Urgentní
akce

© GEORGE OURFALIAN/AFP/Getty Images

Žádáme spravedlnost pro oběti konfliktu v Sýrii a jejich rodiny

  Případ

Migrace Zbraně pod kontrolou   Sýrie publikován 6.4.2017

Úterní chemický útok (4. 4. 2017), který zasáhl město Chán Šajchún v Idlíbu, zabil více než 70 lidí a stovky dalších zranil. Ačkoli ruské i syrské úřady tvrdí, že za útok nenesou odpovědnost, je nutné, aby byl vyšetřen a aby byli ti, kteří ho spáchali, předvedeni před soud. Od roku 2013 bylo vládními silami a ozbrojenými skupinami spácháno několik chemických útoků a dosud za ně nebyl nikdo potrestán.

Krize v Sýrii už trvá 6 let. Vládní a ozbrojené složky nadále bombardují civilisty, páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. A zatím jim to beztrestně prochází.

Konflikt způsobil smrt statisíců lidí a další miliony - více než polovinu populace - dohnal k útěku z vlastních domovů – ať už do zahraničí, nebo v rámci Sýrie. Lidé, kteří jsou za zločiny zodpovědní, dodnes unikají spravedlnosti a civilisté nadále dennodenně trpí.

Je čas zjednat spravedlnost a odškodnit oběti a jejich rodiny. Je čas zajistit, aby válečné zločiny a zločiny proti lidskosti neprocházely bez trestu.

Skutečná příležitost pro zajištění spravedlnosti spočívá v rukách mezinárodního společenství. To může hlasovat pro nový mechanismus v rámci OSN, který povede k vyšetřování zločinů spáchaných během syrského konfliktu.

Právě teď probíhá výzva, aby OSN zajistila nezaujaté a nezávislé vyšetřování toho, co se děje v Sýrii tak, aby byli před spravedlnost předvedeni všichni, kteří jsou podezřelí z páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Cesta ke spravedlnosti může být dlouhá, ale tam, kde je vůle, je i cesta.

Podpořte spravedlnost pro Sýrii podpisem této petice, která bude předána generálnímu tajemníkovi OSN panu Antoniu Guterresovi.