O neformálním vzdělávání

Všechny lidskoprávní workshopy, metodické příručky a vzdělávací projekty Amnesty International vychází z principů neformálního vzdělávání. Oblast lidských práv je plná složitých témat a neformální přístup ke vzdělávání dává možnost přiblížit tato témata hravou formou.

Amnesty International považuje lidskoprávní vzdělávání za jeden z podstatných pilířů své činnosti a za nejúčinnější prevenci pozdějšího porušování lidských práv. Při přípravě metodiky vycházíme ze základního předpokladu, že problematiku základních lidských práv je potřeba nejen znát, ale také ji dostávat do souladu s hodnotovým systémem, postoji a ochotou k akci. Z didaktického hlediska toho lze dosahovat například nejrůznějšími aktivitami, které evokují určitou situaci porušování lidských práv. Vzhledem k tomu, že Amnesty International disponuje naprosto jedinečnou sbírkou reálných případů konkrétních osob po celém světě, jejichž práva byla porušena, rozhodli jsme se jít cestou skutečných lidských příběhů. Pracujeme tak s reálnými příběhy lidí, kteří se potýkají s porušování lidských práv. Ať už jsou to nespravedlivě věznění, za jejichž propuštění bojujeme, nebo lidé z různých menšin, kteří s námi spolupracují při živých knihovnách.

 V rámci našich workshopů pracujeme s těmito metodami a principy:

 • Zážitková pedagogika a osobní zkušenost
 • Vyprávění příběhů
 • Audiovizuální materiály (spoty, krátké filmy, fotografie apod.)
 • Dobrovolnost a tolerance k názorům jiných
 • Individuální i skupinové učení
 • Motivace a rozvíjení kompetencí k pořádání vlastních akcí
 • Novinky

  2.6.2020

  Vždycky jsem měl štěstí na lidi, říká v podcastu nevidomý Rom Vláďa

  Hostem šestého dílu AMNESTYcastu byl nevidomý Rom a dobrovolník Amnesty Vladimír Bodiš.

  28.2.2020

  AMNESTYcast: Narážky na můj původ mají i lékaři, říká Češka s afghánskými kořeny

  Hostem třetího dílu podcastu Amnesty byla studentka a novinářka s afghánskými kořeny Fatima Rahimi.

  Další zprávy

  Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...