Urgentní
akce

© Private

Odsoudili ji k třicetiletému trestu, ve vězení přišla o dítě. Pomozte nám dostat Emirlendris Benitez na svobodu!

  Případ

Venezuelanka Emirlendris Benitez byla v roce 2018 zadržena a v nespravedlivém procesu odsouzena k třicetiletému trestu vězení. V době svého zatčení byla těhotná, přesto byla vystavena krutému mučení. Následně byla převezena do nemocnice, kde bylo bez jejího vědomí či souhlasu její těhotenství přerušeno. Podepište petici a požadujte okamžité propuštění Emirlendris.

Emirlendris Benitez se od svého zatčení v srpnu 2018 stala obětí nesčetného porušování lidských práv; včetně svévolného zadržování, mučení, genderově podmíněného násilí, diskriminace, nespravedlivého procesu a nelidských podmínek ve vazbě. Je příkladem děsivé represivní politiky venezuelské vlády. Přestože se nezapojila do jakékoliv formy politického aktivismu, byla obviněna v politické kauze a nebylo jí umožněno uplatnit své právo na spravedlivý proces.

Dne 5. srpna 2018 byla Emirlendris svévolně zadržena na základě vykonstruovaných obvinění. Státní orgány ji neprávem spojily s násilnými činy spáchanými na vysoce postavených politických představitelích ve Venezuele. Pro tato obvinění neexistují žádné důkazy a ona sama opakovaně prohlásila, že se na žádných násilných činech nijak nepodílela.

Ve vazbě byla vystavena mučení, ačkoliv byla těhotná. Několik týdnů po zadržení byla násilně převezena do zdravotnického zařízení a její těhotenství bylo bez jejího vědomí a souhlasu přerušeno. V důsledku mučení, kterému byla vystavena musí používat invalidní vozík. V roce 2022 byla v politicky motivovaném procesu odsouzena k třicetiletému trestu vězení.

Podmínky, kterým je nucena nyní ve vězení čelit, jsou tak hrozné, že jí rodina musí zajišťovat základní potřeby včetně vody, jídla a léků. Situaci navíc komplikuje mimořádná humanitární krize, která v současné době Venezuelu sužuje, neboť výrazně omezuje dostupnost jídla, léků a dopravy (je vězněna přibližně 30 km od Caracasu, kde žije její rodina).

  Aktuality

  Článek publikován 3.8.2023

Mučená vězeňkyně má konečně přístup k potřebné zdravotní péčí

Emirlendris Benítez si odpykává nesmyslný trest ve venezuelské věznici. Ve vazbě byla mučena, což jí způsobilo četné zdravotní problémy. Nyní má konečně přístup k péči, kterou nutně potřebuje.

Pozadí

Vláda Nicoláse Madura neustále pronásleduje, stíhá a cenzuruje aktivisty a organizace občanské společnosti ochraňující práva Venezuelanů uprostřed složité humanitární krize a hluboké krize lidských práv, kvůli níž Venezuelané v nebývalém množství utíkají za bezpečím a ochranou. Do března 2023 uprchlo ze země přes 7,24 milionu lidí.

Od roku 2020 tři zprávy nezávislé mezinárodní vyšetřovací delegace Bolívarovské republiky Venezuela podrobně zdokumentovaly stovky případů mimosoudních poprav, nucených zmizení, svévolných zadržování a mučení a jiného krutého, nelidského nebo ponižujícího zacházení k nimž v zemi dochází od roku 2014; stejně tak způsoby, kterými soudní systém slouží jako nástroj vládní represivní politiky, a dospěly k závěru, že tato závažná porušení lidských práv mohou představovat zločiny proti lidskosti.