Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4228 výsledků:

  Článek publikován 3.4.2024

Na rozcestí mezi právem a ohrožením života. Kde se bojuje o přístup k bezpečným interrupcím?

Ačkoliv většina zemí přístup k interrupcím postupně liberalizuje, několik z nich kráčí opačným směrem. Zákazy či přísná omezení potratů dopadají po celém světě na více než 750 milionů žen, které tyto restrikce ohrožují na zdraví, nebo dokonce životě. Přístup k bezpečné interrupci je přitom základním lidským právem.

  Případ publikován 2.4.2024

Represe v Saúdské Arábii na vzestupu. K trestu smrti vás můžou odsoudit i za příspěvky na sociálních sítích

Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni k dlouhým rokům za mřížemi, bičování, zákazům cestování a někteří z nich i k trestu smrti.

  Článek   Úspěch publikován 1.4.2024

Dobrá zpráva: obránce lidských práv z Burkina Faso je na svobodě!

Obránce lidských práv a generální tajemník Koalice proti beztrestnosti a společenské stigmatizaci Daouda Diallo byl po několika měsících, které nuceně strávil v armádě, propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 28.3.2024

Jemen: Spravedlnost pro oběti devítiletého konfliktu zůstává v nedohlednu

Letos uplynulo již devět let od začátku konfliktu v Jemenu. Miliony obyvatel nadále trpí a obě válčící strany selhávají v zajištění spravedlnosti a odškodnění obětí.

  Článek publikován 26.3.2024

Rada bezpečnosti OSN vyzývá k příměří v Gaze

Po prvních třech neúspěšných hlasováních přijala rada Rada bezpečnosti OSN rezoluci požadující okamžité příměří v Gaze. To by mělo trvat nejméně po dobu měsíce ramadánu, dokument nicméně vyzývá k tomu, aby bylo příměří trvalé.

  Článek publikován 26.3.2024

Dobré zprávy z Nizozemska! Uzákonění definice znásilnění založené na souhlasu

Nizozemský senát rozhodl o změně zákona o sexuálních deliktech. Nově zavádí definici znásilnění, která tento čin definuje na základě absence souhlasu. Zákon vstoupí v platnost 1. července 2024.

  Článek publikován 25.3.2024

Saúdská Arábie stanula v čele komise pro ženská práva. Sama je rozsáhle porušuje

Úkolem Komise OSN pro postavení žen je prosazování ženských práv a rovnosti pohlaví. Je proto nezbytné, aby i předsedající země tato práva dodržovala a rovnost žen pro ni byla samozřejmostí. V případě Saúdské Arábie je ale situace opačná – tamní ženy čelí rozsáhlé diskriminaci.

  Případ publikován 25.3.2024

Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice

Před domem čtrnáctileté klimatické aktivistky vybuchla podomácku vyrobená výbušnina. K incidentu došlo jen pár dnů poté, co mladá Ekvádorka Leonela Moncayo s dalšími osmi dívkami musely kvůli svým aktivitám na ochranu životního prostředí čelit slovním útokům ministryně energetiky a dolů. Amnesty žádá ekvádorské úřady o prošetření incidentu a zajištění dostatečné ochrany pro dětské aktivisty.

  Článek publikován 19.3.2024

Pět dokumentů, které stojí za to: Tipy Amnesty na festivalu Jeden svět

Další ročník dokumentárního festivalu Jeden svět je tady! A i letos přináší pestrý a nabitý program. Abyste se ovšem v desítkách promítaných snímků snáze zorientovali, má pro vás Amnesty několik tipů. Podívejte se, jaké lidskoprávní filmy si nenechat ujít!

  Článek publikován 18.3.2024

Tři roky vězení za rádiové vysílání o válce

Když Rusko napadlo Ukrajinu, rozhodl se Vladimir, že nebude mlčet. Založil vlastní amatérskou rádiovou stanici a začal vysílat necenzurované zprávy o válce na Ukrajině. Ruské úřady ale jeho signál vystopovaly a Vladimira zatkly. Následně byl odsouzen ke třem krutým rokům ve vězení. Proto potřebuje vaši podporu.

12345678423

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...