Sýrie

Účastníci válečného konfliktu v Sýrii beztrestně páchali válečné zločiny, dopouštěli se dalších závažných porušení mezinárodního humanitárního práva a hrubého porušování lidských práv. Vláda a spojenecké ruské síly provedly bezohledné přímé útoky bez na civilisty a civilní objekty za použití leteckého bombardování a dělostřelectva, čímž způsobily smrt tisíců civilistů. Objevily se zprávy, že vládní síly použily také chemické látky. Vládní síly pokračují v dlouhotrvajících obléháních, kterými zadržují civilisty a znemožňují jim přístup k základnímu zboží a službám. Státní orgány svévolně věznily a zadržovaly tisíce osob, z nichž mnohé zmizely, byly dlouhodobě vězněny a nespravedlivě souzeny. Pokračovaly v systematickém mučení a dalším špatném zacházení se zadrženými osobami způsobující smrt ve vězení. Rovněž v nezákonném zabíjení, včetně mimosoudních poprav. Ozbrojená skupina Islámský stát (IS) obléhala civilisty, prováděla přímé a nevybíravé útoky na civilisty, hlášeno bylo i občasné používání chemických látek, dopouštěli se četného protizákonného vraždění a uvrhli tisíce žen a dívek do sexuálního otroctví či jiného zneužívání. Další nestátní ozbrojené skupiny nevybíravě ostřelovaly a obléhaly převážně civilní oblasti. Ozbrojené síly vedené USA letecky útočily na IS a další cíle. Při těchto náletech byly zabity tisíce civilistů. Do konce roku bylo v důsledku konfliktu usmrceno více než 300 000 osob, vysídleno 6,6 milionů lidí v rámci Sýrie a 4,8 milionů lidí bylo nuceno hledat útočiště v zahraničí.

Užitečné linky:

http://www.360syria.com/intro

https://saydnaya.amnesty.org/

(Text z výroční zprávy AI, 2016 - 2017)

Pozadí/důvody vzniku

Ozbrojený konflikt v Sýrii pokračoval v průběhu roku s pokračující mezinárodní účastí. Syrská vláda a spojenecké síly, včetně libanonského Hizballáhu, dalších ne-syrských ozbrojených skupin a domobrany, ovládaly většinu západní Sýrie a postoupily i do dalších napadených území. Byly podporovány ruskými ozbrojenými silami provádějícími rozsáhlé letecké útoky napříč Sýrií, které podle lidskoprávních organizací usmrtily a zranily tisíce civilistů. Některé ruské nálety se jevily jako bezohledné, nebo mohly být přímými útoky na civilisty a civilní objekty, což by znamenalo, že se jedná o válečné zločiny. Nevládní ozbrojené skupiny, bojující zejména proti vládním silám, ovládly severozápadní a další oblasti, zatímco síly autonomní správy ovládly většinu převážně kurdských příhraničních regionů na severu země. IS držel části východní a střední Sýrie, ale v průběhu roku území ztratil.

Rada bezpečnosti OSN zůstala v otázce Sýrie rozdělena a neschopna zajistit cestu k míru. Úsilí zvláštního vyslance OSN pro Sýrii prosadit mírové rozhovory, bylo značně neúspěšné. Rada bezpečnosti OSN přijala v únoru rezoluci o ukončení nepřátelství odsouhlasenou Ruskem a USA, avšak ta neměla dlouhého trvání. V říjnu Rusko vetovalo návrh rezoluce Rady bezpečnosti, požadující ukončení leteckých útoků na město Aleppo a volný přístup humanitární pomoci. Nicméně poté, co získaly v prosinci vládní síly kontrolu nad Aleppem, oznámil ruský prezident Vladimír Putin, že bylo mezi vládou a některými opozičními silami odsouhlaseno příměří podpořeno jak Ruskem, tak Tureckem. Poté měla následovat nová mírová jednání, která měla být zahájena v lednu 2017. Dne 31. prosince přijala Rada bezpečnosti OSN jednomyslně rezoluci, ve které vítala nové mírové snahy a zároveň vyzývala k „rychlému, bezpečnému a nerušenému“ zajištění humanitární pomoci napříč Sýrií.

Nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise pro Syrskou arabskou republiku, ustanovená Radou OSN pro lidská práva v roce 2011, monitorovala situaci a informovala o porušování mezinárodního práva v Sýrii, přestože ji syrská vláda i nadále odpírala vstup do země.

V prosinci souhlasilo Valné shromáždění OSN s vytvořením mezinárodního mechanismu pro zajištění odpovědnosti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Sýrii od března roku 2011.

Ozbrojený konflikt – porušování mezinárodního práva syrskými vládními silami a spojenci, včetně Ruska

Nevybíravé útoky a přímé útoky na civilisty

Vláda a spojenecké síly pokračovaly v páchání válečných zločinů a dalšího vážného porušování mezinárodního práva, včetně přímých útoků na civilisty. Vládní síly opakovaně napadaly oblasti kontrolované nebo obsazené ozbrojenými opozičními skupinami, při kterých zabily nebo zranily mnoho civilistů a ničily civilní objekty při protizákonných útocích. Pravidelně bombardovaly civilní oblasti za použití výbušných zbraní s velkoplošným efektem, včetně dělostřeleckého ostřelování a neřízených, vysoce výbušných barelových bomb shazovaných z vrtulníků. Útoky způsobily řadu úmrtí a zranění civilistů, včetně dětí.

Vládní a spojenecká ruská letadla provedla několik očividně úmyslných útoků na nemocnice, zdravotní střediska, kliniky a konvoje s pomocí civilistům, při kterých zabíjela a zraňovala civilisty, včetně zdravotnického personálu.

V průběhu roku zvýšily vládní síly s ruskou podporou počet útoků na východní Aleppo, ostřelovaly obytné domy, zdravotnická zařízení, školy, trhy a mešity a zabily stovky civilistů. Také nevybuchlá ruská kazetová munice, která byla rozptýlena po celé oblasti, představuje trvalé riziko pro civilisty.

Dvě barelové bomby, údajně obsahující plynný chlor, byly 1. srpna shozeny podezřelým vládním letadlem na dvě obytné čtvrti kontrolovaných nestátními ozbrojenými skupinami ve městě Saraqeb v provincii Idleb, kde bylo údajně zraněno nejméně 28 civilistů.

Dne 26. října podezřelé vládní nebo ruská letadla bombardovala školní areál v okrese Haas, v provincii Idleb a zabily nejméně 35 civilistů včetně 22 dětí a šesti učitelů.

Obléhání a popření humanitárního přístupu

Vládní síly dlouhodobě obléhaly převážně civilní oblasti kontrolované nebo obsazené ozbrojenými skupinami, včetně východního Ghouta, Mouadhamiyah al-Sham, Madayi, Darayi a od září také východního Aleppa. Vládní obklíčení vystavuje civilní obyvatele hladovění a znemožňuje jim přístup k lékařské péči a dalším základním službám, přičemž je vystavuje opakovaným leteckým útokům, dělostřeleckému ostřelování a dalším útokům.

Obklíčení zabránilo civilistům opustit oblast za účelem vyhledání lékařské péče. Například 19. března údajně zemřel tříletý chlapec v al-Waer ve městě Homs poté, co mu vládní síly zabránily opustit oblast za účelem lékařského ošetření zranění hlavy.

Dne 12. května vládní síly zamezily dovozu zásilky humanitární pomoci OSNdo Daraye, přestože měla být vůbec první od roku 2012. Vládní síly střílely minomety do obytné části města a zabily dva civilisty. V červnu umožnily vládní síly dvěma skromným konvojům do Darayev stoupit, ale současně zintenzivnily nevybíravé útoky pomocí barelových bomb, napalmové zápalné látky a jiné munice, čímž donutily zbývající obyvatele města, aby se koncem srpna podvolili evakuaci.

Od července uvěznily vládní jednotky přibližně 275 000 lidí ve východní části Aleppa a vystavují je intenzivnějším leteckým náletům včetně bombových útoků ruských sil. Podezřelá vládní a ruská letadla bombardovala 19. září v Urum al-Kubra konvoj OSN a Syrského arabského červeného půlměsíce, který byl určen pro východní Aleppo. Zabito bylo nejméně 18 civilistů včetně pracovníků humanitární pomoci a byly zničeny kamiony s pomocí.

Útoky na zdravotnická zařízení a personál

V oblastech kontrolovaných ozbrojenými opozičními skupinami pokračovaly vládní síly v útocích cílených na zdravotnická zařízení a zdravotnický personál. Opakovaně bombardovaly nemocnice a další zdravotnická zařízení, zakázali či omezili zařazení zdravotnického materiálu do dodávek humanitární pomoci mířící do obléhaných a těžko dosažitelných oblastí a narušovali nebo znemožňovali poskytování zdravotní péče v těchto oblastech zadržováním zdravotnických pracovníků a dobrovolníků.V červnu obvinila nevládní organizace Lékaři pro lidská práva vládu a její spojence z odpovědnosti za více než 90% z 400 útoků na zdravotnická zařízení a 768 úmrtí zdravotnického personálu od března 2011.

OSN oznámilo, že jen v červnu bylo napadeno 44 zdravotnických zařízení. Čtyři nemocnice a krevní banka ve východní části města Aleppo byly zasaženy leteckými útoky ve dnech 23. a 24. července. Jedna dětská nemocnice byla zasažena dvakrát za méně než 12 hodin.

Ozbrojený konflikt - zneužívání ozbrojenými skupinami

Nevládní ozbrojené skupiny se dopouštěly válečných zločinů, jiného porušování mezinárodního humanitárního práva a vážného porušování lidských práv.

Nevybíravé útoky a přímé útoky na civilisty

Síly IS prováděly přímé útoky na civilisty, stejně jako nevybíravé útoky, při nichž docházelo k civilním ztrátám. IS se přihlásil k odpovědnosti za řadu sebevražedných a dalších bombových útoků v okrese Sayida Zaynab v jižním Damašku, včetně jednoho ze dne 21. února, kdy bylo zabito 83 civilistů.

Síly IS také prováděly útoky podezřelými chemickými zbraněmi, mimo jinév srpnu a září v severní Sýrii. Střelivo vypálené IS v Um Hawsh, poblíž Marea, úřadu guvernéra v Aleppu, dne 16. září způsobilo puchýře a jiné příznaky běžné při vystavení hořčičnému činidlu. Někteří z postižených byli civilisté.

Koalice opozičních ozbrojených skupin Fatah Halab (Aleppo vítězství) prováděla opakovaně nevybíravé dělostřelecké, raketové a minometné útoky na čtvrť Sheikh Maqsoud ve městě Aleppo, kontrolovaném kurdskými Lidovými obrannými jednotkami známými jako YPG. Od února do dubna bylo zabito nejméně 83 civilistů a zraněných bylo více než 700 civilistů. V květnu potřebovali v této oblasti minimálně čtyři civilisté lékařské ošetření pro příznaky, které nasvědčovaly tomu, že byli vystaveni útoku chlórem.

Ozbrojené opoziční skupiny nepřesně střílely minomety do vládou drženého západního Aleppa a dne 3. listopadu zabily nejméně 14 civilistů, tvrdí nezávislá monitorovací skupina Syrská síť pro lidská práva.

Nezákonné zabíjení

Síly IS se dopouštěly válečných zločinů tím, že zabíjely civilisty i příslušníky konkurenčních ozbrojených skupin a vládních sil, které věznily. V oblastech al-Raqqa, Deyr al-Zur a východního Aleppa, které kontrolovali, prováděl IS časté veřejné popravy, včetně lidí, které obvinili ze špionáže, pašování, cizoložství a rouhání.

Dne 28. července členové IS oznámili, že celkově zabili nejméně 25 civilních žen, mužů a dětí ve vesnici Buwayr u Manbij.

Video zveřejněné na internetu 19. července zachytilo členy hnutí Nour al-Dine al-Zinki jak zle zacházejí s mladým mužem, kterému následně useknou hlavu.

Obléhání a odpírání humanitární pomoci

Síly IS obléhaly a někdy nevybíravě ostřelovaly čtvrti města Deyr al-Zur v držení vlády.  Agentury OSN a ruské síly opakovaně shazovaly do obléhaných oblastí pomoc, avšak místní aktivisté za lidská práva uvedli, že většinu pomoci určené civilním obyvatelům v obléhaných oblastech zabavily vládní síly.

Únosy

Jak IS, tak i další nestátní ozbrojené skupiny unášely civilisty a držely je jako rukojmí.

V lednu unesl Jabhat al-Nusra nejméně 11 civilistů z jejich domovů ve městě Idleb. Jejich osud a místo pobytu zůstalo do konce roku nezveřejněno.

Taktéž osud a místo pobytu obhájkyně lidských práv Razany Zaitouneh, jejího manžela Wa'el Hamada a Nazem Hamadiho a Samiry Khalila zůstaly nezveřejněny po jejich únosu dne 9. prosince 2013 neidentifikovanými ozbrojenými muži v oblasti Dumy, kontrolované Jayshem al-Islamem a dalšími ozbrojenými skupinami.

Neobjevila se ani žádná zpráva o osudu nebo místě pobytu obránce lidských Abdulláha al-Khalila od doby jeho únosu podezřelými členy IS ve městě al-Raqqa v noci 18. května 2013.

Ozbrojený konflikt - letecké údery sil vedených USA

Mezinárodní koalice vedená USA pokračovala ve své kampani leteckých úderů zahájených v září 2014 především proti IS, ale také některým dalším ozbrojeným skupinám v severní a východní Sýrii, včetně Jabhat Fatah al-Sham (dříve známé jako Jabhat al-Nusra). Vzdušné údery, z nichž se některé ukázaly jako bezohledné a jiné neúměrné, zabily a zranily stovky civilistů. Patřily mezi ně podezřelé koaliční vzdušné útoky u Manbij, které zabily nejméně 73 civilistů v al-Tukharu dne 19. července a 28 civilistů v al-Ghandouře dne 28. července. Dne 1. prosince byla koalice vedená USA donucena k přiznání, že v červenci způsobila smrt 24 civilistů poblíž Manbija, ikdyž trvala na tom, že útok „dodržoval zákony ozbrojeného konfliktu“.

Ozbrojený konflikt – útoky tureckých sil

Turecké síly prováděly také letecké i pozemní útoky v severní Sýrii zaměřené na IS a kurdské ozbrojené skupiny. Turecký letecký útok 28. srpna údajně zabil 24 civilistů poblíž Suraysat, vesnice jižně od Jarablus.

Ozbrojený konflikt – zneužívání autonomní správou pod vedením PYD

Síly autonomní správy, které jsou vedeny Stranou demokratické unie (PYD), kontrolovaly většinu z převážně kurdských severních příhraničních regionů. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v únoru síly YPG (Lidové obranné jednotky) zdemolovaly domy mnoha arabských civilistů v Tal Tamer v provincii al-Hassakeh poté, co byli vlastníci obviněni z podpory IS. Vysoký komisař také informoval o nuceném odvodu 12 dětí kurdskými bezpečnostními silami Asayisha YPG.

Podle Syrské sítě pro lidská práva zabilo ostřelování YPG v oblastech města Alleppa držených opozicí od února do dubna nejméně 23 civilistů.

Uprchlíci a interně vysídlené osoby

V důsledku konfliktu pokračovalo vysídlování milionů osob. Podle UNHCR, agentury OSN pro uprchlíky, opustilo Sýrii od roku 2011 do konce roku 2016 asi 4,8 milionů lidí, včetně 200.000 těch, kteří se stali uprchlíky během roku 2016. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí bylo ve stejném šestiletém období interně v rámci Sýrie vysídleno dalších asi 6,6 milionů lidí, z toho byla polovina dětí. Úřady sousedních států - Turecka, Libanonu a Jordánska, které hostily téměř všechny uprchlíky (včetně Palestinců vystěhovaných ze Sýrie), zakázaly vstup nových uprchlíků a tím je vystavily dalším útokům a deprivaci v Sýrii. Více než 75.000 uprchlíků ze Sýrie se přes moře nebo po zemi dostalo do Evropy. Mnoho Evropských i dalších států odmítlo přijmout spravedlivý podíl uprchlíků ze Sýrie prostřednictvím přesídlení nebo jiných bezpečných a legálních cest.

Násilná zmizení

Vládní síly zadržovaly tisíce osob bez soudu, často v podmínkách, které zvýšily počty násilných úmrtí. Přibyly tak desítky tisíc lidí k těm, kteří násilně zmizeli od roku 2011 a jejichž osud a místo pobytu zůstává vládními silami utajeno. Jsou mezi nimi nenásilní kritici a oponenti vlády, stejně jako rodinní příslušníci zadrženi u příbuzných hledaných úřady. Mezi ty, kteří zůstávají stále pohřešováni, patří i právník pro lidská práva Khalil Ma’touq a jeho přítel Mohamed Thatha, kteří jsou nezvěstní od října 2012. Propuštění zadržení řekli, že viděli Khalila Ma’touqa ve vládní vazbě, avšak úřady zadržení mužů popřely. Tisíce lidí, většinou islamistů, zůstávají nezvěstnými od jejich zadržení syrskými vládními silami na konci sedmdesátých a na začátku osmdesátých let 20. století.

Mučení a další špatné zacházení

Systematické a rozšířené zůstalo nadále mučení a další špatné zacházení s osobami zadržovanými ve státních vězeňských zařízeních vládními bezpečnostními složkami. Mučení a další špatné zacházení nadále způsobovalo vysoký počet úmrtí zadržených, čímž se zvyšuje počet úmrtí ve vazbě na tisíce od roku 2011.1

V srpnu odhadovala nevládní organizace Human Rights Data Analysis Group (Skupina analýzy dat lidských práv), používající  pro analyzování porušování lidských práv vědecké přístupy, že v období od března 2011 do prosince 2015 zemřelo ve vládní vazbě minimálně 17 723 lidí v důsledku mučení a jiného špatného zacházení.

Nespravedlivé procesy

Úřady postavily některé osoby, které považovaly za oponenty, před protiteroristický a vojenský soud– oba druhy procesů byly zjevně nespravedlivé. Soudci nezajistili nařízení vyšetřování obvinění obžalovaných, kteří byli mučením, jiným špatným zacházením nebo donucováním přinuceni k „doznáním“, která pak byla použita jako důkaz v procesu proti nim.

Nezákonné zabíjení

Vláda a spojenecké síly se dopouštěly nezákonného zabíjení, včetně mimosoudních poprav. Dne 13. prosince uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva, že vláda a spojenecké síly při postupu přes východní Aleppo vnikly do domů civilistů a spáchaly masové vraždění a podle „několika zdrojů“12. prosince zabily minimálně 82 civilistů včetně 13 dětí.

Práva žen

Dne 15. června zjistila nezávislá vyšetřovací komise, že byly tisíce jezídských žen a dívek převezeny silami IS do Sýrie z Sindžáru v Iráku, prodány na trzích a drženy v otroctví, včetně otroctví sexuálního. Mnoho žen a dívek bylo vystaveno sexuálnímu násilí, znásilnění anebo jinému mučení. Ženy a dívky, které byly přistiženy při pokusu o útěk, byly hromadně znásilněny nebo jinak mučeny či krutě potrestány. Jedna z žen řekla, že bojovník, který ji koupil, zabil několik jejích dětí a opakovaně ji znásilnil poté, co se pokusila uprchnout.

Trest smrti

Trest smrti zůstal v platnosti pro mnoho trestných činů. Úřady zveřejnily jen málo informací o rozsudcích smrti a žádné informace o popravách.

Novinky

22.4.2017

Sýrie: Rada bezpečnosti OSN musí provést rozhodnou akci po chemickém útoku v Idlebu

Experti věří, že nervový plyn, jako sarin, byl nasazen ze vzduchu. Amnesty International prověřila a analyzovala desítky videí z útoku. Nejsmrtelnější chemický útok od roku 2013 následuje další použití chemických zbraní a rozšířené válečné zločiny páchané konvenčními zbraněmi.

1.4.2017

Sýrie: je čas, aby světoví lídři zajistili spravedlnost, pravdu a nápravu pro miliony obětí války

Jak válečné zločiny a zločiny proti lidskosti bez potrestání v Sýrii pokračují, kampaň Amnesty International upozorňuje na šesté výročí krize a naléhá na světové lídry, aby přijali okamžitá opatření k zajištění spravedlnosti, pravdy a odškodnění milionům obětí konfliktu.

6.3.2017

Sýrie: tajná kampaň masových pověšení a vyhlazování ve vězení Saydnaya

Nová mrazivá zpráva Amnesty International odhaluje vypočítavou kampaň syrské vlády, mimosoudních masových poprav pověšením ve vězení Saydnaya. Mezi lety 2011 a 2015, byly každý týden, a často dvakrát týdně, skupiny až padesáti lidí odvedeny z cel a usmrceny pověšením. Během pěti let, až 13 000 lidí, většina z nich civilisté považováni za opozici proti vládě, bylo tajně pověšeno v Saydnaye.

15.12.2016

Sjednocení pro mír v Sýrii: Globální občanská společnost apeluje na členské státy OSN

14.12.2016

Sýrie: Civilisté ve východním Aleppu se bojí odvetných útoků

Syrské vládní síly, které v nedávných dnech obsadily části východního Aleppa, musí zajistit, aby se lidé, kteří zde žijí, mohli volně pohybovat a byli ochráněni před odvetnými útoky včetně zadržení, mučení, násilného zmizené nebo pronásledování, řekla Amnesty International.

Další zprávy

Úspěchy

30.7.2020

Statečný novinář konečně na svobodě!

V červenci 2020 mu byl na Novém Zélandu udělen azyl a je konečně volný!

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...