Urgentní
akce

© Private/AI

Somalilandský básník kritizoval vládu, teď je ve vězení

  Případ

Abdirahman Ibrahim Adan, básník ze Somalilandu, je od 12. ledna 2019 ve vazbě. Den předtím byl zadržen za recitování básně, ve které vyzýval somalilandskou vládu k reformě věznic a systému trestního soudnictví.

Abdirahman Ibrahim Adan pochází z Hargeysy. Je mu třicet let a živí se jako básník. Má somalilandsko-britské občanství. Somaliland je africký stát na území severního Somálska. Vyhlášen byl v roce 1991, jeho nezávislost zatím oficiálně neuznala žádná země.

Dne 12. ledna 2019 Abdirahmana zadrželi v rodném městě, krátce poté, co v hotelu Mansoor při veřejně konané akci promluvil a následně zarecitoval svou báseň nazvanou „Mayal“, což by se dalo volně přeložit jako „složité rozhodnutí“. Před recitováním básně uvedl, že přišel, aby vyjádřil své názory, a že by lidé měli udělat to samé. Následně popsal svou zkušenost z roku 2018. Na několik hodin ho tehdy zadrželi za to, že byl vůči polici „zpupný“. Abdirahmanův mladší bratr byl policií obviněn z údajné krádeže mobilního telefonu, Abdirahman přišel na policii zjistit podrobnosti bratrova zadržení, s policisty se ale pohádal. V průběhu hodin strávených ve vazbě byl mladý básník šokován přístupem policie k zadrženým. Popsal například, že v jedné z místností byli čtrnáctiletí chlapci obvinění z rozbití zrcadla zavřeni společně s dospělými, kteří se tam nacházeli za údajný čin vraždy a jiné závažné zločiny. V básni, která vyzývá k policejní reformě a k reformě trestního soudnictví, popisuje policejní brutalitu, případy svévolného zadržování a špatné nebo nedostatečné zacházení s vězni. Zamýšlí se ale i nad konkrétními příčinami vzniklých problémů, jako je nedostatečné platové ohodnocení policistů a jejich další profesní rozvoj.

  Aktuality

  Článek publikován 11.3.2019

Báseň opravdu není zločin - Abdirahman Ibrahim Adan je volný!

Abdirahman Ibrahim Adan, třicetiletý básník ze Somalilandu zadržený kvůli básni kritizující vládu, je na svobodě.

Pozadí

Abdirahman Ibrahim Adan byl svévolně zadržen, což je v rozporu s článkem 25(2) somalilandské ústavy, a nebyl zatím z ničeho oficiálně obviněn. Rodina a právníci jej mohou ve vazbě navštěvovat.

Vyzýváme somalilandskou vládu k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Abdirahmana Ibrahima Adana, neboť byl uvězněn pouze na základě využívání svého práva na svobodu projevu.

Somaliland je africký stát na území severního Somálska. Vyhlášen byl v roce 1991, jeho nezávislost zatím oficiálně neuznala žádná země. Od chvíle, kdy byla do úřadu uvedena nová vláda, zaměřuje zvýšenou pozornost na vládní kritiky, básníky, novináře i opozici a také na každého, kdo veřejně podporuje opětovné připojení k Somálsku.