Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4185 výsledků:

  Článek publikován 29.2.2024

Zavírání na samotku, odpírání lékařské péče – Marčenko musí ve vězení čelit špatnému zacházení

S ukrajinským občanem Oleksandrem Marčenkem, který je v Rusku nespravedlivě vězněn na základě vykonstruovaného obvinění ze špionáže, je ve vazbě i nadále špatně zacházeno a je mu odpírána neodkladná zdravotní péče, což se může rovnat mučení. Trestní orgány Oleksandra Marčenka s přestávkami umisťují do kárných cel a na samotku ze smyšlených důvodů a odpírají mu kontakt s rodinou.

  Článek   Úspěch publikován 29.2.2024

Dobrá zpráva: Venezuela propustila čtyři svévolně zadržené muže!

V prosinci 2023 byli na svobodu propuštěni bývalý odborář Guillermo Zárraga, aktivista a humanitární pracovník Gabriel Blanco a vysokoškolský student John Alvarez. Spolu s Rolandem Carreñem (novinářem a politickým aktivistou), který byl propuštěn již v říjnu 2023, se na svobodu dostali čtyři z deseti mužů a žen, za jejichž osvobození Amnesty vedla kampaň.

  Článek publikován 28.2.2024

Lidé v Pásmu Gazy nemají co jíst. Dva miliony Palestinců živoří v otřesných podmínkách

Izrael nesplnil předběžná opatření Mezinárodního soudního dvora a nezajistil, aby se do Gazy dostala potřebná humanitární pomoc. Kvůli izraelskému bombardování a blokádě tak lidem v Gaze hrozí hladomor. Někteří Palestinci jsou nuceni jíst krmivo pro zvířata, ženy nemohou kvůli nedostatku jídla kojit své děti.

  Článek publikován 25.2.2024

Zneužívání protiteroristických zákonů k potlačování disentu. Běžná praxe diktatur je v Rusku na vzestupu.

Od loňského roku hrozí lidem v Rusku za vlastizradu doživotí, terorismus až dvacet let a za účast v teroristické organizaci patnáct let odnětí svobody. Nutno ale dodat, že v Rusku se „teroristou“ může stát v podstatě každý – občanský aktivista, novinář nebo kritik režimu. A po smrti opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii, kde si odpykával devatenáctiletý trest, bude situace o to složitější.

  Článek   Úspěch publikován 25.2.2024

Dobrá zpráva: Tibeťan uvězněný za příspěvky na sociálních sítích je na svobodě

Tibetský mnich Rinčen Cultrim byl po odpykání trestu propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 23.2.2024

Sedm let o něm nemá žádné zprávy. Žena uvězněného právníka napsala svému muži dojemný dopis k Valentýnu

Kao Č’šeng byl jedním z nejrespektovanějších právníků v Číně, avšak jen do doby, než se výrazněji začal věnovat obhajobě běžných lidí, kteří čelili nespravedlnostem ze strany státu. Kao Č’šeng a jeho rodina se tak dostali pod neustálý dohled čínské státní policie, která ho několikrát zadržela a mučila. V srpnu 2017 byl Kao Č’šeng zatčen přímo ve svém domě. Od té doby o něm neexistují žádné zprávy, a ani mu nebyl umožněn žádný kontakt s jeho ženou Geng He. I letošní čínský Valentýn je tak Kao Č’šeng daleko od své rodiny. Jeho žena mu proto napsala krásný dopis.

  Článek publikován 23.2.2024

Ona je ve vězení, on žije pod čínským dohledem. Partner hongkongské aktivistky píše o těžkých zkouškách i Valentýnu na dálku

Právnička a aktivistka z Hongkongu Chow Hang-tung je vězněna za pořádání pietní akce k uctění památky obětí masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Na základě sporného zákona o národní bezpečnosti jí hrozí až 10 let vězení za ,,podněcování k podvratné činnosti“. Její partner a aktivista Ye Du žije pod policejním dohledem v čínském městě Kuang-čou. Letošní čínský Valentýn tak opět nemůžou trávit spolu. Místo toho jí Ye Du napsal láskyplný dopis.

  Případ publikován 22.2.2024

Syn bývalého egyptského poslance je už deset let nespravedlivě za mřížemi. Podepište petici za jeho propuštění

Anas al-Beltagy je od roku 2013 ve vězení jen kvůli aktivitám svého otce – bývalého poslance, který byl rovněž uvězněn. Anas al-Beltagy byl ve vězení opakovaně mučen, většinu času tráví na samotce. Nejsou mu umožněny návštěvy rodiny ani právníka a nemá přístup k odpovídající zdravotní péči. Nikdo by neměl být vězněn pouze kvůli aktivitám svých rodinných příslušníků. Vyzvěte s námi egyptského prezidenta k mladíkovu propuštění.

  Článek publikován 19.2.2024

5 zemí, kde vás protestování může stát svobodu

Ačkoliv je svoboda slova základním lidským právem, v mnoha státech stále není samozřejmostí. Podívejte se na příklad pěti zemí, ve kterých lidé za vyjadřování svých názorů čelí represím, končí za mřížemi, nebo dokonce platí svým zdravím či životem.

123456419

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...