Urgentní
akce

Huynh Ngoc Chenh

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

  Případ

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

Významná obránkyně lidských práv a advokátka Nguyễn Thúy Hạnh byla zatčena 7. dubna 2021 a následně obviněna podle článku 117 trestního zákoníku z „vytváření, uchovávání nebo šíření informací, materiálů nebo předmětů za účelem podrývání Vietnamské socialistické republiky“, za což jí hrozí trest odnětí svobody až na dvacet let. V roce 2017 založila fond „50K Fund“, jehož prostřednictvím shromažďovala prostředky a poskytovala nezbytnou humanitární podporu bezpočtu nespravedlivě zadržovaných vězňů a jejich rodinám v celém Vietnamu.

Nguyễn Thúy Hạnh je v současné době zadržována ve věznici číslo 2 v Hanoji. Její případ se stále vyšetřuje, což ve Vietnamu není nic neobvyklého. Obvinění zde mohou být i bez soudního procesu zadržováni měsíce, nebo dokonce roky. Stejně tak se v některých případech měsíce nesmějí vidět s rodinou nebo právníky.

Nguyễn Thúy Hạnh je také hlasitou obránkyní lidských práv, má účet na Facebooku, kde ji sleduje přes 45 000 lidí a kde často diskutovala právě o otázkách lidských práv. V minulosti již několikrát čelila obtěžování ze strany státu, které bylo odvetou za její pokojnou aktivitu v oblasti lidských práv. Ona i její manžel byli kvůli aktivitám Hanh pod přísným policejním dohledem.

Přispějte na boj s bezprávím

  Aktuality

  Článek publikován 9.2.2022

Obavy o zdravotní stav vietnamské aktivistky Nguyễn Thúy Hạnh

Nguyễn Thúy Hạnh je více než rok držena ve vyšetřovací vazbě. Její rodina a právník nedostávají informace o průběhu řízení a mají obavy o její zdravotní stav.

Pozadí

Nguyễn Thúy Hạnh se ve volbách do Národního shromáždění v roce 2016 nominovala jako nezávislá kandidátka za město Hanoj. Od té doby byla mnohokrát vystavena obtěžování a zastrašování. Amnesty International nedávno vyzvala vietnamské úřady, aby před volbami do Národního shromáždění v roce 2021 ukončily sílící represe proti nezávislým kandidátům a dalším kritickým hlasům.

V červnu 2018 byla Nguyễn Thúy Hạnh při účasti na pokojném protestu proti zákonu o kybernetické bezpečnosti a zákonu o zvláštních ekonomických zónách zatčena a zadržena policií. Následně uvedla, že byla při výslechu surově zbita, což mělo za následek zranění v obličeji. Policie také Nguyễn Thúy Hạnh mnohokrát vyslýchala kvůli její práci související s fondem „50K Fund“.

V lednu 2020 policie provedla razii ve vesnici Đồng Tâm a během střetu policie s obyvateli vesnice byl smrtelně zraněn předák vesnice Lê Đình Kình. Nguyễn Thúy Hạnh shromažďovala finanční prostředky na podporu jeho rodiny. V odvetě jí byl zmrazen bankovní účet, přičemž její banka údajně Nguyễn Thúy Hạnh sdělila, že ji k tomu donutila policie.

Vězni svědomí a další osoby zadržené z politicky motivovaných důvodů jsou ve vietnamských věznicích opakovaně vystavováni špatnému zacházení. Často jsou záměrně drženi ve věznicích vzdálených od jejich domovských provincií, což rodinným příslušníkům ztěžuje návštěvy, zejména kvůli finančním omezením. Nguyễn Thúy Hạnh právě prostřednictvím fondu „50K Fund“ pomohla mnoha rodinám nespravedlivě uvězněných uskutečnit návštěvy svých blízkých ve vězení.

Zpráva Amnesty International z roku 2016 nazvaná Věznice ve věznicích zdokumentovala rozsáhlé mučení a další špatné zacházení, kterému jsou ve Vietnamu vystaveni vězni svědomí.