Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4238 výsledků:

  Případ publikován 16.5.2023

Pět let vězení pro alžírského novináře. Podepište petici za jeho propuštění

Novináře Ihsaneho El Kadiho poslal soud na pět let za mříže kvůli několika článkům kritizujícím alžírské úřady. Toto odsouzení je zřejmým porušením jeho práva na svobodu projevu a jasným příkladem toho, jak alžírské úřady zpřísňují kontrolu nad kritickými hlasy a nezávislými médii. Žádáme proto nejen propuštění Ihsaneho El Kadiho, ale také ukončení cenzury médií a novinářů v Alžírsku.

  Článek publikován 15.5.2023

Počet prokázaných poprav loni vzrostl o 53 procent. Čísla zvyšuje několik největších katů

V loňském roce bylo popraveno nejvíce lidí za posledních 5 let. Drtivá většina trestů smrti byla vykonána na Blízkém východě a v severní Africe, kde rukou popravčích zemřelo 796 lidí. Několik států však trest smrti v loňském roce zcela zrušilo a na půdě OSN se proti němu postavilo rekordní množství zemí.

  Článek publikován 15.5.2023

7 faktů, které byste měli vědět o trestech smrti v roce 2022

Vydali jsme report o trestech smrti za rok 2022 a pro ty, kdo mají rádi krátké texty jsme připravili 7 faktů, které ho shrnují.

  Případ publikován 15.5.2023

Odsoudili ji k třicetiletému trestu, ve vězení přišla o dítě. Pomozte nám dostat Emirlendris Benitez na svobodu!

Venezuelanka Emirlendris Benitez byla v roce 2018 zadržena a v nespravedlivém procesu odsouzena k třicetiletému trestu vězení. V době svého zatčení byla těhotná, přesto byla vystavena krutému mučení. Následně byla převezena do nemocnice, kde bylo bez jejího vědomí či souhlasu její těhotenství přerušeno. Podepište petici a požadujte okamžité propuštění Emirlendris.

  Článek publikován 14.5.2023

Izrael: Izraelské úřady používají technologii rozpoznávání obličejů k upevnění apartheidu

Izraelské úřady používají experimentální systém rozpoznávání obličejů známý jako Red Wolf ke sledování Palestinců a automatizaci tvrdého omezování jejich svobody pohybu. Amnesty zdokumentovala, že tento sledovací systém je součástí stále se rozšiřující sledovací sítě, která upevňuje kontrolu izraelské vlády nad palestinskými obyvateli a pomáhá udržovat systém apartheidu.

  Článek publikován 14.5.2023

USA: Povinné používání mobilní aplikace CBP One porušuje právo žádat o azyl

Žadatelé o azyl na jižní hranici USA jsou nuceni používat aplikaci CBP One pro zajištění schůzky s celními úředníky. Řada lidí ale k aplikaci či internetu přístup nemá.

  Článek publikován 9.5.2023

Kyrgyzstán: Uzavření pobočky Rádia Svobodná Evropa je ranou pro nezávislá média v zemi

Kyrgyzské úřady rozhodly o uzavření tamní pobočky Rádia Svobodná Evropa. Pokračují tak cenzuře nezávislých médií a omezování kritiky vlády.

  Článek publikován 9.5.2023

Aktivistka uvězněná za upomínku protestů na náměstí Nebeského klidu dostala Cenu Gwanju za lidská práva

Chow Hang-tung je jednou z aktivistů a aktivistek, které jsme podpořili v rámci kampaně Maraton psaní dopisů 2022. Odpykává si trest ve vězení, protože v Hong Kongu spolupořádala každoroční vpomínkovou akci za oběti potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v červnu 1989. Za její neustávající úsilí jí byla udělena Cenu Gwanju za lidská práva jihokorejské Nadace 18. května.

  Článek publikován 9.5.2023

Poslali jsme petici za osvobození Vladimira Kara-Murzy

Ruskému generálnímu prokurátorovi jsme poslali petici za okamžité a bezpodmínečné propuštění Vladimir Kara-Murzy.

120212223242526272829303132424

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...