Urgentní
akce

© https://www.dautruongdanchu.org/ AI

Vietnam: Huỳnh Trương Ca má ve vězení zdravotní problémy. Místo lékařské péče byl převezen do jiného vězení.

  Případ

Huỳnh Trương Ca byl zadržen v září 2018 na cestě do Ho Či Minova Města, kde se chtěl zúčastnit pokojného protestu. Byl obviněn z ohrožení národní bezpečnosti a následně odsouzen na pět let a šest měsíců.

Teď má ve vězení vážné zdravotní problémy. Trpí mimo jiné onemocněním plic, žaludečními problémy a cukrovkou. Ve vězení mu příslušné orgány neposkytly patřičnou léčbu, místo toho byl převezen do jiného zařízení, které je cca 250 km od jeho bydliště a pro rodinu je těžké se za ním dostat. Huỳnh Trương Ca je vězněm svědomí, uvězněný výhradně za pokojné vykonávání svých základních práv, a měl by být okamžitě propuštěn.

Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤

Pozadí

Huỳnh Trương Ca je členem neregistrované skupiny s názvem Hiến Pháp (česky „Ústava“), která se zaměřuje na propagaci a ochranu základních lidských práv zaručených vietnamskou Ústavou z roku 2013. Než byl Huỳnh Trương Ca v září 2018 zatčen, byl několikrát zastrašován příslušníky místních bezpečnostních složek. Úřady po něm například požadovaly, aby na Facebooku nepsal o lidských právech a nekritizoval vládu. Odmítl vyhovět.

Po nespravedlivém procesu byl Huỳnh Trương Caa dne 28. prosince 2018 odsouzen Lidovým soudem provincie Đồng Tháp na pět let a šest měsíců odnětí svobody za „ohrožení státní bezpečnosti“ podle článku 117 vietnamského trestního zákona z roku 2015. Rodina Huỳnha Trươnga Caa sdělila Amnesty International, že jsou příliš nemajetní na to, aby mohli pro jeho obhajobu zaplatit právního zástupce, a úřady mu přístup k advokátovi poskytnout odmítly. Podle vietnamského a mezinárodního práva jsou úřady povinny poskytnout obžalovaným přístup k obhájci, pokud si jej nemohou dovolit zaplatit.

Ve Vietnamu je přemísťování odsouzených často uplatňováno u vězňů svědomí, jelikož se tím rodinám ztěžuje možnost návštěv a zajišťování materiální pomoci svým blízkým. Vězni, kteří pocházejí z jihu, jsou běžně přemísťováni do věznic na severu země a opačně.

Dcera Huỳnha Trươnga Caa popsala otcův případ na sociálních sítích. V důsledku toho ji místní úřady předvolaly na policejní stanici, kde byla přinucena odemknout a předat svůj telefon policistovi. Ten vymazal vše, co o otci napsala. Policie jí také vyhrožovala a varovala ji, že nemá psát o příběhu svého otce na sociálních sítích ani nikoho kontaktovat s žádostí o pomoc s jeho případem.

V současné době je ve Vietnamu více než sto vězňů svědomí, mnozí z nich zažívají za mřížemi mučení nebo jiné špatné zacházení, včetně obtěžování, vyhrožování, zastrašování nebo fyzického napadání. Životní podmínky jsou ve vězení kruté, Amnesty International často od rodin vězňů svědomí dostává stížnosti na špatnou stravu, nedostatek zdravotní péče a nedostatečné oblečení během zimního období.