Urgentní
akce

Mladý aktivista brutálně týrán na základě křivého obvinění a účasti v neziskové organizaci

  Případ

Jednadvacetiletý Daniel byl zadržen na cestě domů z protivládních protestů, které ve Venezuele probíhají od února 2014. Ve vazbě byl mučen příslušníky Národní stráže - mluvil o sexuálním napadání, výhružkách smrtí a opakovaném bití. Musel také celé hodiny stát v nepřirozené poloze. Nikdo za toto jednání nebyl potrestán.

Daniela Quintera zatkla Bolívarská národní stráž v únoru 2014, když se vracel z protivládní demonstrace.

„Nejdřív mě kopali a bili do obličeje a do žeber. Také mě několikrát pažbami svých zbraní udeřili do čela,“ řekl Daniel Amnesty International.

Na motorce ho poté převezli k obrněnému vozidlu, které ho odvezlo k regionální základně v Maracaibu. Po cestě tam násilí pokračovalo. „Řidič mě asi šestkrát práskl koženým páskem do ramene a taky mě znovu praštili zbraní do hlavy. Potom jeden z nich zapnul natáčení videa na mobilu, podal ho kolegovi a začal na mě dělat obscénní sexuální pohyby. Vyhrožovali mi, že mě ve vězení někdo znásilní a zabije.“ Na základně to nebylo o moc lepší. Zatímco mu jejich velitel vyhrožoval, že ho zapálí, a mlátil ho obuškem, obklopilo ho asi 150 vojáků.

Poté Daniela převezli do speciálního centra Národní stráže (GAES), kde po něm chtěli jména a telefonní čísla členů nevládní organizace, jíž byl členem. Organizaci s názvem „Venezuela bez střel“ (Venezuela Sin Balas) tvoří mladí lidé, kteří vedou kampaň za zlepšení bezpečnostních podmínek a proti beztrestnosti. V GAES ho nadále mučili a ponižovali.

Následujícího rána, než byl předveden před soudce, ho vzali do nemocnice, kde se mu podařilo doktorům sdělit původ svých zranění. I přesto, že někteří strážníci byli u vyšetření, se Daniel rozhodl prozradit vše, co se mu stalo. Jeden ze strážníků mu později řekl: „Jsi mrtvý“.

Výhrůžky a agrese konečně ustaly, když se Daniel dostal k soudu, který ho podmínečně propustil. Zpráva představená členy GAES konstatovala, že vlastnil 28 bomb, ostnatý drát, marihuanu, benzín, a že napadl a zranil příslušníka Národní stráže. Daniel vše z toho popírá.

Pozadí

Venezuela se od února roku 2014 potýká s masovými provládními i protivládními protesty. Amnesty International obdržela desítky stížností na mučení a další nelidské a ponižující zacházení se zadrženým ze strany bezpečnostních složek, které zřejmě mělo být potrestáním za účast na protestech. Mezi obdrženými stížnostmi byly případy bití helmami nebo kopání. Někteří zadržení údajně museli klečet nebo stát na jednom místě po dlouhou dobu, další byli sexuálně zneužiti nebo jim bylo vyhrožováno znásilněním a smrtí. V jednom případě údajně policisté vylili benzín na mladého chlapce.