Urgentní
akce

© Amnesty International Slovensko

Žádáme spravedlnost pro oběti a ochranu lidských práv LGBTI+ komunity na Slovensku. Přidejte se

  Případ

LGBTI   Slovensko publikován 28.10.2022

Dne 12. října zastřelil útočník před bratislavským klubem, kde se schází LGBTI+ komunita, 27letého Juraje a 23letého Matúše. Vražedný útok policie vyšetřuje jako teroristický čin. Vyzvěte s námi slovenskou vládu, aby přijala účinná opatření, která by útokům z nenávisti v budoucnu zabránila.

Tisíce lidí podpořily LGBTI+ komunitu na Slovensku v boji proti diskriminaci queer lidí a celkové atmosféře nenávisti a nepřátelství poté, co byli v říjnu 2022 před LGBTI+ barem Tepláreň v Zámocké ulici v Bratislavě zastřeleni dva lidé. Připojte se k nim a žádejte spravedlnost pro oběti a ochranu lidských práv LGBTI+ osob na Slovensku.

Večer 12. října 2022 seděli Juraj, Matúš a Radka před bratislavským LGBTI+ barem Tepláreň,

když na ně opakovaně vystřelil mladý muž ozbrojený střelnou zbraní. Juraj, 27letá nebinární osoba, a Matúš, 23letý bisexuální muž, byli zastřeleni. Radka, 28letá žena, utrpěla zranění a byla převezena do nemocnice.

Před provedením útoku zveřejnil útočník na Twitteru 65stránkový manifest obsahující útočné a diskriminační projevy vůči LGBTI+ komunitě a Židům. Střelbu policie vyšetřuje jako teroristický útok.

Podepište petici a projevte solidaritu s blízkými Juraje a Matúše a se všemi LGBTI+ lidmi na Slovensku. Žádejte slovenské úřady, aby zajistily rychlé a důkladné vyšetření útoku před barem Tepláreň a aby slovenská vláda přijala účinná opatření, která by podobným útokům v budoucnu zabránila.

Pozadí

Tato tragická událost se odehrála uprostřed nepřátelského veřejného a politického prostředí vůči LGBTI+ lidem na Slovensku, kteří čelí útokům i škodlivým mýtům a stereotypům šířeným některými politiky a dalšími osobami.

Manželství a partnerské vztahy osob stejného pohlaví na Slovensku dosud nebyly právně uznány, páry stejného pohlaví nemohou legálně společně vychovávat děti a čelí dalším překážkám a diskriminaci.

V dubnu 2022 slovenské ministerstvo zdravotnictví vydalo pokyny ke standardizaci zdravotnických postupů pro genderově afirmativní zdravotní péči, které rovněž zakazují nucené sterilizace. Sterilizace nebyla v minulosti zákonem vyžadována, ale mnozí lékaři ji často navrhovali, nebo dokonce nařizovali. Vydání těchto pokynů vedlo k okamžité reakci, včetně diskriminačních prohlášení některých poslanců parlamentu. Dne 18. května byly pokyny pozastaveny.

LGBTI+ lidé a aktivisté po vražedném útoku stále častěji informují o útocích na sociálních sítích, včetně dvou osob, které byly napadeny ve vlaku. Výhrůžky dostávají také organizátoři Pride pochodu.

Týden po střelbě odmítl slovenský parlament pustit do druhého čtení návrh zákona o „partnerském soužití“, který by mohl zlepšit situaci párů stejného pohlaví na Slovensku. Návrh zákona obsahoval drobné změny, které by mohly pomoci nesezdaným párům, heterosexuálním i stejnopohlavním, v přístupu ke zdravotní dokumentaci nebo k dědictví po partnerovi. Pro poslání návrhu zákona do druhého čtení hlasovalo pouze 50 ze 150 poslanců.

Dne 24. října organizace na podporu LGBTI+ komunity na Slovensku předložily slovenské vládě a parlamentu seznam požadavků, v nichž žádají o rovná práva pro stejnopohlavní páry a transgender osoby. Více informací naleznete zde:

https://idenamozivot.sk/