Urgentní
akce

Private

Ve Vietnamu zadrželi přední obránkyni lidských práv. Hrozí jí až dvacet let vězení

  Případ

Pham Thi Doan Trang (nar. 1978) je známá vietnamská obránkyně lidských práv, novinářka a spisovatelka. V říjnu byla zadržena a kvůli svým aktivitám obviněna z protistátní činnosti. Hrozí jí až dvacet let vězení.

V noci dne 6. října 2020 byla Pham Thi Doan Trang zatčena v bytě v Ho Či Minově Městě. Orgány později potvrdily, že byla obviněna podle článku 117 vietnamského trestního zákoníku, který trestá „vytváření, uchovávání, distribuci a šíření informací, dokumentů a předmětů proti Vietnamské socialistické republice“. Pokud by byla usvědčena, hrozilo by jí až dvacet let vězení.

Pham Thi Doan Trang napsala a publikovala knihy o politologii a současném vietnamském politickém vývoji. Vedle toho zkoumala a napsala řadu zpráv o problematice lidských práv ve Vietnamu. Doan Trang pomocí svého velmi sledovaného facebookového profilu upozorňovala na porušování lidských práv, odsuzovala je a požadovala spravedlnost pro oběti.

  Aktuality

  Článek publikován 31.8.2022

Trest pro vietnamskou novinářku byl potvrzen

Devět let vězení pro Pham Thi Doan Trang bylo stvrzeno odvolacím soudem.

  Článek publikován 22.8.2022

Amnesty požaduje propuštění novinářky a obránkyně lidských práv Pham Thi Doan Trang

Lidový soud v Hanoji bude 25. srpna projednávat odvolání Pham Thi Doan Trang. Dne 14. prosince 2021 byla Trang soudem odsouzen k devíti letům za "vytváření, uchovávání, šíření nebo distribuci informací, dokumentů a předmětů proti Vietnamské socialistické republice". 

  Článek publikován 4.1.2022

Novinářka odsouzena k devítiletému trestu vězení

Pham Thi Doan Trang, vietnamská novinářka, spisovatelka a obránkyně lidských práv byla odsouzena k devítiletému trestu vězení. Hrozilo jí až dvacet let za mřížemi.

Pozadí

V roce 2001 Doan Trang začala svou kariéru jako reportérka pro vietnamská mainstreamová média VTC. Poté pokračovala v práci pro několik dalších zpravodajských agentur včetně VietnamNet TV, VnExpres, New Life Magazine a Ho Chi Minh City Legal Daily. Během své desetileté novinářské kariéry se Doan Trang zaměřovala na témata, kterým se mnoho reportérů vyhýbalo kvůli přísné cenzuře médií ve Vietnamu. V roce 2009 byla zadržena za účast v mírovém hnutí, vyzývajícím vládu, aby zrušila těžební projekt, který by měl negativní dopady na životní prostředí.

V roce 2014 Pham Thi Doan Trang získala možnost postgraduálního studia ve Spojených státech, kde se mezi americkými zákonodárci snažila zvýšit povědomí o situaci v oblasti lidských práv ve Vietnamu. Ve stejném roce Doan Trang spoluzaložila nezávislý online časopis zabývající se vietnamskými právními a politickými otázkami Luat Khoa Tap Chi. Po návratu do Vietnamu v roce 2015 založila Green Tree, občanskou společenskou skupinu, která se postavila proti zničení tisíců starých stromů v Hanoji. Když došlo k ekologické katastrofě Formosa, při níž zahynuly stovky tun ryb a tisíce rybářů přišly o práci, Doan Trang a členové Green Tree dokumentovali situaci v zasažených oblastech a později vydali zprávu.

Pham Thi Doan Trang napsala mnoho knih, nicméně vietnamské autority kontrolují publikační činnost tak přísně, že žádná z jejích knížek nemohla být v zemi vydána běžnou cestou. V roce 2019 Doan Trang spoluzaložila Liberal Publishing House, skupinu občanské společnosti zaměřenou na publikování necenzurovaných knih, zvláště těch zakázaných vládou a včetně těch, které sama Doan Trang napsala.

Od té doby, co se vrátila ze Spojených států do Vietnamu, čelila Pham Thi Doan Trang neúnavné záplavě výhružek, obtěžování, zastrašování a útoků. Od roku 2015 byla více než dvacetkrát svévolně zadržena příslušníky veřejné bezpečnosti, často proto, aby byla vyslýchána kvůli své práci, nebo jí byla znemožněna účast na akcích. V důsledku toho se Doan Trang musela neustále stěhovat z místa na místo, aby se vyhnula zatčení, a nikdy nezůstávala na jednom místě déle než měsíc. Byla také mučena policií. V roce 2015 byla zbita policisty v civilu, když pokojně protestovala v Hanoji. Z tohoto incidentu si odnesla trvalé poškození nohy. V roce 2018, když se v Ho Či Minově Městě účastnila s dalšími aktivisty hudebního koncertu, byla zatčena, zadržena a vyslýchána. Poté ji policie vysadila o půlnoci uprostřed silnice, kde byla náhle napadena šesti neznámými muži. Utrpěla vážná zranění a byla hospitalizována.

V porovnání s dalšími státy jihovýchodní Asie je Vietnam zemí, kde je vězněno nebo perzekvováno nejvíce pokojných aktivistů. Vězeňské podmínky jsou zde obzvlášť kruté pro ty, kteří jsou zde drženi z politických důvodů. Mučení a jiné špatné zacházení včetně držení v izolaci, dlouhotrvající samotky, bití a úmyslného odepření lékařské péče jsou podle mezinárodního práva naprosto zakázané, ale pro vietnamské orgány zůstávají běžnou praxí.