Urgentní
akce

© Amnesty International Venezuela

První otevřený homosexuál zvolený za člena venezuelského parlamentu a LGBT+ aktivista musí být propuštěn

  Případ

Rosmit Mantilla, venezuelský aktivista za práva LGBT+ komunity a první otevřený homosexuál zvolený za člena venezuelského parlamentu, by již neměl strávit ani jediný další den za mřížemi. Po dobu dvou let je držen v předsoudní vazbě národní zpravodajské služby.

Úřad státního zástupce obvinil Rosmita Mantillu z organizace a napomáhání k páchání trestné činnosti, jako například zastrašování, blokády veřejné dálnice, žhářství a kolektivního pokusu o zločin v souvislosti s protivládními protesty, které se konaly od února do června 2014. Obvinění je podložené výpovědí anonymní osoby, která tvrdí, že Rosmit Mantilla obdržel prostředky k financování protivládních protestů a ‘důkazy’, jenž údajně národní zpravodajské služby našly v průběhu domovní prohlídky u Rosmita Mantilly. Příkladem údajných důkazů jsou třeba letáčky, které naléhaly na lidi, aby se zúčastnili zmíněných protestů a obálky s penězi.

Rosmit Mantilla silně veřejně zastává názor, že ve Venezuele chybí vývoj a zlepšení lidských práv LGBT+ komunity. Rosmit otevřeně vyzval k zavedení právních článků, které by umožnily veřejné spolky. Podporuje taky kriminalizaci zločinů z nenávisti kvůli sexuální orientaci či pohlavní identitě a právo zákonně změnit svou pohlavní identitu. V zemi pokračují případy problematické diskriminace a násilí vůči členům LGBT+ a ti, co jsou zodpovědní, obvykle nejsou za zločin obviněni.

Rosmitova rodina nedávno Amnesty International informovala, že Rosmit ve vazbě trpí depresí a silně ubyl na váze. Kvůli nedostatku slunečního svitu (údajně má povoleno vidět sluneční svit pouze jednou do měsíce) má problémy s kůží. Rosmit Mantilla je podle Amnesty International vězněm svědomí a měl by být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn z vazby.

  Aktuality

  Článek publikován 1.12.2016

Rosmit propuštěn bez podmínky

  Článek publikován 19.11.2016

Rosmit Mantilla propuštěn!

Rosmit Mantilla byl ve čtvrtek večer propuštěn!

Pozadí

Amnesty International zastává názor, že úřad státního zástupce neposkytl přesvědčivé důkazy spojující Rosmita Mantillu se zločiny, ze kterých byl obviněn. Nadále uvádí, že je jeho prodloužené uvěznění politicky motivované. Venezuelské autority často netolerují menšinové mínění, a proto opoziční politici i obhajovatelé lidských práv čelí neustálým útokům, pomluvám a zastrašovacím kampaním, které přichází od těch nejvýše postavených autorit. Také se zdá, že do soudního systému zasahují složky výkonné moci, a že je nezávislost soudní moci značně oslabena. Přes 60% soudců nemá funkční období prodlouženo, a proto je přechodná povaha povolání dělá náchylnější a citlivější vůči politickému nátlaku.