Živá knihovna

O CO JDE

Živá knihovna je jednou z nejzajímavějších aktivit vzdělávacího oddělení Amnesty International v Česku. Studenti si mohou místo knížek „půjčit“ osobu se zajímavým životním příběhem, se kterou by si v reálném životě nikdy nepopovídali, a zeptat se jí na všechno, co je zajímá.

Živé knihovny pořádáme na školách již od roku 2013 a od té doby jsme jich udělali přes 200! Živé knížky si mohou "přečíst" nejen studenti středních a základních škol, ale například i návštěvníci festivalu Prague Pride.

KDO JSOU „ŽIVÉ KNIHY“

Mezi osobnosti, se kterými se studenti mohou seznámit, patří příslušníci různých menšin žijících v České republice. Pro ně je to zároveň jedinečná příležitost podílet se na formování vnímání minorit a předávat své osobní zkušenosti mladým lidem.

K ČEMU JSOU ŽIVÉ KNIHOVNY A KDE JE NAJDEME

Živé knihovny pomáhají studentům překonávat strach z neznámého, získat vlastní zkušenost s příslušníky menšin a přehodnocovat zažité stereotypy. Amnesty International je realizuje na vybraných školách a v nízkoprahových klubech.

KDO JE VYMYSLEL

Nápad projektu živé knihovny se zrodil v hlavách členů dánského hnutí Stop the Violence. Poprvé ho realizovali na festivalu Roskilde v roce 2000. Od té doby se metoda úspěšně šíří světem, bývá částečně modifikována, ale myšlenka zůstává stejná.

INFORMACE PRO KNIHY NALEZNETE ZDE:

INFORMACE PRO ŽIVÉ KNIHY

Podívejte se na aktuální nabídku workshopů zde.

V případě zájmu o živou knihovnu kontaktujte regionální koordinátorky:

Nela Armutidisová (Morava a Slezsko); Nela.Armutidisova@amnesty.cz

Natálie Nelligan (Praha a Čechy): natalie.nelligan@amnesty.cz

Martina Neradová: martina.neradova@amnesty.cz

Novinky

1.3.2016

Poprvé živou knihou

Pushpa pochází z Indie a v Čechách žije střídavě už přes 20 let. Nedávno se stala živou knížkou a v rámci živé knihovny vypráví studentům například o rozdílech života ČR a Indii.

20.1.2016

Studenti Gymnázia Blansko „čtou“ živé knihy

"Když jdete za nějakou osobou s plnou hlavou představ o její odlišnosti a nakonec zjistíte, že je to vlastně úplně normální člověk jako vy, dojde vám řeč" aneb živá knihovna očima studentky Gymnázia Blansko.

13.11.2015

Rozhovor s živou knížkou Assemem

Assem se živí jako analytik v oblasti IT, mimo práci je aktivní v Islámské nadaci v Brně, v jejíž správní radě zasedá a celkově je aktivní v brněnské muslimské obci. Ačkoli žije již od studií v Brně a je napůl Čech, má silnou vazbu na rodnou Sýrii. Proto také spoluzaložil iniciativu Syrská revoluce, která mapuje tamní situaci a sdružuje lidi zajímající se o arabské jaro.

12.5.2015

„Díky za super sezení,“ vzkazují absolventi živé knihovny

Čtveřice dívek sedí ve třídě naproti čtyřicátníkovi v červenošedé teplákové soupravě a pozorně poslouchá jeho příběh. Touhle dobou by normálně studenti brněnského Klasického a španělského gymnázia seděli v lavicích a psali si poznámky, dnes jsou ale součástí Živé knihovny.

4.5.2015

Rozhovor s živou knížkou Leonardem Tecou

Leonard Teca, farář původem z Angoly, v krátkém rozhovoru popisuje, proč se rozhodl zapojit do živých knihoven Amnesty International, jak na něj reagují studenti během rozhovorů nebo co tento projekt přinesl jemu samotnému.

Další zprávy

Úspěchy

7.5.2020
Ujgurská studentka zmizela, rodina se bojí o její život: @ Čína

Skvělá zpráva - Guligeina Tashimaimaitiová je konečně volná!

Po více než dvou letech byla Guligeina propuštěna z převýchovného tábora v Sin-ťiangu.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...