akce
© Orla 2011/Shutterstock.com
Trest smrti za účast na protestech. Rodiny mladíků se o rozsudcích dozvěděly z médií. Pomůžete?
Případ
Trest smrti Saúdská Arábie publikován 13.11.2023
Abdulláhovi ad-Derázímu a Džalálu Labbádovi hrozí bezprostřední poprava poté, co saúdskoarabský Nejvyšší soud tajně potvrdil jejich rozsudky smrti, aniž by informoval jejich rodiny nebo právníky. Oběma mladým mužům nebylo v době spáchání údajných trestných činů ještě 18 let a byli odsouzeni za trestné činy související s účastí na protivládních protestech po hrubě nespravedlivých procesech, které se opíraly především o přiznání ovlivněná mučením. Podpořte je podpisem petice.
Amnesty International má důvěryhodné informace o tom, že Nejvyšší soud tajně potvrdil rozsudky smrti Abdulláha ad-Derázího a Džalála Labbáda, aniž by o tom informoval jejich rodiny nebo právníky. Vzhledem k absenci transparentních informací o soudních procesech v Saúdské Arábii, zejména v případech trestů smrti, se rodiny dozvídají o osudu svých blízkých pouze z médií. Oba mladí muži by mohli být kdykoliv odsouzeni k absolutnímu trestu, pokud král Salmán jejich rozsudky potvrdí.
Saúdská komise pro lidská práva sdělila Amnesty v dopise z května 2023, že „uplatňování trestu smrti u mladistvých za zločiny taʿzir bylo zcela zrušeno“. Zločiny taʿzir, za než byli oba mladí muži odsouzeni, jsou trestné činy, za které islámské právo trest smrti nepředepisuje. Použití trestu smrti proti osobám, jež v době spáchání trestného činu, za který byly odsouzeny, nedosáhly věku 18 let, je přísně zakázáno Úmluvou o právech dítěte, kterou Saúdská Arábie ratifikovala.