Urgentní
akce

Vězněná tibetská žena je v ohrožení nedobrovolného lékařského zákroku

  Případ

Zastavte mučení   Čína publikován 25.3.2016

Mladá tibetská žena Dolma Tso byla uvězněna kvůli manipulaci s tělem upáleného mrtvého muže. Nyní hrozí, že bude proti své vůli podrobena lékařským zákrokům, které by mohly ohrozit její zdravotní stav.

Třicetileté Tibeťance Dolmě Tso je od soudu v listopadu 2014 odepírán přístup ke své rodině a advokátovi. Dne 29. prosince 2015 a znovu dne 4. ledna 2016 požádali pracovníci ženské věznice Chengdu (v provincii Sichuan v jihozápadní Číně), kde je Dolma uvězněna, její příbuzné, aby na místo ní udělili souhlas s podstoupením lékařského zákroku, z důvodu Dolmina údajného onemocnění žaludku. Přitom dříve v prosinci 2015 poslala Dolma své rodině dopis, ve kterém uvádí, že žádné zdravotní problémy nemá, ale že má strach o svoji bezpečnost. V dopise proto vyslovila žádost, aby nikdo jejím jménem nepodepisoval žádné souhlasné dokumenty

Dolma byla v listopadu 2014 v Aba tibetské autonomní prefektuře v provincii Sichuan odsouzena ke třem letům vězení a dalším třem letům zbavení politických práv. Byla obviněna z "úmyslného zabití" proto, že se snažila přemístit tělo svého souseda Kunchok Tsetenma do vozidla poté, co se dne 3. prosince 2013 upálil. Čínské úřady praktikují politiku okamžitého ,,zabrání“ těla osoby, jež se dopustila sebeupálení, namísto jeho předání pozůstalým.

Dolma strávila 11 měsíců ve vazbě, kde byla policií opakovaně týrána, včetně natrhávání ušních lalůčků, zabodávání ostré tužky do zápěstí či oholení vlasů. Během svého zadržení byla spoutána v želízkách, nebylo ji povoleno přijímat jakékoliv návštěvy, zaslané dopisy, peníze nebo jídlo.

Pozadí

Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezování práv na svobodu vyznání, projevu, sdružování a poklidného shromažďování.