Urgentní
akce

© Private

Zastánce školní výuky v tibetštině už dva roky ve vazbě

  Případ

Taši Wangčuk, vězeň svědomí, kterého v lednu 2016 zatkla policie kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, je stále ve vazbě bez jakéhokoli přístupu ke své rodině. V soudním řízení, které se konalo v lednu 2018, nedošlo k vydání rozsudku. A tak Taši nadále čelí trestu až 15 let vězení.

Taši Wangčuk , obránce lidských práv, který se zajímá o tibetskou kulturu, byl zadržen čínskými úřady poté, co se snažil legálními prostředky upozornit vládu na nedostatek tibetského jazykového vzdělávání ve školách a vyjadřoval své názory v mediálních rozhovorech.

Taši byl zadržen v lednu roku 2016 a od té doby nemá žádný kontakt se svou rodinou, také mu je omezován přístup k právníkovi. 4. ledna 2018 se konalo soudní řízení u soudu v Tibetské autonomní prefektuře Yushu v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně kvůli podezření z "podněcování separatismu", které ukázalo, jak nesmyslně nespravedlivá kauza je. Po čtyřech hodinách byl však případ odročen s tím, že verdikt bude vynesen později.

PROČ JEDNAT TEĎ?

Etničtí Tibeťané v Číně čelí diskriminaci a omezení svých práv na svobodu náboženství, projevu, sdružování a pokojné shromažďování. Tibetští mniši, spisovatelé, protestující a aktivisté jsou pravidelně zadržováni v důsledku svých pokojných aktivit. Kriminální sankce - například až 15 let ve vězení za nejasně definovaný zločin "podněcování separatismu" - jsou v Číně nadále ukládány lidem, kteří mírumilovně uplatňují své právo na svobodu projevu. Taši Wangčuk by mohl být jedním z nich.

Zatímco není jasné, kdy soud vyhlásí svůj rozsudek a zda se Taši Wangčuk odvolá, je velmi pravděpodobné, že bude v dohledné budoucnosti držen v místě současné vazby. Proto musíme v nadcházejících měsících vyvinout vysoký tlak, aby si státní zástupce uvědomil, že Taši je vězněm svědomí a stáhl jeho obvinění. Taši musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Tím, že podnikneme akci na druhé výročí jeho zadržení, zdůrazňujeme, že Taši Wangčuk se nedopustil žádného mezinárodně uznaného zločinu a byl zatčen pouze za poklidné vykonávání svého práva na svobodu projevu.

  Aktuality

  Článek publikován 1.2.2021

Tibeťan Taši Wangčuk je na svobodě

Vězeň svědomí a obránce lidských práv Taši Wangčuk je volný. Taši strávil pět let nespravedlivě ve vězení jenom proto, že hájil právo Tibeťanů na vzdělání v rodném jazyce.

  Článek publikován 27.1.2019

Taši Wangčuk je už tři roky nespravedlivě ve vězení

Tři roky už sedí nespravedlivě ve vězení Taši Wangčuk. A zločin? Veřejně hájil právo Tibeťanů učit se tibetštinu.

  Článek publikován 28.5.2018

Deník Referendum o Tašiho rozsudku

Pozadí

Taši Wangčuk je tibetský obránce lidských práv a zastánce školní výuky v tibetském jazyce ve školách v tibetských oblastech, kde se čínština stala jediným jazykem výuky. Taši věří, že každé dítě si zaslouží dobře rozumět svému rodnému jazyku. Proto se vydal do Pekingu, aby tam požádal o právní pomoc při podání žaloby proti místním úřadům kvůli nedostatku školní výuky v tibetském jazyce ve školách. Tuto jeho cestu dokumentuje film "Tibetská cesta ke spravedlnosti" z produkce New York Times, který ukazuje, jak žádná právnická firma nechtěla pomoc poskytnout a státní televize CCTV odmítla Wangčukovu žádost o odvysílání reportáže k tomuto tématu.

V roce 2016 byl Taši formálně zatčený kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, přičemž jako důkaz čínská policie použila právě dokument New York Times s argumenty, že Taši Wangčuk úmyslně „podněcoval separatismus“ tím, že se snažil zdiskreditovat mezinárodní obraz čínské vlády a její politiky vůči etnickým menšinám.