Urgentní
akce

© Private

Ujgurská studentka zmizela, rodina se bojí o její život

  Případ

Ujgurská studentka Guligeina Tashimaimaitiová zmizela krátce poté, co se vrátila z Malajsie do svého rodného města v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Její rodina se obává, že je zadržována v převýchovném táboře a hrozí jí mučení a jiné špatné zacházení.

Guligeina Tashimaimaitiová, doktorandka z Technologické univerzity v Malajsii, je nezvěstná od 26. prosince 2017, kdy ji na malajsijském mezinárodním letišti Senai naposledy viděla její kamarádka Sammy (z důvodu ochrany identity bylo její jméno změněno). Před odletem se Guligeina se Sammy dohodla, že si každý týden změní profilovou fotku na WeChatu, čínské populární sociální síti, na znamení, že je v pořádku a nehrozí jí žádné nebezpečí. Guligeina totiž pochází z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang ležící na západě Číny. Se vzrůstající čínskou represí jsou Ujguři vystaveni masivnímu sledování, kontroly telefonů nejsou výjimkou.

Guligeina podle domluvy změnila profilovou fotku týden po návratu do Yili, svého rodného města. Potom ale zůstala její fotka na WeChatu několik týdnů stejná. Jednoho dne se fotka náhle změnila, nebyla na ní však Guligeina, ale jen černobílá, ponurá fotografie něčeho, co vypadalo jako vězeňská cela.

Vzhledem k současným represivním opatřením v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v severozápadní Číně namířeným proti Ujgurům a jiným etnickým menšinám se Sammy a Guligeinina starší sestra Gulzira obávají, že by mohla být zadržována v převýchovném táboře. Navzdory varování ze strany přátel, aby se domů raději nevracela, Guligeina přiletěla kvůli obavám o svoje rodiče, se kterými se jí od její poslední návštěvy v Yili v únoru 2017 nepodařilo zkontaktovat.

Guligeina Tashimaimaitiová měla zahájit své doktorské studium v únoru 2018. Poté, co se Gulzira a Sammy několik měsíců nedokázaly s Guligeinou spojit, kontaktovaly Malajsijskou univerzitu a mezinárodní média, aby na případ upozornily.

  Aktuality

  Článek publikován 7.5.2020

Skvělá zpráva - Guligeina Tashimaimaitiová je konečně volná!

Po více než dvou letech byla Guligeina propuštěna z převýchovného tábora v Sin-ťiangu.

Pozadí

Guligeina Tashimaimaitiová měla zahájit své doktorské studium v únoru 2018. Poté, co se Gulzira a Sammy několik měsíců nedokázaly s Guligeinou spojit, kontaktovaly Malajsijskou univerzitu a mezinárodní média, aby na případ upozornily.

Od roku 2017 v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang významně vzrostl počet nejrůznějších zadržovacích, „výcvikových“ nebo „rekvalifikačních“ center a táborů. Tábory jsou často prezentovány jako vzdělávací střediska nebo rekvalifikační kurzy. Přitom se ale jedná o zařízení, ve kterých jsou lidé svévolně zadržováni na neomezeně dlouhou dobu a musejí například studovat čínské zákony a politiku.

Práva Ujgurů a ostatních, převážně muslimských etnických menšin v autonomní oblasti Sin-ťiang, jsou dlouhodobě porušována. Především jejich právo na svobodu náboženského vyznání, sdružování a další základní lidská práva. Ke zvýšení nátlaku ze strany státních orgánů dochází zejména v posledních letech. Jedná se o svévolné zadržování, cenzuru internetu a kontrolu sociálních sítí, zesílení kontrolních stanovišť a ozbrojených hlídek a další praktiky zasahující do soukromí a porušující lidská práva.

V srpnu 2018 Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace kritizoval Čínu kvůli zacházení s muslimskými Ujgury a dalšími etnickými menšinami v provincii Sin-ťiang; Čína jakékoliv porušování lidských práv popřela.

O několik měsíců později čínská vláda v reakci na mezinárodní tlak připustila existenci táborů s tím, že se jedná o „střediska odborné přípravy“. Čínská státní média pokračují v publikování propagandistických článků a zpráv o tom, jak lidé zadržovaní v těchto táborech podstupují „odbornou přípravu“ a jak moc si váží toho, že byli posláni do těchto zařízení.