Saúdská Arábie

Podle výroční zprávy Amnesty International za rok 2016/17 orgány Saudské Arábie na základě nejasného obvinění vážně omezily práva na svobodu projevu, sdružování a shromažďování, zadržovaly a uvězňovaly kritiky současné vlády, obránce lidských práv a aktivisty za práva menšin. Praktiky mučení a jiného špatného zacházení se zadrženými jsou stále velmi časté, zejména během výslechů. Ženy čelily diskriminaci jak v právu, tak v praxi a byly nedostatečně chráněny před sexuálním a jiným násilím. Orgány Saudské Arábie i nadále zatýkaly, zadržovaly a deportovaly nelegální migranty. Soudy rozhodly o mnoha rozsudcích smrti, včetně nenásilných trestných činů a také proti mladistvým pachatelům, což vedlo k desítkám poprav. Koaliční síly vedené Saúdskou Arábií se v Jemenu dopustily vážného porušování mezinárodního práva včetně válečných zločinů.

Saúdská Arábie čelila v letech 2016 a 2017 rostoucím ekonomickým problémům v důsledku poklesu světových cen ropy a nákladů na její pokračující vojenskou intervenci v ozbrojeném konfliktu v Jemenu. V dubnu 2016 Saúdská Arábie zahájila "Vizi 2030", plán na diverzifikaci ekonomiky a ukončení závislosti země na příjmu z těžby fosilních paliv. V září toho roku vláda také oznámila snížení platů vládních ministrů a odměn státním zaměstnancům.

 

Vztahy mezi Saúdskou Arábií a Iránem

Dne 2. ledna 2016 bylo v Saudské Arábii popraveno 47 lidí, včetně prominentního šejka a člena šíitského proudu islámu[1] Nimra al Nimra. Následně vypukly rozsáhlé protesty před ambasádou Saudské Arábie v Teheránu, které vedly k jejímu zapálení. Tato událost způsobila, že ministr zahraničních věcí pro Saudskou Arábii ukončil diplomatické vztahy s Íránem a rozhodl se vyhnat íránské diplomaty ze své země. V září 2016 vláda Íránu zakázala svým občanům, aby se zúčastnili každoroční poutě Hadži do Mekky v Saudské Arábii, jež je jedním z nejdůležitějších náboženských rituálu v muslimském světě. Všechny tyto okolnosti mají za důsledek zhoršení vztahů mezi Saudskou Arábií a Íránem, přičemž ve značné míře ovlivňují možnosti urovnání regionálních konfliktů mezi skupinami sunnitů a šíitů.

Dne 4. července 2016 provedli sebevražední atentátníci, jejichž země původu je neznámá, zjevně koordinované útoky Medínu, která je jedno z největších měst v Saudské Arábii. Cílem byl americký konzulát ve městě Džidda, dále mešita v Qatif (šíitská měšita) a mešita Al-Masjid an-Nabawi, kde byla bomba odpálena na parkovišti a zabila čtyři lidi a minimálně dalších pět zranila. Další útoky si nevyžádaly žádné oběti, pouze zranění dvou členů ochranky amerického konzulátu. K bombovým útokům se nepřihlásila žádná skupina, ale organizace ISIS je v spojitosti s těmito útoky silně podezírána.

 

Trest smrti

Soudy v Saudské Arábii stále pokračují v ukládání trestů smrti za trestné činy, které jsou mnohdy nenásilného charakteru. Jak bylo již výše zmíněno, 2. ledna 2016 Saúdská Arábie popravila 47 lidí, včetně 4 šíitských mužů odsouzených ke smrti za účast na protestech v roce 2012, přestože v té době byli útočníci nezletilí. V říjnu roku 2016 požádal Výbor OSN pro práva dítěte vládu Saudské Arábie, aby okamžitě zastavila výkon rozsudků trestu smrti těch, kteří v době údajného spáchání trestného činu byli nezletilí. Výbor dále požadoval okamžitě propustit všechny děti odsouzené k trestu smrti po nespravedlivých procesech a zmírnit tresty ostatním odsouzeným. Výbor nadále trvá na svém výzvě jednoznačně zakázat zákonem odsouzení k trestu smrti u nezletilých pachatelů v době jejich údajného zločinu.[2]

 

Jemen

Občanská válka v Jemenu rozdělila společnost na dva hlavní tábory, a to na podporovatele šíitského povstaleckého hnutí Husia a na příznivce mezinárodně uznávané vlády v Jemenu. V průběhu let 2015 a 2016 devítičlenná vojenská koalice[3] pod vedením Saúdské Arábie, která podporuje vládu v Jemenu, pokračovala v bombardování oblastí kontrolovaných nebo napadnutých povstalci Husii a jejich spojenci v Jemenu, čímž zároveň zabila a zranila tisíce civilistů. Od roku 2015 bylo během leteckých útoků zabito více než 5,144 civilistů, z toho 1,184 dětí a zraněno dalších 8,749 osob[4]. Některé útoky byly necílené, nepřiměřené nebo směřovaly přímo proti civilistům a civilním objektům včetně škol, nemocnic, trhů a mešit. V reportu Amnesty International[5] zaměřeného na oblast a konflikt v Jemenu se píše, že koalice používala zbraně dodávané americkými a britskými vládami. Mezi těmito zbraněmi byly mimo jiné mezinárodně zakázané kazetové bomby, které neodmyslitelně představují rozsáhlé a dlouhodobé riziko pro civilní obyvatele, neboť bomby vybuchují postupně a nejčastěji právě během návratů civilistů do jejich domovů. V prosinci 2016 koalice připustila, že její síly používaly kazetovou munici vyrobenou ve Velké Británii v roce 2015. Saúdská Arábie na konci roku 2016 prohlásila, že přestane používat kazetové bomby vyrobené ve Velké Británii a že vládu Spojeného království informovala o tomto rozhodnutí. Vlády Spojených států a Velké Británie pokračovaly v pomoci koalice se zbraněmi, výcvikem, zpravodajstvím a logistickou podporou navzdory vážným porušením mezinárodního práva, jehož se dopustily její síly v Jemenu.[6]

Povstalci Husíové a jejich spojenci (Írán, Sýrie, Ruská Federace), opakovaně útočili na města Najran, Jazan a Asir na jihu Saudské Arábie. Během těchto útoků bylo zaznamenáno kolem 400 obětí z řad civilistů a zasažení několika desítek civilních budov. V září 2016 Rada OSN pro lidská práva přijala usnesení vyjadřující "hluboké znepokojení" ze zabíjení civilistů a útoků na civilní infrastrukturu v Jemenu a požadovala, aby vysoký komisař posílil svou přítomnost v zemi, aby "zajistil fakta a okolnosti o porušení mezinárodního humanitárního práva a zneužívání civilních objektů pro vojenské účely " za účelem přijetí efektivních sankcí a kroků k ochraně civilního obyvatelstva.

 

Převody zbraní do Saudské Arábie

Jak bylo výše zmíněno, Spojené Království a USA patří mezi státy, které ve značné míře podporují Saudskou Arábii zbraněmi, výcvikem, zpravodajstvím a logistickou podporou. Tyto dvě velmoci patří mezi největší dodavatele velmi širokého spektra konvenčních zbraní, včetně zbraní přímo spojených s vážným porušováním humanitárního práva. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) je Saúdská Arábie největším obchodním partnerem Spojených států a Spojeného království pro těžké konvenční zbraně, které tvoří 13% celkového vývozu vojenského materiálu USA a 48% vývozu zbraní ve Velké Británii v letech 2012-16. Téměř 80% všech dovozů hlavních konvenčních zbraní v Saúdské Arábii v letech 2012-16 pocházelo z USA a Velké Británie.[7]

V květnu 2017, Spojené státy uzavřely dohodu se Saudskou Arábií o vývozu zbraní v hodnotě 110 miliard dolarů. Dohoda zahrnuje střelné zbraně typu vzduch-země (běžně používány ve válce v Jemenu) v ceně 4,6 miliard dolarů.[8] Dodávky zbraní v letech 2015-16 obsahovaly 13 726 protitankových střel, 3870 řízených bomb, 60 bojových vrtulníků, 1 279 obrněných vozidel a 4 stíhací letouny. Ve stejném období vydalo Spojené království 20 letounů Fighter Ground Attack Typhoon Block 20 v hodnotě 1,15 miliard dolarů, 2400 řízených bomby Paveway v hodnotě 48 milionů dolarů, 50 Storm Shadow / SCALP stíhacích střel v hodnotě 70 milionů dolarů a 2 systémy doplňování paliva ve výši 20 milionů dolarů.[9]

 

Náboženské aktivity Saúdské Arábie a jejich propojení na extrémistické a teroristické skupiny

V rámci dostupných zdrojů je nepopiratelné, že Saúdská Arábie podporuje svými jednotkami mnohé milice a skupiny operující v oblastech konfliktů na Blízkém Východě, jako je Irák, Sýrie nebo Jemen. V rámci převahy sunnitského islámu v Saudské Arábii jsou právě tyto skupiny cílem podpory ze strany království na rozdíl od skupin šíitského islámu, které jsou podporovány zejména Íránem. Od doby vypuknutí občanské války v Iráku v roce 2011 se tato podpora postupně rozšiřovala na ostatní oblasti (Tunisko, Libye, Bahrajn, Libanon, Maroko), ve kterých vypukly konflikty mezi těmito dvěma skupinami.

Saúdská Arábie však neomezila svoje náboženské aktivity pouze na oblast Blízkého Východu. Čím dál více se objevují různé zdroje informací o tom, že se Saúdská Arábie podílí na podporování extrémismu a terorismu v Evropě a na jiných kontinentech světa. V roce 2014 do světa pronikly informace z kanceláře Hillery Clintonové, bývalé ministryně pro zahraniční věci v USA, které uvádějí, že "Saúdská Arábie zůstává kritickou finanční podporou pro al-Kajdu, Talibán a LeT[10] (Lashkar-e-Taiba v Pákistánu)."[11] Co se týče Evropy a intervence Saúdské Arábie, byly zaznamenaný zprávy z Velké Británie a Německa, které uvádějí přímou souvislost mezi Saúdskou Arábií a financováním mešit na tamních území.

Bývalý britský velvyslanec v Saudské Arábii Sir William Patey se letos v červenci vyjádřil v rozhovoru pro deník The Guardian, že Saúdská Arábie financuje mešity v celé Evropě, jež se staly terasami extremismu. Jeho vyjádření přišlo den poté, co vláda zveřejnila stručné shrnutí zprávy od ministerstva vnitra o financování extremismu ve Velké Británii. Kompletní zpráva však bohužel není zveřejněna z bezpečnostních důvodů. Bývalý velvyslanec také uvedl, že nevěří, že Saúdská Arábie přímo financuje teroristické skupiny, ale spíše ideologii, která k extremismu vede. "Nefinancují terorismus. Financují něco jiného, a to může vést k radikalizaci jednotlivců a býti krmením pro terorismus." Společenství jako je Světová Asociace muslimské mládeže a Muslimská Světová Liga[12], podporují a financují, mešity a ideologii tzv. salifistické, wahhabistické ideologie[13][14].

Německé zpravodajské služby ve svých zprávách také uvádějí, že státy jako Saúdská Arábie a Kuvajt podporují extrémistické islámské skupiny v Německu, zejména pak fundamentalistický salafismus a současně varují, že ideologie dnes čítá přes 10 000 následovníků a stále roste. Podpora se zaměřuje zejména na financování mešit, náboženských škol, přímé kazatele a konverzační nebo tzv. "dawahové" skupiny k šíření ideologie. Dále by se nemělo opomínat, že skupiny jako Saúdská muslimská světová liga, nebo Charitativní sdružení Sheikh Eid Bin Mohammad al-Thani a společnost Kuvajtské oživení islámského dědictví (RIHS) které byly zakázány v USA a Rusku kvůli údajné podpoře al-Kajdy, jsou misionářská hnutí, která byla součástí dlouhodobé strategie s účelem rozšířit vliv této ideologie[15]. Na konci roku 2015 německý vicekancléř Sigmar Gabriel veřejně obvinil Saúdskou Arábii z financování teroristů v Západní Evropě. Prohlásil, že Saúdská Arábie financuje mešity spojené s extrémismem, což se podle něj stává hrozbou pro veřejnou bezpečnost.[16] Dle posledních informací z května 2017, 820 džihádistů opustilo Německo a přesunulo se do Sýrie a Iráku, přičemž přibližně třetina se následně vrátila zpět do Německa, 140 bylo zabito v bojích a přibližně 420 jich zůstalo v zahraničí.

Přestože saúdská vláda potvrdila svůj závazek bojovat proti financování terorismu, vláda USA varuje před individuální saudskou podporou terorismu.[17] Navzdory vážným snahám potírat financování terorismu pocházejícího od různých subjektů[18], Saúdská Arábie i nadále slouží jako zdroj finanční podpory pro extremistické skupiny založené na sunnitských základech. Mezi tyto skupiny se řadí zejména regionální přidružené společnosti al-Kajdy, jako je na příklad Nusrah Front[19]. Úřad pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí USA ve své zprávě uvádí, že za posledních 25 let Saúdská Arábie podpořila desítkami miliard amerických dolarů, financování extrémistických skupin po celém světě. [20]

 

INDEX:

 Dokumenty:

 

Amnesty International; Výroční zpráva Amnesty International k stavu lidských práv ve světe 2016/2017; https://www.amnesty.org/en/countries/middle-east-and-north-africa/saudi-arabia/report-saudi-arabia/,

 

Amnesty International; YEMEN: 'BOMBS FALL FROM THE SKY DAY AND NIGHT': CIVILIANS UNDER FIRE IN NORTHERN YEMEN, Amnesty International 7. říjen 2015; https://www.amnestyusa.org/files/bombs-fall-from-the-sky-day-and-night_civilians-under-fire-in-northern-yemen_final.pdf,

 

Congressional Research Services; Saudi Arabia: Background and U. S. Relations, Christopher M. Blanchard, Specialist in Middle Eastern Affairs, 13. červen 2017. https://fas.org/sgp/crs/mideast/RL33533.pdf,

 

OHCHR; Yemen: An “entirely man-made catastrophe” – UN human rights report urges international investigation, 5. září 2017; http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx,

 

SIPRI; databáze transferu zbraní (Arms Transfer Database); https://www.sipri.org/databases/armstransfers,

 

SIPRI; Trends in international Arms transfers, 2016; https://www.sipri.org/sites/default/files/Trends-in-international-arms-transfers-2016.pdf,

 

U.S. State Department Bureau of Counterterrorism, Country Reports on Terrorism 2015, April 2016; https://www.state.gov/j/ct/rls/crt/2016/ ,

 

U.S. State Department of State, Supporting Saudi Arabia's Defense Needs, Factsheet; https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2017/05/270999.htm

Články:

 

INDEPENDENT; “Saudi Arabia 'funding Islamic extremism in the West', German vice-chancellor Sigmar Gabriel claims“, 7 prosinec 2015; http://www.independent.co.uk/news/world/europe/saudi-arabia-funding-islamic-extremism-west-german-vice-chancellor-sigmar-gabriel-a6763366.html,

 

INDEPENDENT; “Saudi Arabia and Gulf states 'support Islamic extremism in Germany,' intelligence report finds“, 14. prosinec 2016; http://www.independent.co.uk/news/world/europe/saudi-arabia-gulf-states-fund-islamic-extremism-germany-salafism-wahhabism-qatar-kuwait-islamists-a7473551.html,

 

INDEPENDENT; “We finally know what Hillary Clinton knew all along – US allies Saudi Arabia and Qatar are funding Isis“, 14. říjen 2016; http://www.independent.co.uk/voices/hillary-clinton-wikileaks-email-isis-saudi-arabia-qatar-us-allies-funding-barack-obama-knew-all-a7362071.html,

 

The Guardian; “Saudi Arabia boosting extremism in Europe, says former ambassador“, 13. červenec 2017; https://www.theguardian.com/world/2017/jul/13/saudi-arabia-boosting-extremism-in-europe-says-former-ambassador.[1] Muslimský svět a jeho náboženství se dělí na dva hlavní směry, kterými je šíitský islám a sunnitský islám. Sunnité jsou převážné většinově zastoupeni v Saudské Arábii a šíité naopak převážně v Íránu.

[2] Amnesty International, Výroční Zpráva 2016/2017, str. 312.

[3] Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Egypt, Jordánsko, Maroko, Senegal, Sudán.

[4] OHCHR, Yemen: An “entirely man-made catastrophe” – UN human rights report urges international investigation, 5. září 2017.

[5] YEMEN: 'BOMBS FALL FROM THE SKY DAY AND NIGHT': CIVILIANS UNDER FIRE IN NORTHERN YEMEN, Amnesty International 7. říjen 2015.

[6] Amnesty International, Výroční správa 2016/2017, str. 313.

[7] 52% - USA, 27% - Spojené Království, SIPRI, Trends in international Arms transfers, 2016.

[8] US Department of State, Supporting Saudi Arabia's Defense Needs, Factsheet.

[9] SIPRI databáze transferu zbraní (Arms Transfer Database).

[10] Jedna z největších a nejaktivnějších islámských teroristických organizací v jižní Asii, působící převážně v Pákistánu. Její založení se datuje do roku 1987.

[11] INDEPENDENT; “We finally know what Hillary Clinton knew all along – US allies Saudi Arabia and Qatar are funding Isis“, 14. říjen 2016.

[12] Obě organizace jsou součástí celosvětové sítě zaměřené na podporu islámského učení a povzbuzování muslimů, aby byli více nábožensky pozorní, současně mají poskytovat nemuslimům a novým konvertitům informace o islámu. Tyto organizace se řadí mezi ty, které jsou do značné míry financované Saudskou Arábií.

[13] Wahhábismus je sunnitská fundamentalistická forma islámu. Wahhábisté sami sebe vidí jako jediné nositele pravého nezkaženého islámu, přičemž patří mezi nejradikálnější formy islámu. Skupiny jako jsou ISIS, Taliban a al-Káida jsou přímo inspirované wahhábismem.

[14] The Guardian; “Saudi Arabia boosting extremism in Europe, says former ambassador“, 13. červenec 2017.

[15] INDEPENDENT; “Saudi Arabia and Gulf states 'support Islamic extremism in Germany,' intelligence report finds“, 14. prosinec 2016.

[16] INDEPENDENT; “Saudi Arabia 'funding Islamic extremism in the West', German vice-chancellor Sigmar Gabriel claims“, 7 prosinec 2015.

[17] U.S. State Department Bureau of Counterterrorism, Country Reports on Terrorism 2015, April 2016.

[18] Např. Světová Asociace muslimské mládeže a Muslimská Světová Liga.

[19] Salafistická džihádistická teroristická organizace bojuje proti syrským vládním silám v syrské občanské válce s cílem založit islámský stát v zemi.

[20] Congressional Research Services; Saudi Arabia: Background and U. S. Relations, Christopher M. Blanchard, Specialist in Middle Eastern Affairs; 13. červen 2017.

Novinky

20.5.2020

Trest smrti a vězení pro vrahy Džamála Chášakdžího

V souvislosti s násilnou smrtí novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášakdžího soud odsoudil pět lidí k trestu smrti a další tři lidi poslal do vězení.

23.3.2020

Obránkyně lidských práv vypovídá před soudem

Loujain al-Hathloulová je jednou z jedenácti aktivistek, která po dvou letech strávených ve vazbě vypovídá před soudem.

9.12.2019

Waleed Abu Al-Khair drží ve vězení hladovku

Waleed je ve vězení vystaven mučení a dalšímu špatnému zacházení.

5.4.2019

Saúdské úřady propustily tři z jedenácti zadržených aktivistek

Všechny tři ženy (Iman al-Nafjan, Aziza al-Yousef, Ruqayyaa al-Mhareb) byly propuštěny ve středu po soudním slyšení, které se konalo s vyloučením veřejnosti.

11.1.2019

Ani sto dní po smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího nebyl nikdo potrestán

Další zprávy

Úspěchy

19.5.2016

Saúdská Arábie propustila Mohameda Saleha al-Bajadiho

Ochránce lidských práv Mohamed Saleh al-Bajadi byl propuštěn z rehabilitačního centra, kde strávil čtyři měsíce po propuštění z vězení.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...