Urgentní
akce

© Amnesty International

Obviněna z terorismu kvůli kontaktu s opozicí

  Případ

  Venezuela publikován 9.7.2020

Dne 2. dubna 2020 provedli příslušníci venezuelského Ředitelství vojenské kontrarozvědky (DGCIM) v hlavním městě Caracasu razii v bytě Maury Carrerové a svévolně ji zadrželi pro údajnou spojitost s poradcem Juana Guaidóa, předsedy venezuelského Národního shromáždění a lídra venezuelské opozice. Od 1. května nebyla téměř v kontaktu se svými obhájci a rodinou a je držena na samotce.

V době, kdy se svět potýká s pandemií COVID-19, zneužívá vláda Nicoláse Madura krizi k rozšiřování a zneužívání svých pravomocí. Vláda v ještě větší míře svévolně zadržuje členy opozice a kritiky režimu. Objevují se také další důkazy o mučení, zmizeních či mimosoudních popravách, ke kterým za vlády Nicoláse Madura dochází.

Dne 2. dubna 2020 vtrhlo přibližně patnáct příslušníků Ředitelství vojenské kontrarozvědky do bytu Maury Carrerové. Příkaz k domovní prohlídce sice měli, nebylo ale na něm uvedeno její jméno. Při razii zabavili mnoho rodinných cenností a elektroniky. Rodičům Maury Carrerové oznámili, že se ještě ten den vrátí domů. Maury Carrerová se však té noci nevrátila a je stále ve vězení. Od té doby jí byl povolen pouze velice krátký telefonní hovor jednou týdně, jemuž jsou po celý čas přítomni policisté a při němž jí není umožněno mluvit svobodně ani bezpečně o podmínkách svého zadržování. Oficiálně byla obviněna z terorismu, zločinného spolčení, ukrývání střelných zbraní a trhavin a přechovávání menšího množství drog. Se svými právníky mohla mluvit pouze během soudního jednání. Ředitelství vojenské kontrarozvědky jí pod záminkou nouzového stavu, jenž byl od 13. března 2020 vyhlášen kvůli pandemii COVID-19, odepřelo přístup k její rodině a právníkům.

Zadržení Maury Carrerové je jen dalším z případů represivní politiky ve Venezuele. Zastrašování, pronásledování, mučení, svévolná zadržování a násilná zmizení patří k běžným praktikám Ředitelství vojenské kontrarozvědky a Madurovy vlády. V posledních letech byly kvůli hrozbám, jichž se jim dostávalo od Madurovy vlády, donuceny tucty opozičních politiků uprchnout ze země a žádat o azyl; jiní byli pro své spojení s opozičním lídrem či aktivistou svévolně zadrženi. Také běžní Venezuelané, kteří se odváží kritizovat vládu či se připojit k protestům, čelí hrozbě zadržení, někteří z nich se stali obětí násilného zmizení nebo byli zabiti bezpečnostními jednotkami. V kontextu probíhající pandemie COVID-19 byli členové lékařského personálu, novináři a další lidé zadrženi, když upozorňovali na nedostatek zdravotnických potřeb či základního zboží.

  Aktuality

  Článek publikován 21.9.2020

Maury Carrerová je volná!

Maury Carrerová, svévolně zadržená v dubnu 2020 příslušníky Ředitelství vojenské kontrarozvědky (DGCIM) v Caracasu, byla bezpodmínečně propuštěna z vězení dne 2. září v rámci amnestie venezuelského prezidenta.

Pozadí

Ve zprávě z minulého roku „Hlad po spravedlnosti: Zločiny proti lidskosti ve Venezuele“ Amnesty International došla k závěru, že mimosoudní popravy, svévolná zadržování a úmrtí a zranění způsobená nepřiměřeným užitím síly jakožto součást systematické a rozšířené represivní politiky prezidenta Madura jsou reakcí na masové protesty z roku 2017, které se ale vládě podařilo potlačit s podporou armády, a mohou představovat zločiny proti lidskosti.

Od roku 2014 opustil Venezuelu nevídaný počet obyvatel, kteří hledají bezpečí a důstojnou budoucnost v zahraničí. V březnu 2020 jejich počet přesáhl pět milionů. Kvůli pádu ekonomik a nedostatku podpory poskytované uprchlíkům bylo v důsledku krize způsobené COVID-19 mnoho venezuelských běženců nuceno vrátit se zpět. Čelí teď hrozbě odplaty ze strany své vlády.