu, sdružování a shromažďování, včetně obránců lidských práv, politických aktivistů, novinářů, umělců či duchovních.

Pozadí

Amnesty upozornila na uniklý návrh prvního saúdskoarabského psaného trestního zákoníku, který by neutěšenou situaci v oblasti lidských práv v Saúdské Arábii ještě více prohloubil. Návrh zákoníku je v rozporu s mezinárodním právem, kriminalizuje právo na svobodu projevu, myšlení a náboženského vyznání a nechrání právo na svobodu pokojného shromažďování.

Návrh trestního zákoníku, který Amnesty analyzovala ve své zprávě Manifest of Repression kodifikuje trest smrt jako hlavní trest za celou škálu trestných činů, od vraždy přes znásilnění až po nenásilné delikty, jako je odpadlictví a rouhání, což je v rozporu s mezinárodním právem. Návrh umožňuje za některé trestné činy popravit i dětské pachatele a stanovuje věk trestní odpovědnosti na šokujících sedm let. Nadále umožňuje tělesné tresty, jako je bičování či amputace rukou za trestné činy, jako je cizoložství a krádež. Kriminalizuje „hanobení, urážky a zpochybňování soudní moci“, což by znamenalo riziko dalšího porušování práv a svobod a mělo za následek potírání disentu, ale i novinářů a dalších lidí.

Zákoník poskytuje imunitu před trestním stíháním pachatelům takzvaných „zločinů ze cti“. Jedná se v zásadě o akt násilí spáchaný většinou mužským členem rodiny na ženě, která podle něj čest rodiny pošpinila. Nový saúdský zákoník proto nekriminalizuje znásilnění v manželství, naopak ale zavádí tresty za konsensuální sexuální vztahy mezi dospělými muži nebo sex mimo manželství. Kriminalizuje rovněž „neslušné chování“ a „napodobování jiného pohlaví svým oblečením a vzhledem“. Tato ustanovení by umožnila pronásledování a obtěžování LGBTI+ lidí.