Urgentní
akce

Ve Vietnamu zadrželi přední obránkyni lidských práv. Hrozí jí až dvacet let vězení

  Případ

Pham Thi Doan Trang (nar. 1978) je známá vietnamská obránkyně lidských práv, novinářka a spisovatelka. V říjnu byla zadržena a kvůli svým aktivitám obviněna z protistátní činnosti. Hrozí jí až dvacet let vězení.

V noci dne 6. října 2020 byla Pham Thi Doan Trang zatčena v bytě v Ho Či Minově Městě. Orgány později potvrdily, že byla obviněna podle článku 117 vietnamského trestního zákoníku, který trestá „vytváření, uchovávání, distribuci a šíření informací, dokumentů a předmětů proti Vietnamské socialistické republice“. Pokud by byla usvědčena, hrozilo by jí až dvacet let vězení.

Pham Thi Doan Trang napsala a publikovala knihy o politologii a současném vietnamském politickém vývoji. Vedle toho zkoumala a napsala řadu zpráv o problematice lidských práv ve Vietnamu. Doan Trang pomocí svého velmi sledovaného facebookového profilu upozorňovala na porušování lidských práv, odsuzovala je a požadovala spravedlnost pro oběti.

Pozadí

V roce 2001 Doan Trang začala svou kariéru jako reportérka pro vietnamská mainstreamová média VTC. Poté pokračovala v práci pro několik dalších zpravodajských agentur včetně VietnamNet TV, VnExpres, New Life Magazine a Ho Chi Minh City Legal Daily. Během své desetileté novinářské kariéry se Doan Trang zaměřovala na témata, kterým se mnoho reportérů vyhýbalo kvůli přísné cenzuře médií ve Vietnamu. V roce 2009 byla zadržena za účast v mírovém hnutí, vyzývajícím vládu, aby zrušila těžební projekt, který by měl negativní dopady na životní prostředí.

V roce 2014 Pham Thi Doan Trang získala možnost postgraduálního studia ve Spojených státech, kde se mezi americkými zákonodárci snažila zvýšit povědomí o situaci v oblasti lidských práv ve Vietnamu. Ve stejném roce Doan Trang spoluzaložila nezávislý online časopis zabývající se vietnamskými právními a politickými otázkami Luat Khoa Tap Chi. Po návratu do Vietnamu v roce 2015 založila Green Tree, občanskou společenskou skupinu, která se postavila proti zničení tisíců starých stromů v Hanoji. Když došlo k ekologické katastrofě Formosa, při níž zahynuly stovky tun ryb a tisíce rybářů přišly o práci, Doan Trang a členové Green Tree dokumentovali situaci v zasažených oblastech a později vydali zprávu.

Pham Thi Doan Trang napsala mnoho knih, nicméně vietnamské autority kontrolují publikační činnost tak přísně, že žádná z jejích knížek nemohla být v zemi vydána běžnou cestou. V roce 2019 Doan Trang spoluzaložila Liberal Publishing House, skupinu občanské společnosti zaměřenou na publikování necenzurovaných knih, zvláště těch zakázaných vládou a včetně těch, které sama Doan Trang napsala.

Od té doby, co se vrátila ze Spojených států do Vietnamu, čelila Pham Thi Doan Trang neúnavné záplavě výhružek, obtěžování, zastrašování a útoků. Od roku 2015 byla více než dvacetkrát svévolně zadržena příslušníky veřejné bezpečnosti, často proto, aby byla vyslýchána kvůli své práci, nebo jí byla znemožněna účast na akcích. V důsledku toho se Doan Trang musela neustále stěhovat z místa na místo, aby se vyhnula zatčení, a nikdy nezůstávala na jednom místě déle než měsíc. Byla také mučena policií. V roce 2015 byla zbita policisty v civilu, když pokojně protestovala v Hanoji. Z tohoto incidentu si odnesla trvalé poškození nohy. V roce 2018, když se v Ho Či Minově Městě účastnila s dalšími aktivisty hudebního koncertu, byla zatčena, zadržena a vyslýchána. Poté ji policie vysadila o půlnoci uprostřed silnice, kde byla náhle napadena šesti neznámými muži. Utrpěla vážná zranění a byla hospitalizována.

V porovnání s dalšími státy jihovýchodní Asie je Vietnam zemí, kde je vězněno nebo perzekvováno nejvíce pokojných aktivistů. Vězeňské podmínky jsou zde obzvlášť kruté pro ty, kteří jsou zde drženi z politických důvodů. Mučení a jiné špatné zacházení včetně držení v izolaci, dlouhotrvající samotky, bití a úmyslného odepření lékařské péče jsou podle mezinárodního práva naprosto zakázané, ale pro vietnamské orgány zůstávají běžnou praxí.