Urgentní
akce

Photo Tomás Ramírez Labrousse

Texaský zákon zakázal většinu potratů. Výjimku nemají ani znásilněné ženy

  Případ

V Texasu začal platit zákon, který de facto zakazuje provádění interrupcí od šestého týdne těhotenství – tedy ještě předtím, než mnoho žen zjistí, že jsou těhotné. Interrupci nesmí podstoupit ani ženy, které otěhotněly v důsledku znásilnění nebo incestu.

V Texasu začal začátkem září platit nejpřísnější protipotratový zákon v celých Spojených státech. Ženy nesmějí podstoupit interrupci od okamžiku, kdy je možné slyšet tlukot srdce plodu, tedy zhruba od šestého týdne těhotenství.

Ze statistik přitom vyplývá, že 85 až 90 % interrupcí se v Texasu provádí právě až po šestém týdnu těhotenství. Většina žen totiž před šestým týdnem ani netuší, že jsou těhotné.

Interrupci je navíc nově možné provést pouze v mimořádných případech, tato výjimka se ovšem nevztahuje třeba na těhotenství vzešlá ze znásilnění nebo incestu.

Nad dodržováním zákona mají mít dohled sami občané. Zákon totiž zavedl možnost žalovat jakoukoliv osobu podezřelou z napomáhání k potratu, což kromě lékařů a zdravotních sester může zahrnovat i členy rodiny, řidiče, který ženu odveze na kliniku apod. Za nahlášení a zažalování podezřelé osoby lze v případě úspěchu žalující strany získat odměnu ve výši až deseti tisíc dolarů (zhruba 220 000 korun).

Odmítnutí Nejvyššího soudu zablokovat tento zákon fakticky likviduje právo na potratovou péči pro desítky tisíc žen v Texasu a otevírá cestu pro podobné či stejné zákony v jiných státech. Nejvyšší soud bude navíc letos projednávat další přelomový případ týkající se interrupcí, který může tvrdě vybojované právo na bezpečný přístup k interrupcím ještě zvrátit.

Podle výkladu ústavy mají ženy v USA právo na interrupci až do doby, kdy je plod schopen přežít mimo dělohu, tzn. přibližně do dvacátého týdne těhotenství. Texaský zákon proti tomu zakazuje provádět interrupce od doby, kdy lze zachytit srdeční tep embrya, čili přibližně od šestého týdne těhotenství.

Platnost zákona potvrdil v půlce října i federální odvolací soud. Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo Nejvyšší soud USA, aby kontroverzní texaský zákon dočasně zablokoval.

  Aktuality

  Článek publikován 23.8.2023

Texaská soudkyně rozhodla o zmírnění potratového zákona. Státní zástupce se odvolal

Podle texaské soudkyně by neměl hrozit postih doktorům, kteří poskytnou interrupci ženám se zdravotními problémy a jejichž dítě má vysokou šanci, že zemře krátce po narození. Státní zástupce se ale proti rozsudku odvolal a texaský Nejvyšší soud o případu rozhodne až příští rok.

Pozadí

Přístup k interrupcím je lidským právem. Podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv má každý právo na život, právo na zdraví a právo nebýt vystaven násilí, diskriminaci a mučení nebo jinému krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení. Nutit někoho pokračovat v těhotenství proti jeho vůli – z jakéhokoli důvodu – je porušením těchto práv. Interrupce musí být legální, bezpečná a dostupná pro všechny.