Tibet

Potlačování lidských práv v Tibetu pokračuje.

Tibet a lidská práva v roce 2016

(výtah z Výroční zprávy AI za rok 2016)

Čínská vláda pokračovala v navrhování a přijímání řady nových zákonů o národní bezpečnosti, které představují vážné hrozby pro ochranu lidských práv. Celostátní zásahy proti lidskoprávním aktivistům a právníkům během roku pokračovaly. Aktivisté a obránci lidských práv byli nadále systematicky monitorováni, obtěžováni, zastrašováni, zatýkáni a zadržováni. Narostlo množství obránců lidských práv, které policie zadržela i mimo formální vazební věznice, často bez dlouhodobého přístupu k právníkovi, a vystavila tak zatčené riziku mučení a dalšímu špatnému zacházení. Knihkupci, vydavatelé, aktivisté a novináři, kteří zmizeli v sousedních zemích v letech 2015 a 2016, se objevili ve vazbě v Číně, což vyvolalo obavy, že čínské bezpečnostní složky jednají i mimo svou jurisdikci. Kontroly internetu, masových medií a akademické sféry byly podstatně zesíleny. Potlačování náboženských aktivit, které probíhají mimo přímou státní kontrolu, nabylo a intenzitě. Náboženský útlak vedený v rámci „antiseparatistických“ či „protiteroristických“ kampaní zůstal obzvláště silný v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a v oblastech obývaných Tibeťany.

Diskriminace

V Číně byla systematicky porušována svoboda náboženství. Návrhy nových úprav zákonů obsahovaly ustanovení, která měla zvýšit kontrolu státní moci a postihovat některé projevy náboženství, opět ve jménu národní bezpečnosti s cílem držet na uzdě „infiltraci a extermismus“. Pokud by návrhy prošly, mohly by být použity převážně k dalšímu potlačení  práva na svobodu náboženství či vyznání křesťanských komunit neuznaných státem, tibetských buddhistů či ujgurských muslimů. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda zadržela ujgurské spisovatele a správce webů v ujgurštině. Tibetská národnostní menšina čelila neustálé diskriminaci a omezením svých práv na svobodu myšlení, svědomí a náboženství, vyjadřování, sdružování a pokojného shromažďování. Tibetský blogger Druklo byl odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“, což zahrnovalo i jeho internetové příspěvky ohledně náboženské svobody a dalajlámy. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda nadále pokračovala v porušování práva na svobodu náboženství a prováděla zátahy na neautorizovaná náboženská shromáždění.

Svoboda náboženské víry

Navržené úpravy k Regulacím náboženských záležitostí vydané 7. září by rozšířily schopnost různých úřadů monitorovat, kontrolovat a postihovat některé náboženské projevy. Tyto úpravy, které zdůrazňují národní bezpečnost s cílem potlačit „infiltraci a extremismus“, by mohly být použity k dalšímu potlačení práv na svobodu náboženství a vyznání, zvláště pro tibetské buddhisty, ujgurské muslimy a neoficiální církve.

Tibetská autonomní oblast a oblasti s tibetským obyvatelstvem v jiných provinciích

Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezení svých práv na svobodu náboženství a vyznání, sdružování a pokojného shromažďování. V srpnu média zveřejnila zprávu, že Lobsang Drakpa, tibetský mnich, který byl zatčen policí v roce 2015 během individuálního protestu (stále častější formy protestu v oblastech s tibetskou populací) odsouzen ke třem letům vězení v neveřejném procesu. Nejméně tři lidé se během uplynulého roku v oblastech obývaných Tibeťany zapálili v protestu proti represivním postupům úřadů. Množství známých sebeupálení od února 2009 vzrostlo na 146. Tibetský blogger známý jako Druklo byl v únoru odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“ za to, že na internetu obhajoval výuku tibetštiny a za to, že poskytl rozhovor deníku The New York Times. Na konci roku byl stále ve vazbě.

 

Právo na bydlení – násilná vystěhování

 V červenci začala vláda bourat velkou část Larung Garu, údajně nejrozsáhlejší tibetské buddhistické instituce na světě, ležící v Sertě, v ganzské tibetské autonomní prefektuře v S´-čchuanské provincii. Místní čínské úřady nařídily, aby byla populace Larung Garu snížena o více než 5000 lidí za účelem provedení „korekce a nápravy“. Tisíce mnichů a řádových sester byly ohroženy násilným vystěhováním. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tibet a lidská práva v roce 2015

(výtah z Výroční zprávy AI za rok 2015)

- Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezování jejich práva na svobodu vyznání, projevu, sdružování a poklidného shromažďování. Bylo zadrženo několik tibetských mnichů, spisovatelů, protestujících a aktivistů, mezi nimi i tibetský mnich Choephel Dawa a tibetský spisovatel a blogger Druklo.

- Tibetský náboženský vůdce komunity Tenzin Deleg, který byl uvězněn za “podporu separatismu” v roce 2002, zemřel v červenci během výkonu svého doživotního trestu. Policie napadla a zadržela příslušníky jeho rodiny a další, kteří se shromáždili a vyžadovali, aby bylo jeho tělo vráceno, aby mohlo projít běžnými buddhistickými rituály. Navzdory přání rodiny bylo jeho tělo zpopelněno. Bylo též nahlášeno, že policie zasáhla proti rozrůstajícím se protestům nadměrnou a nepřiměřenou silou, včetně použití slzného plynu a výstřelů.

- Během roku 2015 se v oblastech obydlených tibetskou populací zapálilo na protest proti represivní politice tamních úřadů nejméně sedm lidí; nejméně pět z nich jich důsledkem popálenin zemřelo. Od února 2009 stoupl počet obětí této formy protestu na 143.

- Vláda pokračovala v rozsáhlé kontrole nad tibetskými buddhistickými kláštery.


Amnesty International se podílí na akcích na podporu lidských práv v Tibetu v březnu 2015:

.- urgentní apel za bloggera Drukla (anglicky)

- urgentní apel za Dolma Tso (anglicky)

- Hlas pro Tibet - 10. 3. 2016 17:00 - 18:00, před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky, Pelléova 1116/18a, Praha 6. Předběžný program: uvítání a hra na tibetské mísy, informace o kampani Vlajka pro Tibet 2016, projevy hostů, taneční performace, zapalování svíček, tibetská hymna, petiční stánek Amnesty International, informační stánek Lungty

Navštívit stránku události: https://www.facebook.com/events/464444953755268/

- Tibetský večer v Hradci - ¨10. 3. 16:00 - 22:00, Bio Central, Třída Karla IV., 774, 500 02, Hradec Králové Bio Central a Amnesty International Hradec Králové pořádají: Tibetský večer Přijďte podpořit lidská práva Tibeťanů! Program: Od 16.00 hod. - symbolické zapalování svíček za lidská práva Tibeťanů Od 18.00 hod. - promítání filmu „Bez mrknutí“ v rámci festivalu ProTibet. Film pojednává o životě a práci 14. dalajlamy. Dále budete moci podepsat dopis na podporu vězněného tibetského mnicha či ochutnat campu – tradiční tibetské jídlo. Dobrovolné vstupné poslouží organizaci M.O.S.T. na podporu tibetských seniorů, konkrétně na zajištění jejich lékařské péče a nákup kompenzačních pomůcek.

Navštívit stránku události: https://www.facebook.com/events/1670717933167427/


Zpráva o  situaci v Tibetu za rok 2014

Novinky

26.9.2017

České zbraně v Ázerbajdžánu – opravdu funkční kontrola?

Podle sdělení HN došlo k tomu, že se v Ázerbajdžánu přes zbrojní embargo objevily mimo jiné české zbraně Dana – M1.

21.9.2017

Vyběhni s bezprávím

Amnesty pořádá lidskoprávní orienťák mezi ambasádami. Běžci i neběžci budou moct originálním způsobem poukázat na porušování lidských práv v konkrétních zemích.

15.9.2017

Veřejnost i umělci pro uprchlíky

Amnesty nasbírala stovky vzkazů vládě od lidí ohledně migrace. Posílá je ministru Chovancovi a upozorní na ně i speciální bytový koncert Give a Home.

14.9.2017

Idil: „Doba mého vězení zvýšila moji odhodlanost"

Generální tajemník Amnesty Salil Shetty se setkává s uvězněnou ředitelkou Amnesty International Turecko, Idil Eserovou.

11.9.2017

Stážista/ka v mediálním oddělení

Pojď nám pomoct aktivně komunikovat lidská práva v onlinu!

Další zprávy

Úspěchy

24.8.2017
Pracovník mezinárodní organizace OSN uvězněn, mučen a nespravedlivě odsouzen na 20 let: @ Uzbekistán

Erkin Musajev je VOLNÝ!

10. srpna byl Erkin propuštěn. V osobním vzkazu pro Amnesty International děkuje všem, kdo je podpořili.