Urgentní
akce

© Amnesty International

Bití, dušení, bouchání hlavou o zeď - takhle se mučí na Filipínách

  Případ

Zastavte mučení   Filipíny publikován 29.5.2014

Filipínka Alfreda Disbarrová je svobodná matka. V říjnu 2013 ji policisté obvinili z prodeje drog. Alfreda při zatýkání obvinění odmítla a dobrovolně jim ukázala mobilní telefon a obsah kapes. Policisté na ni ale bez varování vytáhli služební zbraň a udeřili ji do hrudníku. Pak ji odvedli na policejní stanici, kde ji mučili a donutili podepsat přiznání.

Alfreda Disbarrová byla zrovna v internetové kavárně poblíž svého domu ve městě Paranaque, když k ní 3. října 2013 přišli policisté a obvinili ji z pašování drog.

Policisté na ni namířili zbraň, udeřili ji do hrudi, nasadili želízka a odvezli na policejní stanici. Podle Alfrediných slov ji pak vyšší policejní důstojník přitiskl ke zdi, několikrát ji udeřil do břicha a do tváře, uhodil holí, přimáčkl své prsty do Alfrediných očí, do pusy jí strčil hadr a bouchl jí hlavou o zeď. To všechno jenom proto, aby ji přinutil se přiznat.

O dva dny později policisté Alfredu probudili a řekli jí, aby podepsala prázdný list papíru. Vyfotili ji s penězi a sáčkem drog, které policisté přinesli.

Alfreda trpěla po mučení takovými bolestmi, že nebyla schopná jíst, několik dnů zvracela a měla problémy s dýcháním.

V současné době čeká ve věznici na soudní proces a je obviněna z prodeje a držení nelegálních drog. Přestože ji prohlédl lékař, nikdo nezačal vyšetřovat její mučení.

  Aktuality

Pozadí

Amnesty International má vážné obavy z rozsáhlého použití mučení a dalšího krutého, nelidského a ponižujícího zacházení a trestání na Filipínách. Státní bezpečnostní orgány včetně strážců zákona mučí podezřelé a vězněné osoby. Spravedlnost je pro většinu lidí, kteří byli týráni, nedosažitelná, zatímco pachatelé nejsou téměř nikdy hnáni k odpovědnosti.

Filipíny mají rozsáhlý legislativní rámec zakazující mučení a vláda slíbila, že zvýší snahy o to, aby byly zákony dodržovány. Země se také připojila k mnoha mezinárodním dokumentům a mechanismům zakazujícím mučení. Beztrestnost přesto na Filipínách přetrvává.