Urgentní
akce

Kaan Senol, ilustrační foto z demonstrace AI v Praze na podporu svobody slova v Turecku (2013),

Turecko: Těžce vydobytá práva nelze jen tak vzít

  Případ

Panuje odůvodněný strach o lidská práva a svobody v Turecku následkem tvrdých vládních zákroků, které následovaly po nepovedeném pokusu o převrat ze dne 15. července 2016. Řekněte prezidentovi Erdoganovi, že těžce získaná práva a svobody nelze odebrat a ignorovat, a to ani při výjimečném stavu.

V době velkého strachu a nejistoty vláda nesmí pošlapávat lidská práva v honbě za spravedlností.

Agrese, ke kterým došlo během pokusu o převrat, musí být prošetřeny a jejich pachatelé postaveni před soud, ale lidská práva musí být během procesu dodržována – ne přehlížena.

Vyhlášení výjimečného stavu v zemi nijak nepřevyšuje závazky Turecka k mezinárodnímu právu a výjimečný stav by neměl pošlapávat těžce vydobyté svobody a práva.

Nikdo se nemůže cítit bezpečně, když nejsou dodržována lidská práva.

Mockrát děkujeme za podporu případu.

Děkujeme za podporu případu, výzvu jsme předali příslušným úřadům.

Požadujeme

  • Turecké úřady musí během vyšetřování respektovat lidská práva, propouštět lidi, proti kterým neexistují důkazy o trestné činnosti a zaručit spravedlivý soudní proces všem.
  • Zákaz mučení je absolutní a nikdy nemůže být zrušen nebo pozastaven. V případě obvinění z mučení musí být nezávislým pozorovatelům umožněn přístup k zadržovaným ve všech zařízeních. Všem zadržovaným musí být umožněn přístup k právníkům a členům rodiny.
  • Výjimečný stav nesmí být zneužíván jako záminka pro tvrdé zákroky proti poklidným hlasům opozice nebo pro rozsáhlé čistky v občanské společnosti, médiích, soudnictví, školství a dalších společenských sektorech.
  • Cenzura médií, uvalená čistě kvůli kritice vládní politiky, je protiprávní, a to i během výjimečného stavu.
  • Zaměstnanecká práva na odvolání proti svému propuštění či suspenzi ve spravedlivém a transparentním řízení musí být dodržována.

Adresáti

  • prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...