Živá knihovna

O CO JDE

Živá knihovna je jednou z nejzajímavějších aktivit projektu FAIR PLAY. Studenti si mohou místo knížek „půjčit“ osobu se zajímavým životním příběhem, se kterou by si v reálném životě nikdy nepopovídali, a zeptat se jí na všechno, co je zajímá.

V roce 2016 jsme uspořádali 40 veřejných i neveřejných živých knihoven! Živé knížky si v loňském roce mohli "přečíst" nejen studenti středních škol, na které je projekt FAIR PLAY zaměřen, ale například i návštěvníci festivalu Prague Pride.

KDO JSOU „ŽIVÉ KNIHY“

Mezi osobnosti, se kterými se studenti mohou seznámit, patří příslušníci různých menšin žijících v České republice. Pro ně je to zároveň jedinečná příležitost podílet se na formování vnímání minorit a předávat své osobní zkušenosti mladým lidem.

K ČEMU JSOU ŽIVÉ KNIHOVNY A KDE JE NAJDEME

Živé knihovny pomáhají studentům překonávat strach z neznámého, získat vlastní zkušenost s příslušníky menšin a přehodnocovat zažité stereotypy. Amnesty International je realizuje na vybraných školách a v nízkoprahových klubech, které se do projektu FAIR PLAY zapojují.

KDO JE VYMYSLEL

Nápad projektu živé knihovny se zrodil v hlavách členů dánského hnutí Stop the violence. Poprvé ho realizovali na festivalu Roskilde v roce 2000. Od té doby se metoda úspěšně šíří světem, bývá částečně modifikována, ale myšlenka zůstává stejná.

INFORMACE PRO KNIHY NALEZNETE ZDE:

INFORMACE PRO ŽIVÉ KNIHY

Podívejte se na aktuální nabídku workshopů zde.

V případě zájmu o živou knihovnu kontaktujte regionální koordinátorky:

Nela Armutidisová (Morava a Slezsko); Nela.Armutidisova@amnesty.cz

Natálie Ficencová (Praha a Čechy): natalie.ficencova@amnesty.cz

Martina Neradová: martina.neradova@amnesty.cz

Novinky

1.3.2016

Poprvé živou knihou

Pushpa pochází z Indie a v Čechách žije střídavě už přes 20 let. Nedávno se stala živou knížkou a v rámci živé knihovny vypráví studentům například o rozdílech života ČR a Indii.

20.1.2016

Studenti Gymnázia Blansko „čtou“ živé knihy

"Když jdete za nějakou osobou s plnou hlavou představ o její odlišnosti a nakonec zjistíte, že je to vlastně úplně normální člověk jako vy, dojde vám řeč" aneb živá knihovna očima studentky Gymnázia Blansko.

13.11.2015

Rozhovor s živou knížkou Assemem

Assem se živí jako analytik v oblasti IT, mimo práci je aktivní v Islámské nadaci v Brně, v jejíž správní radě zasedá a celkově je aktivní v brněnské muslimské obci. Ačkoli žije již od studií v Brně a je napůl Čech, má silnou vazbu na rodnou Sýrii. Proto také spoluzaložil iniciativu Syrská revoluce, která mapuje tamní situaci a sdružuje lidi zajímající se o arabské jaro.

10.9.2015

"Chci ukázat, že autista není někdo, koho byste se měli bát"

Mezi naše živé knížky patří i Natálie, která trpí Aspergerovým syndromem. O tom, co je to Aspergerův syndrom, zda mají lidé s AS "jiný smysl pro humor" nebo jak na Natálii reagují studenti se dozvíte v následujícím rozhovoru.

12.5.2015

„Díky za super sezení,“ vzkazují absolventi živé knihovny

Čtveřice dívek sedí ve třídě naproti čtyřicátníkovi v červenošedé teplákové soupravě a pozorně poslouchá jeho příběh. Touhle dobou by normálně studenti brněnského Klasického a španělského gymnázia seděli v lavicích a psali si poznámky, dnes jsou ale součástí Živé knihovny.

Další zprávy

Úspěchy

16.8.2018 @ Turecko

Turecko: Předseda turecké Amnesty je na svobodě!

Propuštění Tanera Kilice přišlo po více než čtrnácti měsících za mřížemi.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...